دوشنبه ١٢ دی ١٣٧٩

 


شماره خبر :٥٣٦٠٩٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٥ اسفند ١٣٩٦
 
وزیر ارشاد در جمع زوج های دانشجو:
ازدواج، تحمل سختی های زندگی را برای جوانان آسان می کند
دکتر صالحی در جمع زوج های دانشجو در مشهد مقدس با اشاره به اینکه زندگی بدون سختی و مشکلات امکان پذیر نیست افزود: اما این رابطه ناب میان زوجین است که حل مشکلات را راحت تر می کند و همسفری آن ها را برای رسیدن به خوشبختی های بیشتر هموار می سازد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر سید عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه پنج شنبه در مراسم افتتاحیه دهمین کاروان ازدواج دانشجویی سال 96 که در محل رواق مطهر حضرت زهرا(س) بارگاه منور رضوی برگزار شد، حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکتر صالحی در ابتدای سخنان خود با ابراز خرسندی از حضور در جمع زوجین دانشجوی شرکت کننده در طرح ملی «همسفر تا بهشت»، اظهار کرد: دوران جوانی، بهار عمر انسان به حساب می آید و دارای انرژی خاصی است که شور و نشاط آن در مسأله ازدواج به اوج خود می رسد و همین مسأله باعث شده محیط مراسم ازدواج دانشجویی سرشار از انرژی باشد چرا که هزاران زوج در نقطه اوج شور زندگی خود در این محفل جمع شده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن سفارش زوجین دانشجو به استفاده از این فرصت معنوی بی نظیر، خاطرنشان کرد: تمام لحظات عمر انسان از ارزش یکسانی برخوردار نیستند. برخی لحظات عمر «خیر من الف شهر» هستند. اینک که شما زوجین جوان سه روز را در ابتدای زندگی خود در کنار امام رضا(ع) سپری می کنید، باید بدانید این لحظات می تواند یک آغاز بزرگ در زندگی شما باشد.

وی در بخش اصلی سخنان خود با اشاره به اهمیت مسأله ازدواج و تشکیل خانواده، گفت: مسأله تشکیل خانواده را می توان با این نگاه تصویر کرد که ازدواج یک قرارداد و ارتباط حقوقی میان دو نفر است. این نگاه غلط نیست اما باید دانست که قرارداد ازدواج با دیگر قراردادها تفاوت بسیار دارد. ادبیات اسلام درباره موضوع ازدواج به ما می گوید ماهیت این قرارداد با دیگر قراردادها متفاوت است.

دکتر صالحی با اشاره به آیه شریفه «و أخذن منکم میثاقا غلیظا»، خاطرنشان کرد: این جنله قرآنی یک جمله بسیار خاص است و خطاب به مردان گوشزد می کند که گمان نکنند پیمان ازدواج مانند سایر قراردادها ساده است؛ چرا که همسران آن ها میثاقی محکم و غلیظ از ایشان گرفته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: ازدواج فقط یک عقد نیست؛ بلکه میثاقی است که مستحکم است و اگر بخواهیم آن را با سایر قراردادهای حقوقی مقایسه کنیم، در یک تشبیه می توان به تفاوت میان قانون اساسی با قوانین عادی اشاره کرد. همانطور که قانون اساسی میثاق میان یک ملت است و به راحتی تغییر در آن میسر نیست، ازدواج نیز میثاقی محکم است.

وی تصریح کرد: بخشی از مشکلات زندگی ما به همین نگاه بر می گردد که ازدواج را حتی به عنوان یک تعهد حساب نمی کنیم؛ چه رسد به یک تعهد بنیادین. از همین روست که متأسفانه در زندگی های جدید و مدرن به مرور زمان تعهد میان زوجین کاسته می شود.

دکتر صالحی در بخش دیگری از سخنان خود، مسأله اصلی در جریان ازدواج را شکل گیری یک ارتباط خاص میان زن و مرد قلمداد کرد و گفت: این که دو نفر طی یک رابطه خاص و ناب با یکدیگر زندگی می کنند، مسأله ای ناب است و اینجاست که ازدواج معنای هستی شناسانه پیدا می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زندگی مشترک امام راحل و همسر ایشان را الگوی بزرگی برای زوجین جوان دانست و اظهار کرد: زندگی امام راحل نمونه ای از همین رابطه ناب است که شما مشابه آن را کمتر جایی مشاهده کرده اید. قرآن از چنین رابطه ای به عنوان نشانه الهی یاد می کند.

وی با اشاره به آیه شریفه «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في ذلِکَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ»، گفت: رابطه ناب همسری، سه شاخصه دارد؛ اولا مودت که طی آن درون وجود زوجین نسبت به یکدیگر مملو از محبت می شود. ثانیا رحمت و محبت که باید در این باره توجه داشت که محبت یک امر درونی است و اگر انسان به خوبی آن را ابراز نکند، به یک رابطه ناب ختم نمی شود. ویژگی سوم یک رابطه ناب، آرامش است که با تعبیر «لتسکنوا إلیها» از آن یاد شده است. زن و شوهر اضطراب ها، ناراحتی ها و ناامیدی ها را از یکدیگر دور می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در یک رابطه خاص و ناب، علاوه بر این که وجود طرفین از محبت نسبت به یکدیگر پر می شود، فضای بیرونی آن ها نیز در قالب های مختلف زبانی و رفتاری، تجلی رحمت و محبت خواهد شد.

وی در جمعبندی سخنان خود خاطرنشان کرد: در یک ارتباط همگرایانه هستی شناسانه بین زن و مرد، اتفاق مهمی که می افتد این است که فاصله ها از بین می رود و این مسأله اتفاقات قابل توجهی را در زندگی آن ها رقم می زند که از جمله آن می توان به تحمل سختی های زندگی در کنار یکدیگر اشاره کرد.

دکتر صالحی تأکید کرد: زندگی بدون سختی و مشکلات امکان پذیر نیست اما این رابطه ناب میان زوجین است که حل مشکلات را راحت تر می کند و همسفری آن ها را برای رسیدن به خوشبختی های بیشتر هموار می سازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان ضمن تشکر از عوامل برگزاری طرح ملی ازدواج دانشجویی، خطاب به زوج های دانشجو اظهار کرد: دست اندرکاران مراسم ازدواج دانشجویی در این سفر سه روزه، فضا را آماده می کنند تا در این فرصت خاص معنوی، حداکثر بهره برداری را داشته باشید و با استمداد از امام رضا(ع) روابط مستحکمی داشته باشید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو