حجت الاسلام سید محمد آزاد موسوی:

نظم در کار ها یکی از مصادیق تقوای تشکیلاتی است

حجت الاسلام آزاد موسوی گفت: نظم پله تقوا و مسیر تحقق تقوا است. انسان بی نظم نمی تواند ادعای تقوا بکند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دومین فعالین فرهنگی دانشجویان دانشگاه در بستر فضای مجازی  با حضور حجت الاسلام آزاد موسوی مسئول دفتر نهاد و جمعی از دانشجویان فعال فرهنگی و تشکلی دانشگاه برگزار گردید

حجت الاسلام آزاد موسوی به اشاره به مطلع وصیت نامه حضرت علی علیه السلام  به موضوع تقوا گفت: حضرت امیرالمومنین (ع) وقتی دربستر شهادت بودند، اصحاب را وصیت کردندوفرمودند: اوصیکم بتقوالله و نظم امرکم، شما را وصیت میکنم به تقوای الهی و نظم در کارهایتان. معنای تقوا را همگی کم و بیش می دانیم؛ معنای تقوا از کلمه "وقی"  به معنای نگه داشتن می آید و چون انسان متقی حدود الهی را نگه می دارد به او با تقوا می گویند.حضرت  امیر اولین توصیه اش  در این وصیت به تقوا هست که توصیه می کنند  حدود الهی را نگه دارید و در ادامه آن می فرمایند "و نظم امرکم".

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه در ادامه افزود: نکته ای که می خواهم متذکر شوم این است که چه ارتباطی بین تقوا و نظم هست!؟ شاید بعضی ها  به اشتباه بگویند که یکی توصیه به آخرت و یکی توصیه به دنیا است؛ (یک نگاه سکولار به دین) .حضرت علی علیه السلام در این وصیت اول امر به تقوا کردند چون تقوا اصل توشه دنیا و آخرت است چرا؟ چون اگر  احکام و دستوراتی که انبیاء و ائمه آوردند را رعایت کنیم ، واقعا سبب آبادانی دنیای ما و هم باعث آبادی آخرت ما می شود.

وی در ادامه به توضیح کلمه نظم در این سفارش اشاره کرد و افزود: اما کارکرد نظم چیست؟ نظم پله تقوا و مسیر تحقق تقوا است. انسان بی نظم نمی تواند ادعای تقوا بکند. انسان منظم در اوج تقوا است؛ پروردگار متعال عالم را بر اساس نظم خلق کرده است. اصلا تقوای الهی یعنی چه؟ یعنی نگه داشتن مرزهای الهی؛ مگر انسان می تواند مرز های الهی را نگه دارد ولی از مسیر نظم حرکت نکند!یک تصور غلطی بعضا مشاهده می شود که گفته می شود نظم ما در بی نظمی ماست که کاملا اشتباه و غلط است. جوان متقی و انقلابی باید منظم باشد.پس در نتیجه براساس فرموده امیرالمومنین(ع) تقوا باعث آبادی دنیا و آخرت است ولی مسیر آبادی نظم هست، بدون نظم انسان نمی تواند متقی باشد واصل تقوای تشکیلاتی یکی از مصادیق اش می شود نظم در کار ها.

کلمات کلیدی

تصاویر