طراحی و ساماندهی فرآیند تأمین محتوا با بهره گیری از شیوه های نوین و اثر بخش آموزشی در راستای ارتقاء و بروز رسانی درس های معارف اسلامی “پنج گانه “، در جهت نیازهای فکری و تربیتی دانشجویان مسلمان انقلابی 

دکتر پریمی:

استادان دانشگاه‌ها باید روحیه شادابی و نشاط و امید به آینده را در میان دانشجویان ایجاد کنند

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد دانشگاه‌های سمنان: دشمنان ملت و انقلاب با هدف قراردادن مشارکت ملت در انتخابات به دنبال حذف پشتیبانی ملت از انقلاب هستند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر علی پریمی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد دانشگاه‌های سمنان گفت: استادان دانشگاه­ها باید روحیه شادابی و نشاط و امید به آینده را در میان دانشجویان ایجاد کنند. دشمنان ملت و انقلاب با هدف قراردادن مشارکت ملت در انتخابات به دنبال حذف پشتیبانی ملت از انقلاب هستند.

دکتر پریمی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد دانشگاه‌های سمنان، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور و از استادان فعال در حوزه آموزشی و فرهنگی است.

وی همزمان مدیریت گروه معارف اسلامی دانشگاه پیام نور سمنان را نیز عهددار بوده و مدتی است مسئولیت بسیج اساتید را هم عهده ­دار شده است. همچنین در کارنامه علمی و اجرایی ایشان می‌­توان به ریاست دانشگاه های سمنان و دامغان در سا‌‌ل‌های گذشته نیز اشاره کرد.

آنچه می خوانید حاصل گفتگوی مرکز هم­اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­‌ها با دکتر علی پریمی می‌­باشد.

به عنوان نخستین سوال، مهمترین چالش‌های دانشگاهیان را چه می‌دانید؟

مهم‌ترین چالشی که هم اکنون در جامعه دانشگاهی اعم از استادان و دانشجویان با آن مواجه هستیم  ناامیدی نسبت به آینده، وضعیت شغل، معیشت و فرهنگ است. همین مسئله باعث شده است انتظاری که ما از این قشر داریم برآورده نشود و استاد ما نتواند انگیزه لازم را در میان دانشجویان ایجاد کند و دانشجو هم انگیزه‌­های لازم را نسبت به آینده در حوزه‌های مختلف و حتی علمی نداشته باشد. مشکلات ذکر شده باعث کمرنگ شدن زحمات استادان در انتقال ارزش‌های دینی و سست شدن اساتید در انتقال مفاهیم شده است.

همانطوری که پیامبر اکرم(ص) می­‌فرمایند اگر یک جامعه و حکومتی بخواهد از نظر ارزش‌ها نهادینه شود به موعظه و الگو نیاز دارد؛ در اینجا استادان دانشگاه‌­ها که الگوی قشر دانشجو هستند وقتی خودشان رغبتی نداشته باشند اثرات منفی را به دنبال خواهد داشت.

پیشنهاد شما برای ایجاد انگیزه و ایجاد روحیه بالندگی توسط استادان در جامعه دانشگاهی چیست؟

سوال به جایی است در حال حاضر ما درد را می­فهمیم و درمانش را هم می­دانیم و به نظر می­رسد کار سختی هم نباشد. همانطور که همه می­دانیم بخشی از درمان این درد در دست دولتمردان و مدیران اجرایی می­باشد اما قسمتی هم مربوط به استاد است. استادان ما با ایجاد انگیز و تزریق اندیشه و مثبت اندیشی در کلاس­‌های درس با استفاده از روشهای مختلف مانند استفاده از آیات و روایات و سخنرانی‌­ها و سوق دادن اساتید در این حوزه می­توانند کمک شایانی داشته باشند. البته ما باید نخست در میان خود استادان انگیزه و نشاط و مثبت اندیشی را ایجاد کنیم تا آن‌ها نیز بتوانند به دانشجوها انتقال بدهند. به عنوان نمونه شاهد هستیم مرکز هم اندیشی اقدام به گفتگو با برخی استادان موفق نموده و بخش­‌هایی از آن گفتگوها را نیز در قالب بیان تجربیات و ابتکارات در کلیپ­‌های کوتاه در اختیار سایر استادان قرار داده که بسیار مناسب است.

شبکه­‌های اجتماعی چه تاثیری در کمیت و کیفیت فعالیت­‌های علمی دانشگاهیان داشته است؟

شبکه‌­های اجتماعی هم فرصت هست و هم تهدید. به فرموده مقام معظم رهبری ما باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. به هرحال باید بپذیریم عصر فناوری است. البته به نظر من اگر شرایط حضوری باشد اثر گذاری بیشتر است.

در دوران کرونا و حتی بعد از آن باید از فضای مجازی استفاده کنیم به هرحال باید شرایط را در نظر داشت. باید به سمتی برویم که کیفیت مباحث را بالا ببریم.

باید فرهنگ سازی بشود و تهدید فضای مجازی به فرصت تبدیل بشود، به هرحال باید بپذیریم فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی جزء جدا نشدنی جامعه کنونی شده است و راه گریزی هم نیست باید از تاثیرات مثبت آن استفاده کنیم و محتوای مناسبی برای فضای مجازی تولید کنیم.

