چهارشنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٦٠٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در پیامی به مناسبت روز دانشجو:
برخی به دنبال استفاده سیاسی از جریان دانشجویی هستند/ انتخابات پیش‌رو فرصتی طلایی برای جنبش دانشجویی
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دانشگاه و جنبش دانشجویی فرصتی طلایی دارد که خود را بر فضای سیاسی تحمیل کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی به مناسبت روز دانشجو در صفحه شخصی خود در اینستاگرام پیامی را صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

جا دارد روز دانشجو را به همه هم‌سنگران عزیز در دانشگاه تبریک بگویم. روز دانشجویی که امسال هم با حضور پرشور دانشجویان دغدغه‌مند از طیف‌های مختلف با حرارت برگزار شد و جنش دانشجویی نشان داد همچنان با وجود اختلاف سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها متفکر، منتقد و مانا است.

شوربختانه در سال‌های متمادی جریان‌های سیاسی خارج دانشگاه سعی کرده‌اند تا جایی که می‌توانند فضای فکری و سیاسی و بعضا تمایلات نازل جناحی خود را به دانشگاه تحمیل کنند و از گرده‌ جریان دانشجویی سواری بگیرند. هرچند غیر از موارد معدودی که نتیجه‌اش رادیکال شدن یا منفعل شدن دانشگاه بوده است خوشبختانه با مقاومت و هوشمندی دانشگاهیان موفق نشده‌اند.

اما حالا و در آستانه یک انتخابات مهم که هم میزان مشارکت در آن اثربخش است و هم تشکیل مجلسی کارا اهمیت دارد، دانشگاه و جنبش دانشجویی فرصتی طلایی دارد که خود را بر فضای سیاسی تحمیل کند.

جریان دانشجویی می‌تواند فارغ از «مرده باد‌ها و زنده بادها»ی جناحی، جدای از دعوا‌های بعضا سطحی لیستی، طرحی نو در اندازد و کاری کند که بستر رقابت انتخاباتی بستر جدال بر سر ایده‌های نو برای اداره کشور باشد.

جنبش دانشجویی می‌تواند کاری کند که مردم حس کنند می‌شود از مجلس جدید این انتظار را داشت که برخی مسائل مانند مسکن، عدالت آموزشی، بهداشت و درمان با کیفیت، تامین حداقل معیشت برای مردم، اصلاح روند‌های کاریابی و کارآفرینی، شفافیت در تخصیص منابع، کارآمدی درخصوصی‌سازی و... را که با آمدوشد دولت‌ها و مجالس مختلف قفل لاینحل به بعضی از آن‌ها زده شده باز شود.

دانشگاه می‌تواند عنصر پیشرانی برای بهبود شاخص‌های حکمرانی تخصصی و دینی باشد. می‌تواند با گفتمان‌سازی و تولید ادبیات کاری کند گروه‌های سیاسی به جای رقابت در بازی‌های مبتذل لیستی، در زمین کارآمدی بازی کنند. از این راه هم مردم ترغیب به حضور در انتخابات می‌شوند و هم انشاءلله مجلسی شکل می‌گیرد که شایستگی در راس امور بودن را داشته باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو