دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٠٦٣٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١١ اسفند ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در کنفرانس توسعه همکاری‌های نخبگان ایرانی فارغ‌التحصیل خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق:
انقلاب اسلامی و مشترکات دینی میان مردم ایران و عراق آمیختگی فرهنگی برای این دو کشور ایجاد کرده است
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: انقلاب اسلامی و مشترکات دینی میان مردم ایران و عراق آمیختگی فرهنگی برای این دو کشور ایجاد کرده است.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در کنفرانس توسعه همکاری‌های نخبگان ایرانی فارغ‌التحصیل خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق اظهار کرد: ایران و عراق در هویت، زبان، ادبیات و آثار ادبی اشتراکات بسیاری دارند.

وی افزود: آثار تاریخی عراق با اندیشمندان ایرانی آغاز شد و در نهایت هم با شخصیت‌های فارسی پایان یافت.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه بیش از پنجاه درصد واژگان مورد استفاده در زبان فارسی از زبان عربی است، یادآورشد: بیش از سه‌هزار لغت فارسی از زمان‌های بسیار دور حتی پیش از اسلام از زبان فارسی وارد زبان عربی شده است.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی، مجاورت جغرافیایی ایران و عراق و همچنین حضور حرم امامان معصوم(ع) و اولیای دین در این دو کشور رفت و آمد مردم را افزایش داده است و در نتیجه دو ملت با رفت و آمد یکدیگر بیشتر آشنا می‌شوند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی و مشترکات دینی میان مردم ایران و عراق آمیختگی فرهنگی برای این دو کشور ایجاد کرده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به همدلی‌های بسیار حوزه‌های علمیه قم و عراق خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد حوزه علمیه نجف راهنمای علمای قم می‌شود. هویت آیت‌الله سیستانی و بسیاری دیگر از شخصیت‌ها هم به ایران و هم به عراق تعلق دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: ایرانیان در سفرهای خود به عراق فرهنگ موکب‌داری و خدمت به زائران را از عراقی‌ها یاد گرفتند و پس از مراسم پیاده‌روی اربعین در کشور هم خدمت به زائران دیده می‌شود.

وی در پایان با اشاره به حمایت عراق از ایران در شرایط تحریم، تأکید کرد: عراق در این شرایط به کاهش فشارهای ایران کمک‌های بسیاری کرده، از این رو هر دو کشور باید این فرصت‌ها را قدر بدانند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو