شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٨٢٠١

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٥ دی ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در هفدهمین همایش سراسری دبیران هم‌اندیشی استادان دانشگاه‌های کشور:
اسلام ناب محمدی(ص) و فرهنگ تشیع، اجازه کرنش، مشروعیت قائل شدن و تسلیم شدن در مقابل حکومت‌های جائر را نمی‌دهد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اسلام ناب محمدی(ص) و فرهنگ تشیع، اجازه کرنش، مشروعیت قائل شدن و تسلیم شدن در مقابل حکومت‌های جائر را نمی‌دهد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه‌ها در هفدهمین همایش سراسری دبیران هم‌اندیشی استادان دانشگاه‌های کشور که در مشهد مقدس و با حضور وزیر علوم برگزار شد، ضمن تبریک هفته وحدت حوزه و دانشگاه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مفتح گفت: این نشست یکی از تجلیات وحدت حوزه و دانشگاه است، یعنی دوستان و اساتید حوزه علمیه در مجموعه دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و مجموعه‌ای که حلقه وصل بین هم حوزه و دانشگاه و هم حلقه وصل بین اساتید و مدیران و رؤسای محترم دانشگاه‌ها هستند در قالب دفاتر هم‌اندیشی فعال‌اند.

وی با بیان اینکه نشست مجموعه ‌اساتیدی که برای دهه پنجم انقلاب اسلامی در حال برنامه‌ریزی‌اند، پیام روشنی برای خواهان دارد، ادامه داد:  لازم است یک تأملی دربارة انقلاب اسلامی داشته باشیم،  برای اینکه ما را نسبت به آنچه که در فضای فعلی و موقعیتی که در آن قرار داریم آگاه‌تر کند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران حاصل دو مسیر تاریخی است. از یک طرف مسیر تاریخ بیش از ۱۲۰ ساله اخیر ایران عزیز ماست که در آن سه حرکت روشن اسلام خواهی، مبارزه با استبداد و آزادی خواهی در حرکت‌های مردم بوده است. در زمینه مبارزه با استبداد چیزی که این سه حرکت را با هم جمع می‌کند انقلاب اسلامی ایران است.

رستمی خاطرنشان کرد: شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی شعاری است که هر سه محور اصلی مطالبات تاریخی ملت ایران را متجلی می‌کند. با این شعار مردم نفی سلطه و استعمار را فریاد می‌زنند و با شعار استقلال و با ایستادن در مقابل مظاهر سلطه که در رأسشان آمریکاست، با استبداد مقابله می‎کنند و به دنبال آزادی هستند. نظام سلطنت و شاهنشاهی به‌عنوان مظهر محدود کردن آزادی‌ها مورد هجوم مردم قرار می‌گیرد و در جریان انقلاب از تاریخ حذف می‌شود. اسلام ناب محمدی(ص) و فرهنگ تشیع، اجازه کرنش، مشروعیت قائل شدن و تسلیم شدن در مقابل حکومت‌های جائر را نمی‌دهد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه‌ها تاکید کرد: این دو حرکت یعنی «حرکت‌های مبارزاتی تاریخی ملت ایران» و «حرکت‌ اعتقادی فرهنگ تشیع در طول تاریخ» در یک نقطه بروز می‌کند و تبدیل به انقلاب اسلامی می‌شود.

