حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی:

هرجا دست از ارزش‌ها برداشتیم، آسیب دیدیم/ مواجهه ما با جریان کفر مواجهه تغییر ارزش‌هاست

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در این همایش گفت: امروز هم مواجهه ما با جریان کفر و جریان طاغوت مواجهه تغییر ارزش‌هاست، قدرت و تمرکز اصلی دشمن هم در همین حوزه است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در همایش «استمرار ارزش‌های حکمرانی مردمی دوران دفاع مقدس در گام دوم انقلاب اسلامی» که به همت سازمان بسیج اساتید کشور و با همکاری مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم برگزار شد، گفت: در موضوع حکمرانی مطلوب و الگوگیری از حکمرانی دوران دفاع مقدس شاید یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر جامعه، نگاه آن جامعه به هویت است ؛ یکی از مهم‌ترین بحران های بشری در دوران معاصر بحران هویت باشد.

وی افزود: مهمترین مواجهه و جنگی هم که امروز مردم ما به عنوان وارثان انقلاب اسلامی و ملت رشید ایران با آن مواجه هستند جنگ هویتی است؛ حمله به هویت مردم و هویت اسلامی و ایرانی مهمترین ابزار و مهمترین راهبرد دشمن در مسیر مواجهه با ملت ایران است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی تصریح کرد: شاید محوری‌ترین مسیر تغییر هویت، تغییر ارزش ها و نگرش مردم و جامعه نسبت به ارزشها است؛ اگر در جامعه ای ارزشها رنگ ببازند و ارزش های جدیدی شکل بگیرد، جهت گیری مردم و انگیزش ایشان در مسیر این ارزش های جدید خواهد بود.

وی یادآور شد: رسالت انبیا نشان‌دادن ارزش‌های واقعی و زدودن ارزش‌های دروغین بود. انقلاب نبوی انقلابی علیه نژاد پرستی، جهالت، اشرافیت و زر سالاری و...  بود که در جامعه آن روز حاکم بود. پیامبر در این تغییر ارزشها موفق شد ، مردم را از مردمی غارتگر و وحشی نسبت به حقوق یکدیگر به مردمی ایثارگر ، مردمی خدا جو  و مردمی معادباور تبدیل کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: در عصر اباعبدالله الحسین ما شاهد تغییر معکوس این ارزش هستیم؛ ارزشهای نبوی، اسلامی، قرآنی و دینی مجدداً به سمت ارزش‌های دنیایی بر می گردد؛  امام حسین علیه السلام با جامعه ای مواجه است که ارزش هایش دگرگون شده، جامعه ای که به ظاهر دوستدار و دعوت کننده امام حسین هستند اما در عمل به دنبال ارزش هایی مانند حفظ جان و مال و رسیدن به حکومت ری هستند؛  ارزش دنیا، مال و حکومت بر ارزش فداکاری در راه خدا غلبه پیدا می‌کند و آن مردم به سمت یاری یزید حرکت می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی تاکید کرد: امروز هم مواجهه ما با جریان کفر و جریان طاغوت مواجهه تغییر ارزش‌هاست. قدرت و تمرکز اصلی دشمن هم در همین حوزه است. ما در یک جنگ چند جانبه ای با دشمن مواجه هستیم ؛ تحریم‌ها، مبارزات اقتصادی، ایجاد ناامنی، فشارهای بین المللی و نا امن سازی امنیتی و سیاسی در ابعاد مختلف همه جزء راهبردهای دشمن است اما راهبرد اصلی که بر اساس آن دنبال نتیجه گرفتن از سایر اقدامات خود هستند، موضوع تغییر هویتی جامعه و تغییرات بنیادی در ارزشهای اصلی جامعه است ؛ اگر در این مسیر موفق شوند سایر اقدامات‌شان اثربخش است و اگر موفق نشوند سایر فعالیت ها هم به خودشان برمی گردد.

وی اظهار داشت: در کربلا یاران امام حسین علیه السلام با اینکه گروه اندکی هم هستند و از همه طرف هم مورد هجمه هستند اما در نهایت می بینیم چه اتفاقی می‌افتد. می بینیم جایی که ارزش ها بنیادین و محافظت شده باشند سایر اقدامات دشمن هم به نتیجه نخواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اتفاقات دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس هم همین جریان عاشورایی بصورت کامل ظهور پیدا کرد؛ ملتی که تازه از بند طاغوت رها شده بود با جنگ، تحریم، تهدید ناامن سازی و تجزیه طلبی و انواع هجمه ها مواجه می شوند اما ارزش‌های اصیلی که در این جامعه وجود دارد و هویتی که بر اساس این ارزشها شکل گرفته به مردم جهت می‌دهد و می بینیم تمام محاسبات را تغییر می دهد و مردم ما جان خود را برای دفاع از اسلام و انقلاب و میهن در طبق اخلاص می‌گذارند ؛ ترس از جانفشانی وجود ندارد و برعکس جانفشانی ارزش میشود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: بعد از دفاع مقدس هر جا ما آسیب دیدیم نقطه ای بود که ما دست از ارزش‌ها برداشتیم، زمانی که مانور تجمل بر ساده‌زیستی غلبه پیدا کرد، زمانی که ثروت اندوزی بر ایثار غلبه پیدا کرد.

وی گفت: اگر ما توانستیم الگوهای حکمرانی حاکم بر سطح زندگی مردم و مسئولین در دوران دفاع مقدس را در گام دوم انقلاب اسلامی پیاده کنیم و ارزش های فراموش شده را دوباره احیاء کنیم، قطعا امدادهای الهی و توفیقاتی که در دفاع مقدس داشتیم را مجدداً شاهد خواهیم بود.

کلمات کلیدی

تصاویر