دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٩٤٤٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در هیئت دانشجویی دانشجویان دانشگاه تهران:
نقطه سقوط جوامع بی‌توجهی به نعمت‌های اجتماعی است
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: نقطه مقابل ذکر غفلت است. انسان غیرذاکر انسان غافل است و این فرد در معرض سقوط است، اگرچه نمازگزار باشد. نقطه سقوط جوامع بی‌توجهی به نعمت‌های اجتماعی است.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع دانشجویان هیئت دانشجویی دانشگاه تهران که به مناسبت ایام فاطمیه برگزار شد، با اشاره به آیه 5 سوره ابراهیم(ع) که می‌فرماید «و لقد ارسلنا موسی بآیاتنا ان اخرج قومک من الظلمات الی النور و ذکرهم بایام الله ان فی ذلک لآیات لکل صبار شکور»، گفت: خداوند در این آیه به موسی(ع) می‌فرماید که قومت را به‌یاد روزهای خدا بیفکن.

وی ادامه داد: ذکر و به‌یاد  بودن جزء توصیه‌های همه انبیا به امت‌های خودشان بوده است. اما باید به دنبال کلید اهمیت ذکر گشت، چراکه در قرآن  به این موضوع بارها اشاره شده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که قرآن دستور می‌دهد موضوعی را به‌یاد داشته باشید، معنایش این است که به‌یاد  داشتن آن موضوع یک مسیری برای رشد است که اگر این یاد وجود نداشته باشد آن مسیر را از دست خواهیم داد. بعضی جاها قرآن امر کرده است که به‌یاد خدا باشید، بعضی جاها هم امر کرده که به‌یاد نعمت‌های خدا باشید. بخشی از چیزهایی که خود قرآن یادآور شده است، کمک‌های خاصی است که برای بعضی گروه‌ها قائل شده است؛ مانند قوم بنی‌اسرائیل که به آن‌ها می‌فرماید: به‌یاد  داشته باشید که شما کم بودید و خدا زیادتان کرد و یاریتان نمود.

رستمی ادامه داد: خداوند در آیه ۵ سوره ابراهیم(ع) به حضرت موسی(ع) می‌فرماید انسان‌ها را به‌یاد  روزهای خدا بینداز. بعضی از روایات و مفسرین می‌گویند هر روزی که خداوند یک اعجاز ویژه‌ای برای مومنان در آن روز نشان داده باشد از روزهای خداست؛ به‌طور مثال بنی‌اسرائیل که تحت ستم و در حال فرار از دست فرعونیان بودند، در حال فرار به آب رسیدند و به‌یاری خدا همین آب موجب نجات آنها و باعث هلاکت دشمنانشان شد. خداوند می‌فرماید این روز خدا بود و باید به یاد چنین روزهایی باشید. بعضی روایات هم روزهای مشخصی را به‌عنوان ایام‌الله بیان کرده‌اند؛ مانند روز غدیر که طبق آیات قرآن روز اکمال دین و اتمام نعمت است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: نقطه مقابل ذکر غفلت است. انسان غیرذاکر انسان غافل است و این فرد در معرض سقوط است، اگرچه نمازگزار باشد. نقطه سقوط جوامع بی‌توجهی به نعمت‌های اجتماعی است.

وی ادامه داد: حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه خود در جمع مسلمانان مهاجر و انصار که در مسجد پیامبر(ص) حضور داشتند، به بیان برخی از مشکلات مهم اجتماعی اعراب اشاره می‌کنند، بعد بیان می‌کنند که به برکت حضور پیامبر اکرم(ص) بود که از این مشکلات رهایی یافتید. حضرت در این خطبه به‌یاد  مردم می‌آورد که در چه وضعی بودید و حالا در چه وضعی هستید.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی تاکید کرد: اکنون نیز به‌یاد  نعمت‌های خدا و به‌یاد  روزهای خدا بودن مسئله حائز اهمیتی است. از اتفاقات بدی که در دوران پس از انقلاب در فضای آموزشی و عمومی ما رخ داده است غفلت و بی‌خبری از تاریخ است. قبل از انقلاب مشکلات فراوانی حتی در مسائل معیشتی مثل آب و سوخت و حتی در بحث کرامت انسانی وجود داشت و اعتراضات امام(ره) بر همین مسئله بود که باعث تبعیدش شد. در آن دوران چهل‌هزار مستشار آمریکایی با خانواده‌شان در ایران زندگی می‌کردند و طبق قوانین رسمی کشور اگر آنها مرتکب هر جرمی می‌شدند، حتی اگر شاه مملکت را می‌کشتند، کسی در ایران حق محاکمه آنها را نداشت.

وی ادامه داد: نباید گذشته را فراموش کرد. ما دوره‌ای را پشت‌سر گذاشتیم که در آن سفیر آمریکا برای کشور ما نخست‌وزیر تعیین می‌کرد! اسدالله علم در خاطراتش می‌نویسد روزی شاه را دیدم که خیلی ناراحت است. وقتی علت را جویا شدم گفت: «مطلع شده‌ام آمریکایی‌ها هواپیماهای نیروی هوایی ما را برداشته‌اند و در ویتنام دارند با آن می‌جنگند، بدون اینکه به ما خبر دهند». شاه حق جابجایی نخست‌وزیرش را هم نداشت و آمریکا باید اجازه چنین کاری را به او می‌داد. حضرت فاطمه(س) به ما می‌آموزد که به‌یاد  داشته باشید که چه روزگاری داشتید و اسلام شما را به کجا رساند.

رستمی در ادامه مجددا به آیه ۵ سوره ابراهیم(ع) اشاره کرد و گفت: در انتهای همین آیه خداوند می‌فرماید «ان فی ذالک لایات لکل صبار شکور». صبر و شکر دو وظیفه انسان مومن است. اگر این ذکر اتفاق نیفتد، اگر جامعه‌ای آنچه را که در پرتو ولایت غیرخدا بر او گذشته است و آنچه را که در پرتو ولایت خدا به‌دست آورده است را به‌یاد نیاورد، منجربه فراموشی نعمت‌ خواهد شد و فراموشی نعمت‌ها هم منجر به تغییر ارزش‌ها خواهد شد و سقوط جامعه از تغییر ارزش‌ها به‌وجود می‌آید. اگر نعمت یادآوری نشود انسان پس از مدتی دیگر آن را نخواهد دید و برایش کم‌ارزش می‌شود. اگر انسان دائماً به‌یاد نعمت‌های خدا نباشد آسیب‌ها شروع خواهند شد.

وی در همین خصوص به ماجرای شهادت امام حسین(ع) اشاره و مسیر تاریخی این اتفاق را مرور کرد و گفت: واقعه شهادت امام حسین(ع) اتفاقی بود که در اثر همین غفلت و به‌یاد  نیاوردن جریانات اجتماعی روی داد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه به جمله‌ای از مقام معظم رهبری اشاره کرد گفت: رهبر انقلاب جمله‌ای دارند که می‌فرمایند «مراقب باشید جای جلاد و شهید عوض نشود». اما چه زمانی جای جلاد و شهید عوض می‌شود؟ زمانی که ما جامعه را به‌یاد جلادی‌های دژخیمان نیندازیم و مظلومیت شهدا را یادآور نشویم. اگر ما از یادآوری غفلت کنیم، دیگرانی هستند که دست به تحریف تاریخ بزنند.

وی در پایان گفت: یکی از مصادیق  عالی ذکر ایام‌الله، انقلاب اسلامی است و یادآوری آن جزء وظایف ما است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو