حجت الاسلام سید مهدی قریشی:

مطالبه‌ای که از روی آگاهی باشد مؤثر خواهد بود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام سید مهدی قریشی نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، ضمن بازدید از پروژه های عمرانی این دانشگاه در دومین جلسه هم اندیشی اساتید که با موضوع آموزش عالی و چالش های آن در شرایط پیش رو به همت دفتر هم اندیشی اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار گردید شرکت نمودند.

در این جلسه حجت الاسلام سیدمهدی قریشی امام جمعه محترم مردم ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در پایان نشست هم اندیشی و پس از استماع نظرات اعضای هیئت علمی، طی سخنانی مشکلات دانشگاه صنعتی ارومیه را با وجود تعدد قابل حل دانست و ضمن تأکید بر ضرورت نگاه ویژه مسؤلین استانی و همدلی برای رفع مشکلات دانشگاه، عنوان کرد: دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه می تواند محلی برای مطالبه و پیگیری مشکلات دانشگاه از مسئولین باشد. مطالبه ای که از روی آگاهی باشد مؤثر خواهد بود؛ لذا اگر مطالبات اساتید احصا و به بنده منتقل شود از وزرا و مسئولین مربوطه پیگیری خواهم کرد. مطالبات تخصصی و خصوصی نیازی به تریبون عمومی ندارد و باید آن ها را فقط از مسئولین مربوطه خواست.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: " دانشگاه صنعتی، دانشگاهی بانشاط و اساتید آن اساتید جوان و با انگیزه هستند؛ لذا همین جوانی و نشاط سبب پیشرفت علمی دانشگاه خواهد شد. قدر و ارزش فضای با نشاط دانشگاه را بدانید و در راستای حل مشکلات دانشگاه به یکدیگر کمک کنید. آمار سرانه مقالات علمی-پژوهشی اساتید این دانشگاه جوان در مجلات معتبر مؤید این توانمندی، نشاط و انگیزه است. هنر این است که انسان در میان مشکلات تلاش کند و از تلاش دست برندارد، صبور باشد و برای مدیریت صحیح در محدودیت ها همت گمارد. 

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی افزود: دغدغه های کارکنان و هیئت علمی دانشگاه دغدغه شخصی نیست و تمام بیانات اساتید نشان می دهد که دغدغه، دغدغه ی حل مشکلات و پیشرفت دانشگاه است. همانگونه که روایت حضرت یونس (ع) نشان می دهد که باید در مشکلات ایستادگی کرد و اگر بخاطر مشکلات محل خدمت و وظیفه ترک شود انسان دچار عقوبت الهی می شود.

حجت الاسلام سید مهدی قریشی در اهمیت آموزش و تقدس رسالت اساتید افزود: بالاترین منزلت و جایگاه در بین مشاغل، جایگاه معلمان است. ارزش و جایگاه استادی ارزش والایی است لذا ارزش و جایگاه خود را بخوبی بدانید و آن را حفظ کنید. در کنار آموزش مباحث علمی به دانشجویان، از مباحث معرفتی غفلت نشود چرا که علم بدون معرفت سبب می شود علم در خلاف اخلاق و شرع استفاده شود. تربیت یک دانشجو و بهره گرفتن جامعه از علم دانشجویان سبب می شود استاد نیز از ثواب علم دانشجو بهره مند شود.

کلمات کلیدی