دوشنبه ١٢ دی ١٣٧٩

 


شماره خبر :٥٣٤٤٤٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦
 
شصت و نهمین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های قران و عترت دانشگاه‌های کشور برگزار شد
در این نشست ضمن بررسی و تقدیر از میزبانی وزارت بهداشت از سی و دومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان، حکم برگزاری دوره سی و سوم این جشنواره به نماینده وزارت علوم اهداء شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، شصت و نهمین نشست شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها، با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدیان ريیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام والمسلمین رستمی معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر زمانی سرپرست دانشگاه پیام نور، دکتر خنیفر سرپرست دانشگاه فرهنگیان و حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی دبیر شوراي توسعه فرهنگ قرآنی، دکتر فراهانی معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر ایرجی مدیرکل فرهنگی وزارت علوم و دکتر نیک روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور و دکتر بهرامی نسب معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علمی و کاربردی در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها صبح امروز ۲۷ دی ماه برگزار شد.

در این نشست موضوع میزبانی وزارت بهداشت از سی و دومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان و نیز اهداء حکم برگزاری دوره سی و سوم این جشنواره به نماینده وزارت علوم در دستور کار جلسه قرار گرفت که از وزارت بهداشت به دلیل میزبانی شایسته سی و دومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان قدردانی شد.

جشنواره ملی قرآن، دانش بنیان و جامع الاطراف است/ ضرورت توجه به ابزار هنر
دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در بخشی از این نشست، با بیان اینکه در برگزاری رویدادهای قرآنی در محیط دانشگاهی تا نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: نباید داشته‌هایمان در این حوزه را نادیده بگیریم؛ عدد شرکت‌کنندگان در سی و دومین دوره جشنواره، نشان از ضریب مشارکت بالای دانشگاهیان در فعالیت‌های قرآنی دارد.

وی همچنین با اشاره به مشارکت خوب استادان در نخستین جشنواره قرآن و عترت استادان و اعضای هیات علمی، افزایش توانمندی معرفتی شرکت‌کنندگان در فعالیت‌های قرآنی را از اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی خواند و گفت: در این دوره از جشنواره سعی کردیم این مهم را مدنظر قرار دهیم؛ جشنواره ملی قرآن، دانش بنیان و جامع الاطراف است و این مهم در سایر دستگاه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

فراهانی بر ترغیب همه آحاد دانشگاهی در جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان تاکید کرد و گفت:  هنر یکی از ابزارهایی است که در این خصوص راهگشا و اثرگذار است و همچنان که رهبر معظم انقلاب نیز بارها به استفاده از ابزار هنر در ترویج آموزه‌های قرآنی اشاره داشته‌اند، باید تحقق بیش از پیش به این ابزار را مورد توجه قرار دهیم.

این دوره از جشنواره نمونه خوبی از تعاون میان دستگاه‌های دانشگاهی بود

در ادامه این نشست، دکتر محمدمهدی بحرالعلوم، رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، به ارائه گزارشی از روند برگزاری و میزبانی وزارت بهداشت از سی و دومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان پرداخت و گفت: این دوره از جشنواره که در دهه اول آذرماه برگزار شد، نمونه بسیار خوبی از تعاون و همکاری میان دستگاه های دانشگاهی بود.

وی افزود: پیش از برگزاری این دوره از جشنواره به میزبانی وزارت بهداشت، بیش از ۱۰ جلسه کارشناسی و هماهنگی با حضور نمایندگان دستگاه های آموزش عالی در شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها برگزار کردیم که همراهی و هماهنگی نمایندگان دستگاه های مختلف حاضر در این شورا یکی از عوامل موفقیت جشنواره سی و دوم است.

بحرالعلوم در ادامه با تشریح ساختار تشکیلاتی ستاد اجرایی جشنواره گفت: این ساختار که متشکل از کارشناسان زبده قرآنی است، باعث دیده شدن زمینه تخصصی جشنواره و تقسیم بار اجرایی این رویداد ملی شد.

وی با بیان اینکه در این دوره بیش از ۳۳۰ هزار نفر در جشنواره شرکت کرده اند گفت: در وزارت بهداشت و بیشتر دستگاه های دانشگاهی شاهد رشد خوبی بودیم و بیشترین تعداد شرکت کنندگان دوره سی و دوم جشنواره در بخش های معارفی، آوایی و هنری به رقابت پرداختند. تنوع رشته ها در این دوره زمینه شکوفایی، ظهور و بروز سلایق مختلف را فراهم کرد که آن را می توان یکی از ویژگی های منحصر بفرد این دوره از جشنواره ملی برشمرد.

وزارت بهداشت با شایستگی کامل جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان را برگزار کرد

حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی،  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز در این نشست گفت: وزارت بهداشت با شایستگی کامل جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان را برگزار کرد و این دوره از جشنواره از نظر قالب و محتوا در بهترین شکل خود برگزار شد.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه بالاترین سند قرآنی منشور توسعه فرهنگ قرآنی است، افزود: در این منشور سه رویکرد در نظر گرفته شده است که یکی از آنها رویکرد نظام‌سازی است، این کار باید توسط دانشگاه و حوزه صورت بگیرد،‌ اما می‌بینیم که در حوزه پژوهش کارهای زمین‌مانده زیادی داریم.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه به ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در راستای مطالبه ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم توسط مقام معظم رهبری نیز اشاره و اظهار کرد: کار این ستاد راه افتاده است، اما بحثی که وجود دارد این است که ما باید موضع خودمان را در قبال این طرح مشخص کنیم یا باید این کار را قبول داشته باشیم یا خیر و اگر قبول نداریم و اعتقاد داریم که این طرح برای قبل از دوران دانشگاه است، آن را اعلام کنیم بدون هیچ ترسی تا ما در ستاد راهبری تکلیف خودمان را بدانیم.

وی بیان کرد: حسب بررسی ما یکی از بهترین سنین برای حفط قرآن، سنین دانشجویی است، در طرح ملی حفظ قرآن کریم ۵۵ میلیون مخاطب داریم که حدود پنج میلیون از این تعداد جامعه دانشگاهی هستند. یکی از راهبردی‌ترین و کاربردی‌ترین مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری همین مطالبه ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن کریم است؛ چرا که حفظ، نقطه طلایی لفظ و معنای قرآن است. حفظ، مدخل اصلی ورود به عمل به قرآن کریم است. طبیعی است که کسی که زحمت وافری برای حفظ و معنای قرآن کریم می‌کشد تلاش می‌کند تا عملی کردن آن را نیز تحقق بخشد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه کف حفظ قرآن سه نفر جزء است، ‌گفت: ما مثلث حفظ را در دانشگاه مطالبه می‌کنیم؛ چرا که در دانشگاه‌های کشور به دنبال حافظ عالم عامل هستیم. قرارگاه حفظ قرآن کریم دانشگاهیان به نهاد نمایندگی واگذار شده است و البته نهاد باید پاسخگو باشد و دانشگاه‌ها نیز به نهاد در این زمینه پاسخگو خواهند بود. به اعتقاد من دوستان در هر دانشگاهی ظرفیت‌های خود را اعلام کنند.

در پایان این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین محمدیان با اهدای لوح سپاس از  برگزارکنندگان جشنواره سی و دوم قدردانی کرد.

همچنین حکم برگزاری سی و سومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان به دکتر ایرجی مدیر کل فرهنگی وزارتت علوم به عنوان نماینده این وزارت خانه از سوی حجت الاسلام والمسلمین محمدیان اهداء شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو