حجت الاسلام طاهری:

مکتب حسین(علیه السلام) فقط مخصوص شیعیان نیست

حجت الاسلام طاهری: مکتب حسین(علیه‌السلام) فقط مخصوص شیعیان نیست و هر انسان آزاده‌ای در عالم حتی از غیر مسلمانان، به این مکتب افتخار می‌کنند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مراسم عزاداری دومین روز از ماه محرم، با حضور جمعی از اساتید و کارکنان مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی، ظهر امروز در مسجد حضرت فاطمه الزهرا(سلام‌الله علیها) این مجتمع برگزار شد.

حجت الاسلام طاهری مسئول نهاد رهبری دانشگاه به عنوان سخنران این مراسم به جمله معروف ماهاتما گاندی که به ملت خود گفته بود اگر می‌خواهید به پیروزی برسید باید از مکتب حسین(علیه‌السلام) پیروی کنید و او را الگوی خود قرار دهید اشاره کرده و گفت: مکتب حسین(علیه‌السلام) فقط مخصوص شیعیان نیست و هر انسان آزاده‌ای در عالم حتی از غیر مسلمانان، به این مکتب افتخار می‌کنند.

وی تصریح کرد: مکتب امام حسین(علیه السلام) مکتب شجاعت بود همانگونه که خداوند می‌فرماید "الا انّ اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون" حجت الاسلام طاهری یکی از مهمترین عوامل ترس را معصیت و تخلف برشمرد و افزود: انسانی که در پرونده‌اش نقطه‌ای سیاه وجود داشته باشد می‌ترسد از حق دفاع کند و گاهی اگر انسان بخواهد از حق دفاع کند، مال یا پست و مقامش در معرض خطر قرار می‌گیرد، به همین دلیل می‌ترسد.

وی بی‌تقوایی را دومین عامل ترس دانسته و تصریح کرد: انسانی که تکیه‌گاه و پشتوانه نداشته باشد می‌ترسد اما کسی که پشتوانه‌اش خداست از هیچ چیزی غیر از خدا نمی‌هراسد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم، از دیگر عوامل ترس را، ناآگاهی و عدم شناخت عنوان کرد و علت ترسیدن انسان‌ها از برخی مسائل از جمله بیماری را نشناختن علت بیماری یا راهکار مقابله با آن دانست.

وی با یادآوری ماجرای شجاعت امیرالمومنین(علیه‌السلام) در جنگ خندق گفت: انسانی که باتقوا و بامعرفت باشد و نقطه سیاهی در پرونده‌اش نباشد از چیزی نمی‌ترسد و ساحت مقدس امیرالمومنین(علیه‌السلام) و فرزندانشان اشجع انسان‌ها در عالمند. وی ادامه داد: امام حسین(علیه‌السلام) در ظهر عاشورا در اوج حمله و آماج تیرهای دشمنان با کمال آرامش می‌ایستد به نماز. ما نیز اگر پیرو این مکتب باشیم شجاع و دلیر خواهیم شد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم با یادآوری جمله سردار قاسم سلیمانی که می‌گفت "ما ملت امام حسینیم" افزود: در این سال‌ها جز شجاعت از پیروان مکتب امام حسین(علیه‌السلام) ندیدیم و رزمندگان و فرماندهان حسینی ما در هشت سال دفاع مقدس اجازه ندادند یک وجب از خاک این کشور به دست دشمنان بیفتد.

وی ویژگی دیگر مکتب امام حسین(علیه‌السلام) را عدم ذلت پذیری دانست و خاطرنشان کرد: کسی که در مکتب امام حسین(علیه‌السلام) پرورش یابد حاضر نمی‌شود برای پست و مقام و ثروت، تن به ذلت بدهد. حجت الاسلام طاهری، اعتماد و تقرب به ذات حق، عبادت و اطاعت از او و توسل به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را سه عامل عزتمندی دانست و گفت: خداوند به موسی بن عمران فرمود من عزت را در نماز و شب‌زنده‌داری قرار دادم ولی مردم عزت را در درباران پادشاهان می‌دانند. در حالیکه خداوند سرچشمه عزت است "و ان العزه لله جمیعا".

وی در پایان افزود: اگر می‌خواهیم به امام حسین(علیه‌السلام) نزدیک شویم و پیرو مکتب ایشان باشیم باید ظلم ستیز باشیم و بدون هیچگونه ملاحظه‌کاری، در برابر منکرها قیام کنیم. در روایات داریم کسی که در برابر ظلم سکوت کند مانند کسی است که آن ظلم را انجام داده است.

در ادامه مراسم، مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) حجت الاسلام دهباشی به ذکر مصیبت و نوحه‌سرایی پرداخت. در پایان، کلیه عزاداران میهمان سفره کرامت حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) بودند.

کلمات کلیدی

تصاویر