حجت‌الاسلام و المسلمین رستمی:

عمل قهرمانانه و شجاعانه علی لندی با هیچ معیاری قابل پوشیدن و انکار کردن نیست

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این ملت، ملتی است که خیلی‌ها می‌خواهند تلاش کنند نباشد، اما این قهرمانان نشان می‌دهند این ملت هست و اتفاقاً حرکت رو به جلو دارد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی در برنامه گرامیداشت قهرمان دهه هشتادی، شهید علی لندی با عنوان «در مسیر باور» گفت: جریان دانشجویی در «توجه به الگوهای ارزشمند» تلاش کردند وظیفه خود را ادا کنند و ادای دین هرچند ناچیزی نسبت به این شهید عزیز و این قهرمان بزرگ داشته باشند.

وی در ادامه افزود: عزیزان! قهرمانان، معمولاً «شناسنامه‌های هویتی یک ملت» هستند و چهره‌هایی که در مقطعی از تاریخ یک ملت، در یک پیچ بزرگ تاریخی، در یک امتحان مهم، جلوه‌های عظیم هویتی آن ملت را در قالب یک «اقدام بزرگ» از خودشان نشان دادند. این‌ها در ذهن، یاد و خاطره یک ملت باقی می‌ماند و به «تابلوهای هویتی یک ملت» تبدیل می‌شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به تاریخ قهرمانانه ملت ایران گفت: ملتی که قهرمان ندارد، ملت بی‌شناسنامه است؛ ملت بی‌تابلو و ملت فاقد عنصر معرفی‌کننده هویتی خودش است. جمعیت‌ها برای ملت‌سازی، رو به قهرمان‌سازی می‌آورند و خیلی از ملت‌ها برای نشان دادن هویت، قهرمان جعل می‌کنند. شما در فیلم‌های هالیوودی فراوان می‌بینید؛ چهره‌هایی که هیچ ریشه تاریخی ندارند، افرادی که هیچ گذشته‌ای در تاریخ از آن‌ها نیست اما جعل می‌شوند و ساخته و پرداخته می‌شوند برای اینکه به این ملت، هویت ببخشند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی خاطرنشان کرد: اما ما در یک سرزمینی زندگی می‌کنیم که دو عنصر اسلام و ایران و تلاقی این دو عنصر عظیم، در داشته‌های عظیم این عالم، یکی «دین ارزشمند اسلام» و دیگری «هویت، ملیت و کیان ارزشمند ایرانی»، باعث شده این سرزمین، دائماً در حال ارائه قهرمان باشد. هم قهرمانان تاریخی ملت ایران، از دیرباز نشان‌دهنده ریشه‌دار بودن این ملت هستند و هم قهرمانانی که در طول سال‌‌های اخیر عرضه می‌شوند و در پیشانی این ملت به نمایش در می‌آیند و می‌درخشند.

وی گفت: مهم‌تر از قهرمان داشتن، قهرمان ساختن است. اگر ملتی قهرمان داشت و همزمان با آن، در هر زمانی قهرمان ارائه داد، یعنی آن ملت زنده است. آن ملت حیات  دارد و در حال پیش رفتن است. اینکه جامعه ما در هر زمان و مقطعی، قهرمانی را ارائه می‌دهد، چه در دوران انقلاب، چه در دوران دفاع مقدس، چه پس از دفاع مقدس و در دفاع از حرم، از بزرگانی مثل حاج قاسم سلیمانی، تا شهدایی مثل شهید حججی، تا این «قهرمان اخیر ما، شهید علی لندی»، یعنی این که این ملت، در حال حیات عزتمندانه، رو به جلو و واقعی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این ملت، ملتی است که خیلی‌ها می‌خواهند تلاش کنند نباشد، اما این قهرمانان نشان می‌دهند این ملت هست و اتفاقاً حرکت رو به جلو دارد. جریان اصلی جنگ با این ملت، مبارزه با عناصر هویتی آن است و یکی از این عناصر هویتی، این است که تلاش کنند، اعتماد به نفس و باوری که این ملت دارد را، در این جنگ از آن بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی عنوان کرد: خیلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از اینکه امثال علی لندی‌ها در بین جوانان و نوجوانان ما زندگی می‌کنند و موقعی که فرصت امتحانی می‌شود بروز می‌کنند، ناراحتند و تلاش می‌کنند که این‌ها دیده نشوند. تلاش می‌کنند که این ملت را، ملتی خمود، ملتی بی‌انگیزه، بی‌تحرک و ناامید نشان دهند. کاری که عزیزانمان در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل انجام دادند، یک اتفاقی است که باید آن را، در راستای «نهضت تبیین»ـی که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید انجام شود حساب کنیم.

وی در ادامه افزود: یعنی «جهادگران عرصه تبیین»، در جنگی که بر علیه این ملت دارد اتفاق می‌افتد، کسانی هستند که در مواجهه با این هجمه تبلیغاتی، میدان را درست می‌شناسند، صحنه را به درستی تشخیص می‌دهند، نقطه شلیک و تهاجم دشمن را درست تشخیص داده‌اند و متناسب با آن، دارند دفاع درست انجام می‌دهند. معرفی امثال علی لندی‌ها و نشان دادن آنان به مردم و یادآوری کردن ایثار آنان، در راستای دفاع از اسلام، دفاع از ایران، دفاع از این ملت بزرگ است. برای دشمنان نشان دهنده این است که این ملت، آزمودنی نیست. کسی جرأت و جسارت به خودش ندهد با این ملت بجنگد.

وی در پایان با اشاره به ایثار و شجاعت علی لندی گفت: علی لندی یک قهرمان، از قهرمانانی است که در جامعه ما فراوانند. ما باید این‌‌ها را به جوانان خودمان، به نوجوانان خودمان، به ملتمان و حتی به دشمن نشان بدهیم که ما این‌ها را داریم و به وجود این شهید عزیز افتخار میکنیم. به روح پرفتوح او درود می‌فرستیم. عملی که قهرمانانه و شجاعانه از او سر زد، عملی است که با هیچ معیاری قابل پوشیدن، قابل مخفی کردن، قابل انکار کردن نیست، یک حقیقت موجود، در یک وجود به ظاهر نوجوان است، اما آن حقیقت، روح ایثار و شهادت و قهرمانی و پهلوانی است که الحمدلله در این ملت وجود دارد. درباره ویژگی‌هایی که از این شهید عزیز دیده شده، خانواده بیش‌تر اشراف دارند و آن‌ها را روایت خواهند کرد‌، علاقه‌ای که به حاج قاسم دارد، عشق و محبتی که نسبت به انقلاب و اسلام و اهل بیت علیهم‌السلام در وجود او بوده، منجر به این وجود قهرمان می‌شود.

کلمات کلیدی

تصاویر