حجت الاسلام آزاد موسوی:

توجه به حق مداری، رفتار عادلانه وکسب رضایت مردم از ملاک های مورد توجه مدیران در جامعه باید باشد

حجت الاسلام آزاد موسوی با اشاره به محور سوم نامه ۵۳ نهج البلاغه در وظایف کارگزاران نسبت به مردم گفت: مسئولین باید درمسئله ارباب رجوع دقت داشته باشند و با آنها با تواضع رفتار کرده و وقت مراجعه ارباب رجوع فضای هیبت برایش فراهم نکنند. برخی از مواقع وجود دارد که مطمئنیم نمی‌توانیم مشکل ارباب رجوعی را رفع نماییم اما وقتی به سخنانش گوش می دهیم او احساس سبکی می کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام آزاد موسوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه در جمع اساتید و مدیران دانشگاه به سخنرانی پرداختند.ایشان در این جلسه با اشاره به نامه ی ۵۳ نهج البلاغه (نامه ی امام علی ع به مالک اشتر) این نامه را به مثابه منشوره حکمرانی دانسته و افزودند: کسی که در جامعه اسلامی مسئولیت می پذیرد، واجب است این نامه را چند بار بخواند.

وی با اشاره بر این موضوع که در شرایط فعلی در دانشگاه صنعتی ارومیه قریب به  چهل مدیر در رده های مختلف  مدیریتی وجود دارد تاکید کردند: لازم است این نامه را همه ی مدیران مجموعه بخوانند و در عمل مورد توجه قرار دهند.در سال ۲۰۰۲ در سازمان ملل تلاش شد تا آن را به عنوان منشور دادگستری به ثبت برسانند و عنوان کرده اند که این نامه بی نظیر ترین منشوردادگستری می باشدکه در تاریخ بشریت نگاشته شده است .

حجت الاسلام آزاد موسوی در ادامه تصریح کرد : البته این مواردی که بیان می‌شود قطره‌ای از عظمت بی پایان امیرالمومنین(ع) را نمی تواند بیان کند ،ما وقتی می خواهیم در موردکسی تعریفی کنیم لازم است که تعریف ما بیانش روشن تر از آن کسی باشد که مورد تعریف قرار گرفته است ولی ذهن های آکادمیک ما اقتضا می‌کند که به چنین مواردی جهت بیان اهمیت موضوع استناد کنیم.

وی در ادامه با اشاره به سخنان جورج جورداق مسیحی که این نامه را از چهار حیث نسبت به منشورسازمان ملل برتردانسته است گفت:منشور سازمان ملل تازه نگاشته شده است حال آنکه این نامه هزار سال پیش و بر اساس گفتمان و وضعیت اجتماعی هزار سال پیش نوشته شده است که این محتوا در آن زمان بسیار عجیب و  حیرت انگیز است ،دوم این که نامه ی ۵۳ نهج البلاغه به تنهایی توسط یک فرد نوشته شده است در حالی که منشور سازمان ملل را فرهیختگان و نخبگان جهانی نوشته اند.

همچنین نامه ۵۳ بدون منت نگاشته شده و امیرالمومنین (ع) این نامه را بدون منت در اختیار بشریت قرار داده است در حالی که افرادی که منشور سازمان بین الملل را نوشته اند ادعا دارند که ملت ها وامدار ما هستند و ما با این منشور ملت‌ها را در یک سطح مساوی قرار داده‌ایم و آخر این که امیرالمومنین(ع) تا آخرین لحظه پای حرفهای خود ایستاد در حالی که افرادی که منشور سازمان بین الملل را نوشته بودند هنوز جوهر حرف هایشان خشک نشده بود که جنگ ها و خونریزی های بزرگی راه انداختند .

مسئول نهاد نمایندگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه در ادامه و متناسب با محور های خطبه ی ۵۳ در خصوص مسئله مسئولیت پذیری مدیران در جامعه اسلامی خطاب به دانشگاهیان تاکید کردند: مدیرانی که در دانشگاه مسئولیت دارند اعم از ریاست محترم دانشگاه و دیگر مدیران محترم این نامه ی را مورد توجه قرار دهند و با آن ملاک‌ها عمل نمایند و دیگر اعضای دانشگاهی که مسئولیتی ندارند اگر می‌خواهند نقد یا مطالبی را انجام دهند بر اساس مطالب خطبه ی ۵۳ مطالبه نماید.

وی پس از بیان این دو نکته به شرح  سه محور مهم اشاره شده و قابل توجه در نامه پرداخته وگفت: بر اساس دستورات امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر، مسئولین وقتی میخواهند کاری را انجام دهند به ملاک های زیر باید توجه نماید و در جهت رعایت حق از همه کامل تر باشند یعنی حق مدار باشند ؛از نظر عدالت شامل تر بوده و عادلانه رفتار نمایند و از نظر رضایت عمومی جامعیت داشته باشند و توجه کنند که خشم توده مردم خوشنودی خواص را بی اثر می‌کند ،چنانچه خوشنودی توده مردم ناخشنودی خواص را بی اثر خواهد کرد.

محور بعدی مورد توجه ایشان در این نامه ،توجه مسئولین به تعامل با نیروها است. در تعامل با نیروها هرگز نباید افراد نیکوکار و بدکار در نظر یکسان باشند زیرا این کار سبب می‌شود نیکوکاران به نیکی بی رغبت و بدکاران به اعمال بد تشویق گردند. بنابراین هر کس را مطابق آنچه خود خواسته جزا دهیم نکته ی دوم در محوریت تعامل با نیرو آن است که مدیر باید از عملکرد مجموعه خبر داشته باشد و بداند چه کسی زحمت می‌کشد و چه کسی زحمت نمی کشد ، هرگز نبایدکار خوب کسی به کسی دیگر انتصاب داده شود مثلاً اگر کارشناسی کاری را انجام داده است نباید از معاون تقدیر به عمل آید .ارزش کار هر کس را نباید کمتر از آنچه که هست به حساب آوریم باید کاری که انجام گرفته متناسب با ارزش آن با آن برخورد شود مبادا شخصیت کسی موجب شود که کارش را بزرگ شمارید ،نباید شخصیت افراد باعث شود قضاوت در کارها جابجا شود  وکوچکی مقام کسی باعث گردد خدمت پر اجرش را ناچیز بشماریم .

حجت الاسلام آزاد موسوی در پایان با اشاره به محور سوم نامه ۵۳ نهج البلاغه در وظایف کارگزاران نسبت به مردم گفت: مسئولین باید درمسئله ارباب رجوع دقت داشته باشند و با آنها با تواضع رفتار کرده و وقت مراجعه ارباب رجوع فضای هیبت برایش فراهم نکنند. برخی از مواقع وجود دارد که مطمئنیم نمی‌توانیم مشکل ارباب رجوعی را رفع نماییم  اما وقتی به سخنانش گوش می دهیم  او احساس سبکی می کند.

کلمات کلیدی

تصاویر