حجت‌الاسلام دکتر منصوری:

وظیفه مردم جامعه در برابر پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ولی امر مسلمین چیست؟

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان برگزار شد گفت: وظیفه مردم جامعه در برابر پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ولی امر مسلمین چیست؟

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر منصوری معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان برگزار شد. با بیان این نکته که وظیفه مردم جامعه در برابر پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ولی امر مسلمین چیست؟ گفت: خداوند در قرآن کریم سوره حجرات می فرمایند«یا أیّها الّذین آمنوا لا تقدّموا بیْن یدی اللّه و رسوله» اى کسانى که ایمان آورده‏ اید در برابر خدا و پیامبر«صلی الله علیه و آله» در هیچ کارى پیشى نگیرید.

دکتر منصوری در تبیین جایگاه پیامبر«صلی الله علیه و آله» بیان داشت: خداوند در قرآن کریم می فرمایند«ورفعْنا لک ذکْرک» و ما نام تو را بلند آوازه گردانیدیم، از این روی نام نیک و آبرو لازمه توفیق در رهبرى جامعه است. ما سه نوع ترفیع و علو داریم ۱- ترفیع مکانی، همانند ترفیع آسمان نسبت به زمین ۲- ترفیع اعتباری، همانند درجات نظامی ۳- ترفیع ارزشی و معنوی، که یکی از صفات خداوند است«رفیع الدّرجات ذو الْعرْش» خداوند درجات مردم را بر حسب لیاقت آنان بالا مى‌برد. بنابراین ترفیع نوع سوم ارزشمند می باشد.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان گفت: اما چیزهایی موجب ترفیع نوع سوم و درجات ارزشی در انسان می شود ۱- توحید «و کلمة اللّه هی الْعلْیا» توکل و اعتماد به خداوند ۲- علم «یرْفع اللّه الّذین آمنوا منْکمْ والّذین أوتوا الْعلْم درجاتٍ» شرط ارزشمندی علم که موجب درجات ارزشی می شود همراه بودن آن با ایمان است ۳- عمل صالح «إلیْه یصْعد الْکلم الطّیّب والْعمل الصّالح یرْفعه» ۴- تواضع «من تواضع للّه رفعه اللّه » ۵- قرآن، علامه حسن زاده آملی در کتاب انسان و قرآن از امیرالمؤمنین علی«علیه السلام» نقل می کنند که حضرت می فرمایند«یوم القیامة یقال لقاری القرآن اقرأ و ارق فلا یکون فی الجنّة بعد النّبیّین و الصّدّیقین أرفع درجةً منه» در روز قیامت به قاری قرآن می گویند: بخوان و بالا برو، و نمی باشد در بهشت بعد از پیغمبران و صدیقان درجه کسى رفیع تر از درجه قارى قرآن.

حجت‌الاسلام منصوری در پاسخ به سؤال وظیفه مردم جامعه در برابر پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ولی امر مسلمین چیست؟ بیان داشت: با توجه به آیه سوره مبارک حجرات«یا أیّها الّذین آمنوا لا تقدّموا بیْن یدی اللّه و رسوله» نباید از پیامبر«صلی الله علیه و آله» و ولی امر مسلمین در هیچ موردی پیشی گرفت زیرا موجب انحراف و از بین رفتن جامعه می گردد همانند جنگ حنین هنگام تقسیم غنائم شخصی به پیامبر می گوید أعدل،أعدل پیامبری که خود مظهر عدل است و یا در جریان صلح حدیبیه که بعد از آن مراسم خاص که در تاریخ نقل گردیده است پیامبر از احرام خارج گردید اما برخی گفتند ما از احرام خارج نمی شویم و در زمان حال نیز مقام معظم رهبری«حفظه الله» به عنوان ولی امر مسلمین مطلبی و یا توصیه ای را بیان می کنند ولی برخی از افراد خلاف آن را عمل می کنند پس باید مراقب بود تا خلاف جهت پیامبر و ولی امر مسلمین حرکت نکنیم.

کلمات کلیدی