حجت‌الاسلام فاطمی‌پور خبر داد:

طرح ملی حامیم با حضور ۱۵ هزار نفر از دانشجویان برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: طرح ملی حامیم از سوی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و با حضور ۱۵ هزار نفر از دانشجویان فعال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام فاطمی پور، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست خبری دوره توانمندسازی و مهارت افزایی دانشجویان فعال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با عنوان طرح ملی حا میم(حلقه های میانی) که در سالن شهید سلیمانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، گفت: طرح ملی حامیم به عنوان یک طرح آموزشی، مهارتی و تشکیلاتی از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و با حضور ۱۵ هزار نفر از دانشجویان فعال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار می‌شود.
وی در ادامه افزود: این طرح ملی در برخی از دانشگاه‌ها آغاز شده، اما اکثر دوره‌ها در نیمه دوم مرداد و اوایل شهریور ماه برگزار می‌شوند.
حجت الاسلام فاطمی پور تصریح کرد: با توجه به آسیب‌هایی که حوزه فرهنگی در دانشگاه‌ها پس از شیوع ویروس کرونا با آن مواجه شد، ما پس از مشورت و نظرسنجی از دانشگاهیان به این نتیجه رسیدیم که طرح ملی حامیم را با حضور فعالین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار کنیم تا یک بازخوانی نسبت به فضای آموزش عالی صورت بگیرد و بر این اساس سال تحصیلی جدید را به گونه‌ای آغاز کنیم که الزامات آن را شناخته باشیم و در واقع این سال تحصیلی را بدون هم افزایی، بدون طراحی و بدون اندیشیدن آغاز نکنیم.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به راه اندازی دبیرخانه ملی و استانی طرح حامیم اشاره کرد و افزود: از دانشگاه‌ها خواسته ایم تا با معرفی فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زمینه‌ای در قالب این طرح فراهم شود تا این دانشجویان بتوانند حداقل یک هفته را قبل از شروع سال تحصیلی دور هم بنشینند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و از طرفی تشکل‌های دانشجویی بتوانند به عضویابی بپردازند.
وی به محتوای آموزشی طرح حا میم اشاره کرد و افزود: یک محتوای اندیشه‌ای عمیق در قالب این طرح به دانشجویان شرکت کننده ارائه می‌شود. همچنین در کنار این محتوا دانشجویان می‌توانند آموزش‌های مهارتی، معرفتی و فوق برنامه را نیز دریافت کنند و در این راستا کتاب کاری نیز به دفات استانی نهاد ارائه شده تا بر این اساس به ارائه آموزش بپردازند.
حجت الاسلام فاطمی پور تصریح کرد: در حوزه آموزشهای رسمی طرح حامیم سه عنوان کتاب شامل طرح کلیات اندیشه اسلامی در قرآن، همرزمان حسین(ع) و خط امام ارائه شده که دانشجویان با گذراندن هر کدام از این کتاب‌ها در طول یک هفته برگزاری طرح حامیم، می‌توانند آن را با یکی از دروس معارف خود تطبیق دهند. مثلا کتاب طرح کلیات اندیشه اسلامی در قرآن می‌تواند با درس اندیشه اسلامی، همرزمان حسین با درس تاریخ اسلام و خط امام (ره) با درس انقلاب اسلامی تطبیق داده شود.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه ظرفیت‌های پذیرش دانشجویان در طرح حامیم در هر استان مشخص شده و این اردو‌ها به مدت یک هفته برگزار می‌شود، اضافه کرد: در استان‌هایی که فضای مناسبی برای برگزاری طرح حا میم ندارند و یا با گرمای هوا مواجه هستند توصیه کرده ایم که این طرح را در مشهد مقدس و یا دیگر نقاط کشور بصورت اردویی برگزار کنند. البته در شهر تهران، چون سرانه دانشجویی برای شرکت در طرح حا میم بیشتر است این طرح به صورت دانشگاهی در حال برگزاری است.
وی بیان کرد: طرح ملی حا میم یک طرح آموزشی، مهارتی و تشکیلاتی است از این رو امیدواریم این طرح مقدمه‌ای برای حضور پرشورتر دانشجویان در دانشگاه‌ها باشد، چون ما برای بازگشت به آموزش حضوری پیش از شیوع کرونا به برگزاری چنین طرح‌هایی نیاز داریم.
حجت الاسلام فاطمی پور بیان کرد: در حال برنامه ریزی هستیم تا برگزیدگان استانی طرح ملی حا میم نیز در یک برنامه ملی با هدف ایجاد وفاق، انتقال تجربیات و ارائه یک برنامه تکمیلی گرد هم بیایند.
کلمات کلیدی