حجت‌الاسلام‌ و‌ المسلمین مصطفی‌ رستمی:

راه حل برون رفت از مشکلات اعتقاد به تحول و عناصر تحول آفرین است

حجت‌الاسلام‌ و‌ المسلمین مصطفی‌ رستمی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید با بازنگری در ماموریت های کلان به سمت تحول در آموزش عالی پیش برود و باید از این فرصت استفاده کرده و به سمت هدف مطلوب حرکت کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام و المسلمین رستمی در نشست هیات رئیسه نهاد با مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به ایام فاطمیه گفت: ایام فاطمیه فرصت توسل، توجه و بازسازی و جبران نواقص است که لطف مادری حضرت زهرا س باعث میشود که کاستی ها جبران گردد و اهل بیت(علیهم السلام) تماما مانند پدری مهربان و دلسوز هستند اما حضرت صدیقه زهرا(سلام الله علیها) در بین همه عنوان مادر را دارند و امید و توجه همگی ما نسبت به ساحت ملکوتی این بانوی گرانقدر باید متفاوت باشد و تلاش کنیم که ما و همکاران فضای تحت مدیریت خودمان را به این موضوع آراسته کنیم.

وی در ادامه با اشاره به ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی و رحلت علامه مصباح خاطر نشان کرد: در ایام شهادت سردار دلها و رحلت علامه مصباح یزدی هستیم و هر کدام از این دو عزیزان خدمات و زحمات ویژه ای برای اسلام  داشتند حضرت علامه محمد تقی مصباح یزدی در بین یاران رهبری انسانی ویژه و کم نظیر بودند و ضمن آن فضل گسترده و شاگردی علامه طباطبائی و آیت الله بهجت در کنار همه این عناوین به مثابه یک استاد اخلاق در رفتار اجتماعی و سیاسی بروز و شهود داشتند.

وی در ادامه افزود: علامه مصباح یزدی انسانی است که به شاگرد پروری و تشکیلات سازی و زمان شناسی و حساسیت به انحراف و کج روی ها در خط مقدم حضور داشتند و به تعبیر درست عمار رهبر انقلاب بودند و تمام این ویژگی ها ایشان را در میدان عمل با دیگران متمایز می‌ساخت و بیش از بقیه شاگردان امام و رهبری مورد هجمه و حمله و انتقام بودند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی گفت: در ایام سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی قرار داریم و بنده کاملا احساس میکنم که داغی که رهبری در فقدان ایشان متحمل شده اند و در دل دارند در فقدان هیچ کدام از یارانشان دیده نشده است و از خداوند برای این شهید عزیز، غفران و مرحمت را خواستاریم و درخواست می‌کنیم این مصیبتی که بر اسلام و انقلاب و رهبری وارد شده است را به لطف خودش جبران نمایند. در ادامه این را هم ذکر کنیم که تعبیر رهبری از انتقام سخت تعبیر عجیبی است و موضوع انتقام یک سیاست قطعی در جمهوری اسلامی ایران است و باید این انتقام در حق بانیان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: در این دو سال اخیر ما شاهد اتفاقات زیادی بودیم و هر زمانی که به وضعیت و شرایط کشور نگاه می‌کنیم جامعه با یک موقعیت متفاوتی مواجه است که ویژگی های فراوانی را در پی دارد. انقلاب اسلامی یک گفتمان تمدنی را ایجاد کرده است و مقابله غربی ها با انقلاب اسلامی یک مقابله حیثیتی است و این نزاع یک نزاع تمدنی میباشد و سطح برخورد ها و آرایش آنها کاملا متفاوت است و از تمامی فرصت ها برای ضربه زدن استفاده می‌کنند زیرا انقلاب اسلامی ماهیت غرب را به چالش کشیده است.

وی با توجه به ویژگی انقلاب اسلامی ایران خاطر نشان کرد: اگر بنا باشد انقلاب در مرزهای داخلی متوقف بماند عملا دچار رکود و از بین رفتن می شود و غربی ها هم به دنبال همین اتفاق بوده اند و محل چالش ما با غرب همین است، زیرا ما به دنبال اقتدار و توسعه هستیم و در مقابل نظام سلطه و غرب در این بخش ها آسیب وارد می‌کند تا موتور پیشران انقلاب اسلامی را متوقف سازد.

