حجت الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد:  

مأموریت اصلی اساتید تربیت دانشجوی تراز انقلاب اسلامی است 

معاون آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اولین و مهمترین مأموریت برای یک استاد با توجه به بیانیه گام دوم، مقوله تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سرفصل‌های جدید دوره‌های دانش افزایی و توانمندسازی اساتید و سامانه جدید ضیافت اندیشه با حضور حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها رونمایی شد.

حجت الاسلام نیکزاد عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص این برنامه گفت: منشور مهم و ویژه‌ای که مقام معظم رهبری بعد از ۴۰ سال همه را متوجه آن منشور کرده، بیانیه گام دوم انقلاب است. این بیانیه خطاب به جوانان برومندی است که به عنوان نسل آینده ساز باید این نظام و ارزش‌های آن را به عنوان امانت از نسل قبلی گرفته و به نسل آینده متصل کنند. با وجود اینکه این بیانیه بیشتر خطاب به جوانان است اما استادان دانشگاه‌ها به عنوان فرماندهان این جبهه، مکلف به تربیت این جوانان و دانشجویان هستند.

وی افزود: مقام معظم رهبری اخیراً در یکی از فرمایشات خود تأکید کردند که یکی از مأموریت‌های استادان و جامعه فرهیخته کشور، تربیت دینی جوانان در تراز انقلاب اسلامی است. این عبارت کلیدی که رهبری در بیانیه گام دوم به آن اشاره می‌کنند، آغاز مرحله دوم خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است و همین جمله کلیدی کل بیانیه را توزیع می‌کند در مفاهیم کلیدی تربیت علمی و اخلاقی جوانان و حال سوال اینجاست چرا مقام معظم رهبری به صراحت از ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری طلب می‌کند که این بیانیه باید در دانشگاه ها به گفتمان تبدیل شود و این یک مأموریت برای همه استادان دغدغه مند و دلسوزی است که امروز فضای دانشگاه را به عنوان یک بستر ضروری در مباحث تربیتی می‌بینند.

عیسی زاده افزود: اولین و مهمترین مأموریت برای یک استاد با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب، مقوله تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی است. امروز در عرصه کشور می‌بینیم که این جوانان که به تعبیر مقام معظم رهبری به عنوان رویش‌های نظام سر برآورده‌اند، پیشرفت‌های شگرفی در حوزه علمی ایجاد کرده‌اند و این محقق نمی‌شود مگر اینکه این جوانان درس اخلاق و معرفت را در کرسی اساتید یادگرفته باشند.

وی گفت: ما بسیاری از جوانان را می بینیم که در حوزه‌های علمی منشأ اثر هستند و لذا پاسخگویی به نیازها و مسائل امروز جوانان دانشگاهی ما در مسئولیت اساتید است و اهمیت این مسئولیت برای دانشجویان دهه ۷۰ و ۸۰ که بسیاری از مسائل کشور را ندیده‌اند، دو چندان می‌شود.

وی افزود: مسئولیت مهم اساتید در کنار انتقال دانش و آگاهی های عمیق در عرصه های مختلف علمی، بحث تربیت دینی دانشجویان است و با همت استادان برنامه ای که از حدود ۱۲ سال پیش شروع شده بود، به عنوان برنامه‌ها و نشست‌های دانش افزایی و گفتگوهای علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی در دانشگاه‌ها راه اندازی شده بود و جمعیت زیادی از دانشجویان را تحت پوشش قرار داده است. امروزه در نظرسنجی اساتید، این کارگاه های دانش افزایی از وضعیت خوبی برخوردار شده اند و در افزایش آگاهی و دانشی در عرصه تربیتی موفق بوده‌اند.

وی ادامه داد: بعد از ۱۰ سال سرفصل‌هایی که آماده شده اند با توجه به مسائل روز و بیانیه گام دوم ذیل محور ۵ گانه بازبینی شد و رونمایی از آن تحت عنوان سرفصل‌های جدید دانش افزایی و توانمندی سازی اساتید امروز انجام گرفت.

در این برنامه دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیز حضور داشتند. حجت الاسلام روح الله شاطری در این باره گفت: آئین نامه دانش افزایی اساتید ۱۶ سال پیش توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها تصویب و ابلاغ شد و بعد از ۱۳ سال این کار انجام شد. تمام این سال‌ها جای خالی این حرکت درست حس می‌شد و این جزو نفیس ترین کارهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری است. چرا که باعث شد اساتید در عرصه مدیریت علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها فعال شوند.

وی گفت: در زمانی که این آئین نامه تصویب شد اعتراض‌هایی به آن بود ولی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به خوبی توانست این فرایندها را مدیریت کند.

حجت الاسلام روح الله شاطری ادامه داد: اساتید خوبی در این دوره‌ها شرکت کرده و تدریس کردند و یک شیوه جذاب که در این کارگاه‌های دانش افزایی رعایت می‌شد سطح هم ترازی علمی در دوره‌ها و ایجاد فضای تعامل و همفکری علمی بود.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها تصریح کرد: شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها آمادگی دارد ظرفیت‌هایی که می‌تواند دانشگاه را به عنوان قوه عاقله در فرایند مدیریت کشور در کنار مسئولان قرار دهند به لحاظ سیاست گذاری پوشش دهد.

کلمات کلیدی