رسالت اساتید در تبیین و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب چیست؟

اساتید دانشگاه‌ها باید برای یکبار هم که شده بیانیه گام دوم را به صورت عمیق مطالعه کرده و سپس به صورت جمعی و چند نفری با هم  مباحثه کنند تا معرفت و شناخت  بیشتری نسبت به آن به دست بیاورند. وقتی به شناخت و معرفت بیشتری رسیدند آنگاه گام دوم انقلاب را برای دانشجویان تبیین کنند که قطعا تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.

تاثیر گذاری اساتید در تربیت دینی دانشجو در طراز انقلاب اسلامی چگونه است؟

ما در گذشته اشتباهاتی در حوزه تعلیم و تربیت داشته‌ایم. از اولین شعارهای آموزشی ما در آموزش و پرورش تعلیم وتربیت بوده است در حالی که ما در دانشگاه‌­ها به بعد تعلیم بیشتر از تربیت اهمیت دادیم. اگر بخواهیم این ایراد را برطرف کنیم باید نخست به جذب و تربیت اساتید خوب و شایسته اقدام کنیم.

باید ببینیم جمهوری اسلامی از ما به عنوان استاد دانشگاه چه انتظاری دارد. جمهوری اسلامی از ما انتظار دارد برای تربیت دانشجو به صورت هم­زمان در بعد تربیت و آموزش اقدام بکنیم.

حاکمیت فرصتی برای حضور افراد به عنوان استاد دانشگاه فراهم نموده است. پس استاد دانشگاه هم باید مباحث تدریسی را  بر پایه بنیان­‌ها و خواسته‌های نظام قرار دهد. لذا باید در آموزش بعد تربیتی مورد توجه ویژه قرار گرفته شود و درباره استادانی که در آینده جذب خواهند شد نیز دقت زیادی صورت بگیرد تا بهترین­ها را جذب کنیم که خدای ناکرده دانشجویان را به کسی نسپاریم که در دانشگاه ترویج بی دینی و بی اخلاقی می­‌کنند.

برای تقویت جایگاه اساتید در هدایت فکری جامعه چکار بایدکرد؟

اساتید ما در حال حاضر از جایگاه و موقعیت بسیار خوبی در میان مردم و جامعه  برخوردارند به طوری که  بر اساس تحقیقی که صورت گرفته است جایگاه استادان دانشگاه­‌های ما حتی از پزشکان هم بیشتر هست. حتی آیت الله لنکرانی می­فرمودند جایگاه استادان همانند انبیاء است. لذا استادان دانشگاه‌های ما بایدقدر این منزلت و شأن خودشان را بدانند و یک خودشناسی از جایگاه خود داشته باشند و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌­ها باید برای تغذیه فکری استادان اقداماتی را انجام بدهند و محتوای مناسبی را تهیه و در اختیار استادان دانشگاه‌ها قرار دهند.

چرا رسانه‌­های بیگانه مردم را به سمت عدم مشارکت در انتخابات سوق می­دهند؟

در طول چهار دهه بعد از انقلاب رسانه های بیگانه تمام تلاش خود را برای ایجاد تشتت میان مردم و جدا کردن آنها از انقلاب به کار برده‌اند و به دنبال متزلزل کردن جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و در این مسیر راه های مختلف را امتحان کرده­اند. حتی راه­های نظامی را امتحان کرده‌­ا‌ند. اما درحال حاضر به شدت به دنبال پایین آوردن مشارکت مردم هستند تا بتوانند پشتیبانی مردمی نظام را از بین ببرند. تبلور مردمی بودن نظام را می­توان در راهپیمایی­‌ها و تجمعات، انتخابات­ و دیگر حمایت­‌های مردمی دید. درحال حاضر هم با تبلیغات خود و ایجاد یأس و ناامیدی در مردم، می­خواهند مشارکت مردم را کمرنگ کنند. اما مردم ما به خوبی می­‌دانند هر قدر حضورشان در این انتخابات کمرنگ­تر شود و به سرنوشت خودشان کمتر بها بدهند متاسفانه متضررخواهند شد. اما مردم ما آگاه­تر از این هستند که به این سمت بروند. همانند سال­‌های گذشته مردم ما با مشارکت بالا در انتخابات تمام نقشه‌­های دشمن را نقش بر آب خواهند نمود.

انگیزه اصلی حضرتعالی از شرکت در انتخابات چیست؟

در یک کلمه مشارکت در تعیین سرنوشتم.

در مرکز هم اندیشی استادان و مدیریت امور گروه­‌های معارف اسلامی برای ارتقای کارآمدی اساتید چه اقداماتی را باید انجام داد؟

مرکز هم­اندیشی در مدت فعالیت­های خود منشأ اثرات فراوانی بوده است اما برای تاثیرگذاری بیشتر و عمیق­‌تر و اینکه مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف نماید باید بتواند موضوعات نشست­‌های مختلف هر استان را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر اساس نیازهای بومی آن استان استخراج کرده و برمبنای آن اقدام به برگزاری نشست بنماید که حاصل و نتایج کاربردی تری را خواهد داشت.

کلمات کلیدی
نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها