طراحی و ساماندهی فرآیند تأمین محتوا با بهره گیری از شیوه های نوین و اثر بخش آموزشی در راستای ارتقاء و بروز رسانی درس های معارف اسلامی “پنج گانه “، در جهت نیازهای فکری و تربیتی دانشجویان مسلمان انقلابی 

مدیریت گروه‌های معارف اسلامی اعلام کرد:

آغاز فرایند ارزیابی عملکرد گروه‌های معارف اسلامی

بازده زمانی فعالیت‌هایی که ثبت اطلاعات و مستندات آنها لازم است از مهر ماه 1398 تا پایان شهریور 1400 است، زمان ثبت اطلاعات و بارگزاری مستندات پس از آماده سازی نرم افزارها و زیرساخت متعاقبا اعلام می‌گردد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ارزیابی عملکرد گروه‌های معارف اسلامی از وظایف مهم و ارزشمندی است که از سال‌های اولیه تشکیل معاونت آغاز گردیده و با فراز و نشیب‌هایی به عنوان یکی از اقدامات اساسی جهت ایجاد رقابت بین گروه‌های معارف اسلامی و ارتقاء آنها مطرح بوده و هست.

اداره نظارت و ارزیابی و رتبه بندی گروه‌های معارف اسلامی در مدیریت گروه های معارف اسلامی براساس وظیفه ذاتی خود کار مطالعاتی این امر را شروع و در نهایت با مشورت کارشناسان خبره در این حوزه شیوه تحلیل پوششی داده ها (DEA / (Data Envelopment Analysis را به عنوان مدلی مناسب جهت ارزیابی عملکرد گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های کشور برگزید.

در این شیوه صرفاً میزان خروجی‌ها ، معیار و شاخص مبنا  تلقی نمی‌شود، بلکه میزان تناسب امکانات (که میان همه گروه‌ها یکسان و بالسویه نیست) با خروجی‌ها به عنوان معیار ارزش‌گذاری و مبنای رتبه‌بندی مورد توجه قرار می‌گیرد.

فایده ارزیابی: از جمله فوائد ارزیابی ، تشخیص گروه‌های کارآ از ناکارآ بر اساس شاخص‌های تعریف شده، تشخیص علل ضعف و میزان آن در گروه‌های ناکارآ، رتبه‌بندی گروه‌ها از لحاظ کارآیی و تعیین الگو و ارائه راهکار برای بهره‌وری بهتر و بیشتر از منابع و کارآمد سازی گروه‌های ناکارآ می‌باشد.

بازه زمانی ارزیابی: پس از انجام کارشناسی‌های لازم و مطالعات سوابق مقرر گردید ارزیابی گروه های معارف در بازه زمانی دو سالانه انجام پذیرد.

بر این اساس مدیران محترم گروه به مرور زمان بایستی گزارش ها و اسناد فعالیت های خود را در چهار حیطه آموزشی ، پژوهشی ، فرهنگی و اداری اجرایی در نرم افزار طراحی شده ثبت و بارگزاری نمایند.

لازم به ذکر اینکه فعالیت هایی که مستندات خواسته شده را همراه نداشته باشند قابلیت محاسبه در فرآیند ارزیابی ندارند و کان لم یکن محسوب می شوند.

بازه زمانی فعالیت‌هایی که ثبت اطلاعات و مستندات آنها لازم است از مهر ماه ۱۳۹۸ تا پایان شهریور ۱۴۰۰ است.

بدیهی است اطلاعتی که خارج از این بازه زمانی ثبت و بارگزاری شوند  موجب بروز مشکلات در تحلیل و بررسی و ارزیابی عملکرد گروه و اختلال در نرم افزار خواهد شد.

تذکر : زمان ثبت اطلاعات و بارگزاری مستندات پس از آماده سازی نرم افزارها و زیرساخت متعاقبا اعلام می‌گردد.

اهم شاخص‌های مورد نظر در ارزیابی عملکرد گروه‌ها در هر یک از حیطه‌های چهارگانه به شرح زیر است:

حیطه آموزشی

 - برگزاری نشست‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی

 - تعداد اعضای هیات علمی و مدعو گروه و رتبه علمی ایشان

- انضباط آموزشی

حیطه پژوهشی

- مقالات و کتب و طرح های پژوهشی اعضای هیات علمی گروه

- برگزاری همایش‌های علمی

- رتبه پژوهشی مدرسان گروه در رقابت های علمی

حیطه فرهنگی

- حضور  مدرسین گروه در مجامع فرهنگی دانشجویی و استادی ( تشکل ها، هیئات مذهبی، جریان های انقلابی و ...)

- مشاوره‌های اعضای هیات علمی گروه

- آثار فرهنگی، تربیتی و اجتماعی اعضای گروه ( کتاب، مقاله، پیوست فرهنگی و...)

حیطه اداری- اجرایی

- تشکیل جلسات آموزشی گروه

- تلاش جهت تخصیص پست هیات علمی

- همکاری گروه و مدرسین با دفتر نهاد و مسئولین دانشگاه

کلمات کلیدی
نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها