در دانشگاه‌های استان چهارمحال وبختیاری صورت گرفت:

افتتاحیه طرح مطالعاتی اندیشه تمدن ساز ویژه اساتید

افتتاحیه طرح مطالعاتی اندیشه تمدن ساز ویژه اساتید دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام سعید صفی در افتتاحیه طرح مطالعاتی اندیشه تمدن ساز ویژه اساتید دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد گفت: ترم گذشته طرح اندیشه تمدن ساز به صورت آزمایشی در دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد و اکنون تصمیم بر این شد تا این طرح در همه دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری اجرا شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان افزود: در تمامی دانشگاه های کشور برنامه ریزی شده است تا طرح اندیشه تمدن ساز با محوریت کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن اثر مقام معظم رهبری برگزار شود. این کتاب مباحث نوینی را در اندیشه اسلامی مطرح می کنند و کتابی مطقن و برگرفته از آیات قرآن کریم و روایات معصومین است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهرکرد با اشاره به شرکت ۲۴۱ نفر از اساتید استان چهارمحال و بختیاری در این طرح گفت: ۵۰ گروه تشکیل شده است و ۳۴ مربی برای این طرح در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام سعید صفی گفت: تفاوت این طرح با طرح های گذشته در این است که مباحث کاملا مباحثاتی است و اساتید پس از مطالعه کتاب به مباحثه می پردازند و فقط به صورت سخنرانی یا پرسش و پاسخ نخواهد بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان در ادامه گفت: این طرح دومین بار است که در دانشگاه آزاد عملیاتی شده است و مسئولیت و دبیرخانه این طرح در استان چهارمحال و بختیاری با دانشگاه آزاد است و در هر دانشگاه یک نفر اجرای این طرح را بر عهده خواهد داشت.

حجت الاسلام فاطمی پور نیز در سخنانی به صورت برخط گفت: فرصت آموزش، آموختن و مطالعه فرصت مغتنمی است که در فضای علمی بیشتر به آن توجه می شود و لازم است این توجه ادامه دار باشد و در همه حوزه ها صورت بگیرد.

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور افزود: بسیار مهم است نگاه ما نگاهی دقیق و عمیق باشد و پژوهش هایی را در حوزه های دیگر مثل رسالت اجتماعی و رسالت الهی خودمان داشته باشیم و دایره معلومات را گسترش دهیم و اصلاح روش، منش و عملکرد داشته باشیم.

حجت الاسلام فاطمی پور گفت: با توجه به استقبال خوب اساتید دانشگاه آزاد استان چهارمحال و بختیاری از این طرح، تصمیم بر این شد اجرای این طرح در سایر دانشگاه ها نیز برنامه ریزی شود.

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور در ادامه گفت: امیدوارم بتوانیم نقشی در گسترش اندیشه تمدن ساز مقام معظم رهبری ایفا کنیم و بهترین مکان برای فرهنگ سازی دانشگاه هاست و پرچم دار این فرهنگ سازی اساتید هستند و این برنامه می تواند فرصت مغتنمی باشد تا بتوانیم از میان اساتید، مربیانی برای گسترش این اندیشه متعالی مقام معظم رهبری تربیت کنیم و در آینده خود این عزیزان بتوانند هسته ی مرکزی برای گفتمان سازی این اندیشه در دانشگاه ها باشند.

حجت الاسلام رضا قاسمی نژاد نیز در سخنانی گفت: اگرچه استان چهارمحال و بختیاری از نظر کمیت نسبت به تهران، مشهد و اصفهان جمعیت کمتری دارد، اما دل های بزرگ، همت های والا و تلاش های جهاد گونه در وجود تک تک نخبگان و مسئولین دانشگاه های استان است که همین عشق و ارادت به اهل بیت(ع) و ساحت مقدس امام زمان(عج) و نایب برحقشان بر این شد که امروز افتتاحیه طرح اندیشه تمدن ساز را در دانشگاه های استان داریم.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری افزود: در راستای اجرای این طرح تلاش های صورت گرفته به ثمر نشست و شاهد شکل گیری، ۵۰ گروه در دانشگاه های استان، شامل ۸ گروه در دانشگاه فرهنگیان، ۱۴ گروه در دانشگاه علوم پزشکی، ۱۸ گروه در دانشگاه شهرکرد و ۱۰ گروه در دانشگاه پیام نور استان هستیم و در دانشگاه علمی-کاربردی و فنی و حرفه ای هم تلاش هایی صورت گرفته است که امیدواریم اساتید این دانشگاه ها نیز در ادامه به این گروه ها ملحق شوند.

دبیر طرح اندیشه تمدن ساز در استان در ادامه گفت: این طرح در دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری متمایز از همه دانشگاه های کشور است چرا که دانشگاه آزاد استان در این طرح هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم پیش قدم بود و با استقبال خوبی روبرو شد و شاهد بزرگترین گروه های تمدن ساز در بین دانشگاه های کشور هستیم.

حجت الاسلام رضا قاسمی نژاد افزود: در حال حاضر در دانشگاه های غیر آزاد مرحله اول اجرای این طرح را داریم و همچنین این طرح در حوزه دانشجویی هم در حال اجراست و بالغ بر ۳۰ گروه و ۱۳۰ دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان در این طرح مشارکت داشته اند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در پایان گفت: در حوزه کارکنان هم این طرح را به صورت اجرایی در آورده ایم که این هم وجه تمایزی دیگر از اجرای این طرح در استان چهارمحال و بختیاری نسبت به سایر دانشگاه های کشور است.

حجت الاسلام شریفی دوست نیز در سخنانی ضمن خداقوت به همکاران به خاطر پیگیری در اجرای این طرح گفت: امیدواریم همانطور که همه نسبت به اجرای طرح در مرحله شروع اهتمام خوبی داشته اند در مرحله استمرار طرح و به پایان رساندن آن نیز توفیق شامل حال عزیزان باشد.

مسئول کشوری طرح اندیشه تمدن ساز با اشاره به اینکه ما باید قدردان اساتید در همه دانشگاه هایی باشیم که در حال اجرای این طرح هستند، گفت: این میزان مشارکت و همراهی اساتید در یک طرح معرفتی و مباحثاتی که نیاز به مطالعه و مشارکت دارد نشان می دهد که اگر دفاتر نهاد بتواند برنامه های خوبی طراحی کند که نیاز اساتید هم در آن طرح، برنامه ریزی شده باشد، اساتید مشارکت خوبی خواهند داشت و خداوند متعال را بابت داشتن چنین اساتیدی در دانشگاه ها شاکریم.

حجت الاسلام شریفی دوست گفت: در پایان طرح، هر استان بر اساس شاخص های پیشنهادی و به نسبت آشنایی که با گروه های مباحثاتی دارد با محوریت دبیرخانه استان، و به تشخیص دفتر استانی، گروه های برتر را انتخاب می کند.

کلمات کلیدی