حجت‌الاسلام دکتر محمد شریفانی:

قرآن را در زندگی‌مان بیاوریم و با تزکیه و پالایش درونی وجودمان را قرآنی کنیم

حجت‌الاسلام شریفانی با اشاره به واژه «یزکّیهمْ» در قرآن و اهمیت تزکیه، خاطرنشان کرد: قرآن را در زندگی‌مان بیاوریم و با تزکیه و پالایش درونی وجودمان را قرآنی کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت‌الاسلام دکتر محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، در نشست دبیران استانی قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: پیغمبر اسلام(ص) موفق‌ترین انسان روی زمین است. با بررسی عصر جاهلیت به این نتیجه می‌رسیم که پیغمبر(ص) با دست خالی طی ۱۰ سال و به نوعی دیگر ۲۳ سال جهان را متحول کرد. هر ایده و تفکری از اندیشمندان جهان مدت کوتاهی جلوه دارد اما ۱۴۰۰ سال است که همه دنیا علیه پیغمبر(ص) کار می‌کنند اما همچنان سخن ایشان روی کرسی است. «ورفعْنا لک ذکْرک» (آیه ۴ سوره شرح) و آوازه تو را بلند ساختیم!

حجت‌الاسلام شریفانی با اشاره به کتاب «خورشید اسلام چگونه درخشید» و همچنین محیط نامناسب جغرافیایی و فرهنگی زمان پیامبر(ص)، بیان داشت: ایشان در این محیط و شرایط چنین تحولی را ایجاد کردند. چه جامعه‌ای را تحویل گرفت و چه جامعه‌ای را تحویل داد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن اشاره به آیات ۱۵۱ و ۱۲۹ سوره بقره، آیه ۶۴ سوره ال‌عمران و آیه ۲ سوره جمعه به بیان رازهای موفقیت پیغمبر اکرم اسلام(ص) پرداخت و گفت: داشتن برنامه‌های نظام‌مند و اجرای گام به گام این برنامه‌ها از جمله رازهای موفقیت پیامبر اعظم(ص) بوده است. «هو الّذی بعث فی الْأمّیّین رسولًا منْهمْ یتْلو علیْهمْ آیاته ویزکّیهمْ ویعلّمهم الْکتاب والْحکْمة» آیه ۲ سوره جمعه. اداره قرآن و عترت باید محور برنامه‌هایش تلاوت، تعلیم، تزکیه و حکمت قرآن باشد.

وی با تاکید بر اینکه می‌توانیم ظرف چهار سال آینده کل دانشگاه آزاد اسلامی را در زمینه قرآنی متحول کنیم، اظهار کرد: حسن دانشگاه آزاد اسلامی اسلامی این است که درگیر یک سری قانون‌های وزارت‌خانه‌ای نیست و در زمینه برنامه‌های قرآنی از جمله تلاوت «یتْلو الْکتاب» و تفسیر «یعلّمهم الْکتاب» با برگزاری برنامه‌های عمومی و تخصصی سریع‌تر می‌توانیم به نتیجه برسیم.

حجت‌الاسلام شریفانی با اشاره به واژه «یزکّیهمْ» در قرآن و اهمیت تزکیه، خاطرنشان کرد: قرآن را در زندگی‌مان بیاوریم و با تزکیه و پالایش درونی وجودمان را قرآنی کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به ۱۰ شاخصه شخصیتی پیامبر اسلام(ص) به عنوان یکی دیگر از عوامل موفقیت ایشان در مسیر رسالت، بیان داشت: مهربانی، اعتماد به خدا، لین بودن، داشتن روابط‌عمومی و جاذبه بالا، با گذشت بودن، توبه دادن افراد، اهل مشورت بودن، دارای عزم و اراده، صادق بودن و توکل کردن به خدا ویژگی‌های برجسته شخصیت نبی مکرم اسلام(ص) است که با الگوگیری از این ۱۰ شاخصه می‌توانیم در مسیر اهدافمان موفق باشیم.

حجت‌الاسلام شریفانی گفت: با بحث و تبادل نظر با دبیران قرآن و عترت می‌توانیم به ۳۰ ایده استانی و یک ایده مشترک ملی برسیم به این صورت که هر استان علمدار یک ایده شود و با توکل بر خدا کار را پیش ببریم. وی در پایان سخنرانی به پرسش‌های دبیران قرآن و عترت پاسخ داد.

دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تأکید بر اهمیت جایگاه قرآن در نهج البلاغه، گفت: حضرت امیرالمؤمنین (ع) بارها در نهج البلاغه به اهمیت و عظمت قرآن پرداخته و می فرمایند قرآن تنها کتاب آسمانی است که در دست انسان است، قرآن عزتی است که یارانش هیچگاه شکست نمی خورند، قرآن داروی هر درد و حلال مشکلات است، قرآن همانند خورشید تابان است و دریایی است که هیچگاه عمقش درک نمی‌شود. افرادی که پیروان قرآن باشند، رستگار می شوند.

دکتر جهان بین افزود: از اینرو شورای قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه دارد به این موضوع ورود کرده و با فعالیت های تخصصی در زمینه های روخوانی، روانخوانی، درک مفاهیم، استفاده کاربردی از آیات قرآن در زندگی، تفسیر قرآن و ... تلاش کند تا قرآن و عترت در زندگی فردی و اجتماعی انسانها جایگاه ارزشمند پیدا کرده و در متن و بطن زندگی افراد جاری و ساری شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین شوراهای قرآن و عترت در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید با بحث های تخصصی، ایجاد گروه های قرآن و عترت و برگزاری جلسات بین رشته ای بین متخصصان قرآن و سایر حوزه ها این شرایط را فراهم کنند. دکتر جهان بین ادامه داد: کانون های قرآن و عترت به تدریج انجام فعالیت های قرآنی را به دانشجویان واگذار کرده و در تولید محتوا و مفاهیم قرآنی تلاش کنند.

در ادامه این جلسه دبیران استانی شورای قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند. همچنین در این نشست حجت‌الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و دکتر حسین جوادی قائم‌مقام معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی سخنرانی کردند.

کلمات کلیدی

تصاویر