وی در ادامه گفت: چبزی که امام فریاد زد و منطبق با قواعد اعتقادی ما بود نفی نظام‌های مبتنی بر  سکولاریسم، تفکرات مادی گرایانه و امثالهم بود، به همین دلیل می‌بینیم که چالش اصلی نظام غرب بعد از شکست کمونیسم موضوعی به نام «اسلام گرایی» می‌شود. در حقیقت قلب تپنده‌ اسلام گرایی در این کشور است و اگر این نظام به شکست کشیده شود، باز بحث لیبرال دموکراسی مطرح خواهد شد. بنابراین نظام جمهوری اسلامی ایران مورد هدف‌گیری واقع شده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: بعضی‌ها امروزه این شبهات را مطرح می‌کنند که آقا ما چقدر با آمریکا دشمنی کنیم؟ صحبت این است که ما با آمریکا دشمنی نکردیم. این آمریکاست که ادعای اسلام خواهی و تسلیم شدن برای الله و نفی طواغیت را بر نمی‌تابند و در مقابل این حرکات می‌ایستند و علی‌رغم موازین بین‌المللی یک نوع وقاحت را در رفتار نشان می‌دهند. دلیلش هم این است که چالش ما با غرب چالشی نیست که بیاییم بگوییم که آنها یک تهدیدی ناشی از فعالیت هسته‌ای و فعالیت منطقه‌ای، احساس کرده‌اند و اگر این تهدید برطرف شود آنها کنار می‌آیند. خیر، آن پرچمی که در این کشور بلند شده مبتنی بر آزادی و استقلال با تفکر دینی است و این با تمام ارزش‌های غربی منافات دارد.

وی افزود: اگر به تحرکات دشمن یک نگاهی داشته باشیم، خواهیم دید که آنها دنبال فعال کردن شکاف‌ها و گسل‌های جامعه ایران با قالب‌های مختلف اعم از قالب‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب تا قالب‌های گسترده‌تر داخلی و بیرونی نظام، موضوعات قومیتی، موضوعات مذهبی، موضوعات منطقه‌ای و... هستند تا اثبات کنند این نظام سیاسی ناکارآمد است. آنها با ایجاد انواع مشکلات، سعی در اثبات ناکارآمدی دارند تا نارضایتی در داخل کشور افزایش پیدا کند، زیرا نقطه قدرت این نظام ارتباط مردمی‌اش بوده است. اگر آنها بتوانند با ایجاد نارضایتی‌ها و هجمه‌های دیگر  کاری کنند که مردم  حمایتشان را از این نظام بردارند و از طرف دیگر اعتقاداتشان مورد هجمه قرار بگیرد، آنها می‌تواند به سایر اهدافشان برسند که اولین این اهداف ربط دادن تمام مشکلات کشور به سیاست‌های منطقه‌ای و سیاست‌های داخلی ایران است.

وی در ادامه با برشمردن بعضی از افتخارات دانشگاه‌ها در زمینه‌هایی چون نانو، انرژی هسته‌ای و تجهیزات نظامی و موشکی، به اهمیت و توان دانشگاه‌ها در زمینه حل مشکلات تاکید کرد و در خصوص ضعف‌های موجود در صنعت خودروسازی نیز گفت: در این زمینه مقصر دانشگاه نیست و باید سراغ رانت‌ها و حواشی موجود در این زمینه رفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی خطاب به اساتید حاضر در جلسه گفت: کسی که باید مشکلات کشور را تحلیل کند، راه حل برای حل مشکلات ارایه دهد و آنها را به مجری و سیاستگذار و مدیر تقدیم کند، شما هستید و بهترین جایی که می‌تواند این ظرفت را فعال کند دفاتر هم‌اندیشی هستند. دفاتر هم‌اندیشی مجموعه‌هایی هستند که ضمن دلبستگی به انقلاب اسلامی و نظام اسلامی فارغ از جریان‌های سیاسی درون نظام، اصولگرا، اصلاح طلب و راست و چپ، بناست محیط گردهمایی اساتید خبره و گفت‌وگوی آنان دربارة مسائل مختلف باشد.

وی در پایان رسالت موجود بر دوش اساتید و مسئولان دانشگاهی را رسالتی سنگین برشمرد و گفت: رسالت سنگینی به دوش تک تک ماست و جبهه جبهه‌ای است که دشمن برایش برنامه‌ریزی گسترده دارد. اما خداوند فرموده اگر بندگانش همت کنند آنها را یاری خواهد کرد. الیس الله بکاف عبده؟ آیا خدا برای بنده خودش کفایت نمی‌کند؟

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو