حجت الاسلام دکتر عیسی زاده:

توسل به ائمه(ع) شاهراه ورود به مراتب توحید است

معاون آموزشی نهاد: تفاوت بین عرفان شیعه و اهل سنت که مانند خورشیدی شب را از روز جدا می‌کند، ولایت است. خداشناسی و عرفانی که تحت ولایت نیاید، نمی‌تواند ادعای نائل کردن انسان به کمالات بالا و نهایی را داشته باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام دکتر عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت امام رضا (ع)  با اشاره به حدیث سلسلةالذهب گفت: «کلمة لا إله إلّا اللّه حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی بشروطها و أنا من شروطها». در نماز می‌گوییم لا إله إلّا اللّه و بعد دست‌ها را بالا می‌بریم، بدان معنی است که خدایا من آنچه ماسوی الله است را به پشت انداختم و رها کردم و رو به سوی تو آوردم.

وی با اشاره به کتاب معارف قرآن علامه مصباح یزدی ادامه داد: لا إله إلّا اللّه  هفت مرحله توحید را در خود دارد. توحید در ذات، توحید در صفات، توحید در خالقیت، توحید در ربوبیت، توحید در الوهیت، توحید در عبودیت، توحید در استعانت. مسیر اثبات ولایت فقیه از همین مسیر لا إله إلّا اللّه  اثبات می‌شود.

معاون آموزشی گفت: توسل به ائمه (ع) شاهراه و شاه بیت ورود به مراتب توحید است. مسیر توسل مسیری است که مورد توجه امام رضا (ع) می‌باشد. علامه بحرالعلوم می‌فرمایند که من هر چه دارم از توجهات حضرت زهرا (س) است.

وی با اشاره اهمیت ولایت تصریح کرد: تفاوت بین عرفان شیعه و اهل سنت که مانند خورشیدی شب را از روز جدا می‌کند، ولایت است. خداشناسی و عرفانی که تحت ولایت نیاید و نمی‌تواند ادعای نائل کردن انسان به کمالات بالا و نهایی را داشته باشد.

دکتر عیسی‌زاده در آخر با اشاره به روایتی از امام رضا (ع) که در کتاب بحارالانوار نقل شده است، افزود: «إنّ للْقلوب إقْبالاً و إدْباراً». گاهی احوال انسان آنقدر خوب و با نشاط است که نمی‌خواهد حتی یک لحظه از عبادت و سجده جدا شود. گاهی هم انسان کسل است و دچار فترت می‌شود که به آن قبض و بسط روح می‌گویند. زمانی که حال روحی انسان خوب است، خوب چشمانش باز و خوب حواسش جمع است. در اینجا حضرت توصیه می‌کنند زمانی که حالتان خوب است از آن استفاده کنید (حتی با یک دعا یا تلاوت یک صفحه قرآن) اما اگر حالتان خوب نبود، به همان واجبات اکتفا کنید تا دوباره حال بسط روحیه شما برگردد.

نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها