در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد:

مراسم شهادت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی(ع) و هفتمین روز درگذشت علامه حسن زاده آملی(ره)

مراسم گرامیداشت ۲۸ صفر سالروز شهادت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) مقارن با هفتمین روز ارتحال علامه حسن زاده آملی در محل نمازخانه ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به مناسبت ۲۸ صفر سالروز ارتحال پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) مقارن با هفتمین روز ارتحال علامه حسن زاده آملی مراسم بزرگداشتی در محل نمازخانه ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی با حضور مدیران و کارکنان دانشگاه برگزار گردید.

در این برنامه حجت الاسلام دکتر سید حسین ابراهیمیان از شاگردان استاد علامه حسن زاده آملی در خصوص ویژگی های شخصیتی علامه سخنرانی نمود.

وی گفت: حضرت علامه حسن زاده ، عالمی فرزانه که از پس سال‌ها پژوهش و تدریس و تلاش‌های توان‌سوز علمی و عملی در سال‌های اخیر به لحاظ کسالت‌ جسمی، تدریس را وانهاده و در زاویه خلوت‌خانه به تحقیق و پژوهش نشسته بود. دست‌یابی به استادان بزرگ و بهره‌وری از سرچشمه زلال دانشمندان، رسیدن به فیض فیّاض عالمان و استفاده از خرمن دانش قله‌ سانان بزرگ دانش و پژوهش، توفیق بزرگی است که معدود کسانی از دلدادگان به حق بدان دست می‌یابند.

استاد از جمله کسانی بود که سالیان دراز در محضر استادان بزرگی همچون آیت‌الله شعرانی، حکیم مهدی الهی قمشه‌ای، شیخ محمدحسین فاضل تونی و... زانو زده و از دانش سرشار آن بزرگان بهره برده بود.

وی معتقد بود که انسان دارای قوه هایی است که باید آن ها را به فعلیت برساند تا بتواند به کمال برسد و هنگامی که انسان به کمال رسید، دفتر غیب الهی و لوح محفوظ می گردد که تمامی حقایق در وجود او به نحو تفصیلی وجود دارد. علامه حسن‌زاده آملی، آثاری در زمینه‌های فقه، فلسفه، اخلاق، عرفان، حکمت دینی، کلام، ریاضیات، نجوم، ادبیات عربی و فارسی، علوم طبیعی، طب قدیم نوشته اما عمده آثار و اندیشه‌های او بر محور قرآن، فلسفه و عرفان است.

وی قرآن و برهان و عرفان را مرتبط به هم می‌داند و معتقد است این سه از هم جدایی ندارند.

کلمات کلیدی