حجت الاسلام صابری تولایی:

کرامات امام رضا(علیه السلام) از مولفه‌های تاثیرگذار در جذب شیعیان و خلع سلاح مخالفان است

حجت الاسلام صابری تولایی گفت: کرامات امام رضا (ع) نیز که تنها ۳۰مورد آن در جریان سفر ایشان از مدینه به خراسان ذکر شده و تا هم اکنون نیز این کرامات را شاهد بوده و هستیم، از دیگر مولفه های تاثیرگذار در جذب شیعیان و خلع سلاح مخالفان ایشان می باشد. اصولی که حکومت نبوی بر آن استوار است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام صابری تولایی در مراسم ویژه ی دهه آخر ماه صفر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تبیین ده شاخصه‌ی انسان عاقل، براساس روایتی از امام رضا(ع) پرداخت و گفت: از نگاه امام هشتم (ع) انسانی عاقل شمرده می شود که ۱. دیگران به او امید خیر داشته باشند ۲. از بدی هایش در امان باشند ۳. خیر اندک دیگران را بسیار بداند ۴. خیر بسیار خود را اندک بشمارد۵. در پاسخگویی به حاجت و نیاز دیگران خسته و دل تنگ نشود ۶. در طول عمر خویش از طلب کردن دانش ملول و خسته نشود ۷. فقر در راه خداوند از توانگری محبوب ترش باشد ۸. خواری در راه خداوند از عزت با دشمنش محبوب ترش باشد ۹. گمنام بودن را بر شهرت داشتن ترجیح دهد و شاخصه‌ی دهم اینکه کسی را ننگرد مگر اینکه به خود بگوید او از من بهتر و باتقواتر است.

حجت الاسلام صابری تولایی در بخش دیگری از سخنرانی خود به فراز و فرودهای زندگی فردی و اجتماعی امام رضا(ع) اشاره و اظهار داشت: علی بن موسی الرضا (ع) برای تثبیت جایگاه امامت خود و قرار گرفتن بر مسندی که حق ایشان بود، با موانع وکارشکنی های متعددی هم در بین خانواده و هم در بدنه اجتماعی زمان خود روبرو شدند، در حوزه خانوادگی تقابل و سر پیچی برخی از برادران ایشان که زعامت و رهبری جامعه را حق خود می داتستند و به انحاء مختلف سعی در تخریب و منزوی کردن شخصیت امام رضا( ع) داشتند و در حوزه اجتماعی نیز، وجود شیعیان سطحی نگر و فاقد نگاه تحلیلی در عرصه سیاست، که بعضی از رفتارهای امام (ع) از جمله پذیرش ولایتعهدی مأمون و وصلت با او را نشانه گرایش ایشان به اشرافی گری و عدم کفایت در امامت و رهبری جامعه مسلمین دانستند و با ایجاد شبهه و تفرقه ریزش های قابل توجهی را در بین شیعیان سبب شدند.

وی در ادامه به سه عملکرد مهم امام رضا(ع) با تمرکز بر سه محور علم، اخلاق و کرامات اشاره و بیان داشت: امام رضا(ع) که عالم آل محمد (ص) نیز لقب گرفته اند، با برگزاری مناظرات علمی و اعتقادی چنان جایگاهی را در بین جامعه نخبگانی زمان خود یافتند که بسیاری از بزرگان علم و شریعت از درک آن عاجز بودند، همچنین در حوزه اخلاق شخصیت امام رضا(ع) الهام بخش و سرمشق دهنده بود، ایشان بر سفره ای طعام نمی‌خورد مگر اینکه پیش از آن اطرافیانشان و حتی همسایگان ایشان از آن طعام بهره ای گرفته باشند. در روایتی نیز ذکر شده که امام رضا(ع) عمویی داشتند که سال ها به جاسوسی و دشمنی با ایشان مشغول بود، زمانیکه او بیمار شد و به حالت احتضار رسید امام رضا (ع) به عیادتش رفتند و چنان با ملاطفت برخورد کردند، که وی از رفتار گذشته خود به شدت شرمگین شد و از امام (ع) عذرخواهی و حلالیت طلبیدند.

حجت‌الاسلام صابری تولایی اضافه کرد: کرامات امام رضا (ع) نیز که تنها ۳۰مورد آن در جریان سفر ایشان از مدینه به خراسان ذکر شده و تا هم اکنون نیز این کرامات را شاهد بوده و هستیم، از دیگر مولفه های تاثیرگذار در جذب شیعیان و خلع سلاح مخالفان ایشان می باشد. اصولی که حکومت نبوی بر آن استوار است.

کلمات کلیدی

تصاویر