وی در ادامه گفت: افقی که جمهوری اسلامی ترسیم می‌کند با حیثیت نظام لیبرال دموکراسی در تعارض است و نظام لیبرال دموکراسی شکلی از زندگی را ارائه داده است که مسیر مادی گرایانه و انکار و بی تفاوتی نسبت به دین، خدا و وحی را در پی دارد و حتی تلاش دارند مسائل غیر تجربی را در قالب تجربه ارائه دهند و تمدن غرب و سبک زندگی آنها بر این پایه بنا شده است و تمام بخش ها را در بر گرفته است و ابزار ها و تکنولوژی هم بر این بنا هم افزا هستند زیرا مبتنی بر مادی گرایی است. حال در مقابل همه اینها یک نظامی آمده است که مبتنی بر مبانی دینی است و یک چالش حیثیتی برای غرب ایجاد کرده است و با وجود انقلاب اسلامی بازگشت به دین و اسلام احیا شده و نظام لیبرال دموکراسی به چالش کشیده شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب اسلامی که بر پایه بیانات امامین انقلاب است الگوی جدیدی از زندگی و زیست در دنیا بر مبنای دین ارائه داد و نظام سلطه و غرب تمام تلاش خود را برای مقابله با این موضوع انجام می‌دهد و همانطور که مشاهده می‌کنید تحریم های ظالمانه در حق جمهوری اسلامی ایران وضع شده است و دشمن می‌خواهد با ایجاد مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران را به چالش بکشد و این مشکلات باعث بروز آشوب های داخلی در ایران بشود و جمهوری اسلامی آنقدر ضعیف شود که امکان سیاست ورزی مقتدرانه را نداشته باشد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: چند اتفاق در دوران جدید در بحث منطقه به وجود آمده است که موجب ناکامی غربی ها شده است که یکی از آنها کنار رفتن نتانیاهو است که موجب ایجاد شکاف های داخلی در رژیم صهیونیستی شد و اسرائیل با چالش های بزرگی در منطقه مواجه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با توجه به روی کار آمدن دولت جدید گفت: در داخل ایران با توجه به رویکرد دولت توفیقاتی داشته ایم که در مرحله اول بحث واکسیناسیون عمومی است و در بحث صادرات و واردات در همین مدت کوتاه وضعیت بهتر شده است و انتقال پول به داخل تسهیل گردیده است و نشانه ها و نمادهای اقتصادی در حال بهبود است.

وی در ادامه افزود: نکته ای که باید در این زمان به آن توجه کنیم این است که راه حل مشکلات تحول است و رهبری به رویکرد تحول محوری تاکید بسیاری دارند و البته این را هم بگوییم که دولتی که بر سر کار آمده معتقد به تحول و عناصر تحول آفرین است و یکی از حوزه هایی که باید در آن تحول صورت بگیرد آموزش عالی است و ما و همه همکاران در این بخش مسئولیم که عناصر تحول آفرین را در دانشگاه ها به خدمت بگیریم و برای تحقق این امر در تمام بخش های دانشگاهی و اداری تلاش کنیم و بدانیم که چرخش های تحولی باید در کجا صورت بگیرد و یکی از همین موضوعات در نهاد نیز بحث تحول در اساسنامه نهاد است.

وی عنوان کرد:  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید با بازنگری در ماموریت های کلان به سمت تحول در آموزش عالی پیش برود و باید از این فرصت استفاده کرده و به سمت هدف مطلوب حرکت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به موضوع نخبه پروری افزود: موضوع آینده روشن یکی از برنامه های مهم نهاد در حوزه نخبگان و رتبه های برتر بود که ما رتبه های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سال ۹۹ را به تفکیک رشته در یک گردهمایی بزرگ جمع کرده و با طرح موضوعات و مسائل، گفتمان جدیدی را با این مخاطبان آغاز کردیم و به زودی در این بخش کانون های آینده روشن برای تشویق و ترغیب نخبگان در محیط دانشگاه ها تاسیس خواهد شد و بنده از همکاران درخواست دارم که با بکارگیری تمام ظرفیت ها تلاش کنند که این کانون ها بخوبی فعال شوند و برای این مخاطبین با ادبیات و گفتمان جدید برنامه داشته باشند و همچنین برای انجمن های علمی برنامه ریزی کرده و با آنها ارتباط بگیرند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: رهبر انقلاب تاکید داشته اند که هر کس نخبگان را به مهاجرت تشویق کند به کشور خیانت کرده است و جریان تشویق به مهاجرت فقط مربوط به استاد نیست و مواجهه دانشجویان با فشار ها و تشویق نکردن ها و نداشتن برنامه دقیق همگی می‌تواند عاملی برای مهاجرت نخبگان از کشور باشد.

وی در پایان گفت: موضوع بعدی بحث اندیشه تمدن ساز است که باید از این ظرفیت استفاده شود و موضوع معرفت افزایی در دانشگاه ها باید پیگیری شود که باید همین موضوع حلقات اندیشه تمدن ساز که بر مبنای اندیشه های رهبر انقلاب است با جدیت پیش برود و مسئولان نهاد از ظرفیت اساتید معارف استفاده کرده و تمامی همکاران و استادان را مخاطب خود قرار دهند.

کلمات کلیدی