حجت الاسلام محمد مهدی حرزاده:

رسالت تربیتی و فرهنگی جزو ذات استاد است

حجت الاسلام محمد مهدی حرزاده در نشست آموزشی «طرح جهت‌گیری الهی فرهنگی در تدریس» در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه رسالت تربیتی و فرهنگی جزو ذات استاد است،گفت: از ظرفیت اساتید می توان در مسائل تربیتی و فرهنگی دانشگاه کمک گرفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام عبدالله حسنی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل، در نشست هم‌اندیشی با موضوع جهت گیری الهی_فرهنگی در تدریس، گفت: دانشجویان مدیران آینده کشور خواهند بود، بنابراین لازم است در راستای اثرگذاری مثبت و جلوگیری از انحرافات فکری آنان،دغدغه مند باشیم.

حجت‌الاسلام حسنی با تشریح نحوه ورود صحیح به مسائل و شیوه های درست امر به معروف و نهی از منکر، تصریح کرد: بهترین مکتب، مکتب اهل بیت (ع) است و تأمل در سیره تربیتی آن بزرگواران می‌تواند رهنمودی عملی و چراغی فروزان فراروی اساتید، معلمان و دیگر علاقه‌مندان به تربیت نسل جوان در مسیر پرفراز و نشیب و ناهموار تربیت باشد و آنان را در دست‌یابی به اهداف عالی خود یاری کند.

حجت‌الاسلام حرزاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان یزد که از طریق بستر فضای مجازی و بعنوان مجری طرح در این نشست حضور داشت، گفت: رسالت تربیتی و فرهنگی جزو ذات استاد است و نمی‌توان آن را تفکیک کرد و اخلاق و شخصیت اساتید تاثیر خودش را بر دانشجویان می گذارد به همین سبب از ظرفیت اساتید می توان در مسائل تربیتی و فرهنگی دانشگاه کمک گرفت.

حجت‌الاسلام حرزاده تصریح کرد: بهترین همایش ها، فوق برنامه ها و برنامه های فرهنگی در دانشگاه معمولاً درصد کمی از دانشجویان را پوشش می‌دهد اما در کلاس های درس ۱۰۰ درصد دانشجویان حضور دارند و می تواند بر همه دانشجویان اثرگذار باشد.

وی افزود: علم وقتی مفید است که با پرورش اخلاقی باشد، در کلاس ها استاد، معلم اخلاق نیز هست ، در میان کلمات استاد گاهی یک جمله یا کلمه جاری میشود که بیش از یک کتاب اثر گذاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: ترویج علم بدون اخلاق یعنی فراهم کردن زمینه سوء استفاده کردن از علم، امام می‌فرمود: این همه کشته‌، همه از علم بدون تهذیب است.

حجت الاسلام حرزاده با تشریح کامل اهداف، برنامه‌ها و جزئیات طرح جهت گیری الهی_فرهنگی در تدریس، افزود: کتاب های طرح جهت گیری الهی_فرهنگی در تدریس منطبق با سرفصل های ارائه شده از سوی وزارت علوم هستند و برای اساتیدی که معتقد و علاقه مند هستند تهیه و نوشته شده است.

در ادامه دکتر داوری دبیر این طرح در دانشگاه‌های استان اردبیل نیز به تشریح و توصیف طرح پرداخت و جلسه با پرسش و پاسخ خاتمه یافت.