در دروس عمومی می‌خواهیم فرد متخصص بتواند مهارت‌های زندگی و ارتباط با دیگران را بیاموزد

حجت‌الاسلام حیدرزاده:

در دروس عمومی می‌خواهیم فرد متخصص بتواند مهارت‌های زندگی و ارتباط با دیگران را بیاموزد

مدیر امور دروس معارف اسلامی: در دروس عمومی می‌خواهیم فرد متخصص بتواند مهارت‌های زندگی و ارتباط با دیگران و ... را بیاموزد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام حیدرزاده، مدیر امور دروس معارف اسلامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سالگرد ارتحال امام خمینی، مورخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ که فرمودند: «در زمینه‌ مسائل آموزشی ما واقعاً احتیاج داریم به تحوّل. تحوّل در زمینه مسائل آموزش این است که ما آموزش‌های دانشگاهی و دبیرستانی را، حتّی دبستانی را، آموزش‌های عمقی قرار بدهیم؛ عمقی، کاربردی، نه صرفاً حفظی؛ درس‌ها و بحث‌های فایده‌محور را مطرح بکنید» این بیانات ما را بر آن داشت که در خصوص سرفصل‌های دروس معارف مدلی را تعریف کنیم که فایده‌محور باشد.

حیدرزاده افزود: دروس دانشگاهی تخصصی و عمومی است و سرفصل‌ها نیز تفاوت‌های ماهوی دارند. در دروس عمومی می‌خواهیم فرد متخصص بتواند مهارت‌های زندگی و ارتباط با دیگران و ... را بیاموزد و فرد موفقی باشد. اصولاً افرادی که تخصص دارند، اگر مهارت‌های لازم را یاد نگیرند، موفق نیستند.

حجت‌الاسلام حیدرزاده تصریح کرد: بنابراین دروس عمومی اهمیت دارد و باید مفاهیمی را به مخاطب بیان کنیم که احساس کند در زندگی‌اش کاربرد دارد و بر آن شدیم تا سرفصل‌ها را با مدل جدید تدوین کنیم که مسئله‌محور است. چه آنکه برخی از دروسی که ارائه می‌شد، مورد نیاز نبود چون دانشجو می‌خواهد مطالبی را یاد بگیرد که در زندگی خود پیاده کند و ما به دنبال کاربردی‌کردن دروس هستیم  و بر این اساس طرح مسئله‌محور را مطرح کردیم.

کلمات کلیدی
نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها