طراحی و ساماندهی فرآیند تأمین محتوا با بهره گیری از شیوه های نوین و اثر بخش آموزشی در راستای ارتقاء و بروز رسانی درس های معارف اسلامی “پنج گانه “، در جهت نیازهای فکری و تربیتی دانشجویان مسلمان انقلابی 

معاونت آموزشی نهاد برگزار کرد؛

بررسی طرح «مدیریت سیاستگذاری گرایش مبانی نظری اسلام»

جلسه بررسی طرح «مدیریت سیاستگذاری گرایش مبانی نظری اسلام» در راستای طرح بلند مدت تغییر سرفصل‌های دروس معارف اسلامی با حضور استادان ممتاز گروه‌های معارف اسلامی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به همت مدیریت امور دروس معارف اسلامی و دانشگاه معارف اسلامی با حضور برخی از اساتید مطرح گرایش مبانی نظری اسلام، طرح «مدیریت سیاستگذاری گرایش مبانی نظری اسلام» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه آقایان: حجت الاسلام دکتر حیدرزاده،حجت الاسلام دکتر پناهی ، دکتر عباس بخشنده بالی، جناب دکتر محمد اصلانی، حجت الاسلام دکتر حمید کریمی، دکتر غلامحسین گرامی، دکتر ابراهیم نوئی، حجت الاسلام دکتر سید جواد احمدی، دکتر یحیی صباغچی، دکتر عبدالرسول مشکات، دکتر حسین مطیع، حجت الاسلام دکتر علی اکبر محمدی، دکتر رحیم دهقان، حجت الاسلام دکتر سعید حسنی، حجت الاسلام دکتر محمد مهدوی و ... نکات خود را در خصوص طرح بیان کردند.

خاطرنشان می‌شود که به منظور تحول بنیادین و مؤثر در ابعاد مختلف دروس معارف اسلامی، به ویژه در حوزه متون و منابع، طرح تغییر گرایش‌ها، عناوین و سرفصل‌های دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ها در قالب طرح بلند مدت و در چارچوب طرح «مدیریت سیاستگذاری گرایش مبانی نظری اسلام» در حال انجام است.

در همین راستا مدیریت امور دروس معارف با همکاری دانشگاه معارف اسلامی در راستای اجرای طرح کوتاه‌مدت تحول در سرفصل‌های دروس معارف، اقداماتی را انجام داد که به تغییر سرفصل‌های ۱۰ درس اصلی دروس معارف منجر گردید و کتب منطبق با آن نیز به همت دانشگاه معارف در حال تدوین است.

اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تفسیر موضوعی قرآن» تألیف جمعی از نویسندگان، به چاپ رسیده و تا پایان شهریور ۱۴۰۱ تعداد دیگری از این کتب جدید نیز در اختیار استادان و دانشجویان قرار خواهد گرفت. طرح «مدیریت سیاستگذاری گرایش مبانی نظری اسلام» یکی از اسناد پنج گانه دروس معارف اسلامی است که ضمن ترسیم وضع موجود در خصوص دروس مجموعه مبانی نظری اسلام، درصدد رفع نیازها و ارتقاء جایگاه این دروس نسبت به وضع فعلی آن می باشد.

به همین منظور و با عنایت به تأمین الزامات پیش¬گفته، این سند طی یک فرآیند علمی، پژوهشی و عملیاتی توسط مدیریت امور دروس معارف اسلامی تدوین گردیده است.

دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها با عنایت به اهمیت راهبردی در چارچوب آموزش عالی کشور و تقویت بنیان‌های اعتقادی و اخلاقی مخاطب میلیونی آن، نیازمند اسنادی است که قواعد، راهکارها و اهداف متعالی آن را مشخص نماید.

تدوین اسناد برای این دروس ضمن آشنایی با وضعیت فعلی آن که در تدوین مورد ملاحظه قرار می گیرد، مسیرها و روش های دستیابی به نقاط ترسیم شده را نیز مشخص می‌کند.

این جلسات نظر به اهمیت و ضرورت تحول دروس معارف اسلامی و اهتمام ریاست محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونت آموزش نهاد و دانشگاه معارف با همکاری گروه‌های علمی و هم‌اندیشی در خصوص چکونگی، ابعاد، اسناد و روال تحول دروس معارف اسلامی، جهت تبادل آراء و بررسی مسائل مربوط برگزار می گردد.

تصاویر

نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها