شماره خبر :٥٣٢٧٤٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦
 
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان خبر داد:
افزایش سهمیه تشرف دانشگاهیان به عتبات عالیات/۱۷هزار دانشگاهی در این دوره راهی عتبات می شوند
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به افزایش سهمیه در این دوره گفت:با توجه به استقبال بی نظیر دانشگاهیان در دوره های قبل،در این دوره شاهد افزایش سهمیه هستیم و ۱۷۰۰۰ نفر از زائرین در قالب ۴۲۰ کاروان از اول بهمن ماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک،نشست خبری هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان،معاونین ستاد،خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ضمن ارائه گزارش اجمالی از هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان گفت: در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان 12 هزار نفر از دانشگاهیان سراسر کشور در قالب 297کاروان به عتبات عالیات اعزام شدند که از این میان 237 کاروان به صورت هوایی و 60 کاروان به صورت زمینی راهی عتبات عالیات گردیدند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به بیشترین گروه اعزامی در دوره قبل نیز اشاره کرده و گفت:در دوره هفدهم بیشترین گروه اعزامی متاهلین دانشجو بودند و 26 درصد از آنان این سفر را به عنوان اولین سفر زندگی مشترک خود انتخاب نموده و یا به جای برگزاری مراسم عروسی به عتبات مشرف شدند.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی گفت:51 درصد از زائرین دوره گذشته دارای مدرک کارشناسی،25 درصد کارشناسی ارشد،8 درصد مدرک دکتری و بقیه دارای مدرک کاردانی بودند . 63 درصد از زائرین دوره قبل تا به حال، به عتبات مشرف نشده بودند و این نکته مثبتی است زیرا کسانی اعزام می شوند که سفر اولی هستند.

وی افزود : در دوره هفدهم با همکاری بانک ملت به 8000 نفر از دانشگاهیان متقاضی تسهیلات قرض الحسنه، وام یک میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد برای سفرهای زمینی و وام یک و نیم میلیون تومانی برای سفرهای هوایی تعلق گرفت.

رئیس ستاد ادامه داد:در دوره قبل عتبات دانشگاهیان بیشترین اعزام از استان تهران با 57 کاروان بود و استان های فارس با 22،قم 18 و خراسان رضوی با 17 کاروان در رتبه های بعدی اعزام قرار داشتند.

فقیهی گفت: در سال 95 چهل هزار نفر از دانشگاهیان کشور در قالب 1000 کاروان به عتبات اعزام شدند و دلمان می خواهد به روزی برسیم که دانشگاهیان بیشتری به عتبات مشرف شوند، اما با توجه به امکانات کنونی نمی خواهیم کیفیت را فدای کمیت کنیم.امیدواریم این روند با رشد کمی و کیفی مواجه باشد و رضایت دانشگاهیان را بیشتر فراهم کنیم .

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان از آغاز ثبت نام هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از 25آذرماه در سایت لبیک خبر داد و گفت: ثبت‌نام هجدهمین مرحله اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از روز شنبه 25 آذر لغایت 5 دی ماه در سایت لبیک به نشانیwww.labbayk.irانجام خواهد شد و بعد از قرعه کشی برگزیدگان 9 دی ماه از سایت لبیک اعلام می شوند.

وی با اشاره به افزایش سهمیه در این دوره گفت:با توجه به استقبال بی نظیر دانشگاهیان در دوره های قبل،در این دوره شاهد افزایش سهمیه هستیم و 17000 نفر از زائرین در قالب 420 کاروان از اول بهمن ماه 96 تا پایان اردیبهشت ماه 97 به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.

رئیس ستاد خاطر نشان كرد: براي دانشگاهیانی که به صورت هوایی به عتبات عالیات اعزام شوند وام قرض الحسنه یک میلیون و پانصد هزار تومانی و برای زائرینی که به صورت زمینی اعزام شوند همان وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده است که بعد از نهایی شدن ثبت نام ، این تسهیلات در اختیار زائرین دانشگاهی قرار خواهد گرفت.همچنین طی تفاهم نامه ای که مابین ستاد و صندوق رفاه دانشگاهیان منعقد شده است،وام یک میلیونی تومانی به زائرین مجرد و وام یک و نیم میلیون تومانی به دانشجویان متاهل وزارت علوم تعلق خواهد گرفت که بازپرداخت آن بعد از فراغت از تحصیل خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی به آمار ثبت نامی ها تا امروز در سایت لبیک اشاره کرد و گفت: تا به امروز که دو روز از آغاز ثبت نام می گذرد، بیش از 33000 نفر از دانشگاهیان در سایت لبیک ثبت نام کرده اند که نشان دهنده میزان علاقه و رغبت دانشگاهیان به امور مذهبی و دینی است.ما در عمره با محدودیت سهمیه مواجه بودیم که در عتبات این محدودیت نیست اما علت استقبال دانشگاهیان از اعزام در قالب کاروان های دانشگاهی برنامه های فرهنگی و یکدست بودن کاروان هاست.

وی ادامه داد:با همکاری بعثه مقام معظم رهبری،سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا برنامه های مختلف مذهبی و فرهنگی ویژه ای برای این دوره تدارک دیده ایم.برنامه های فرهنگی در سه مقطع قبل،حین و پس از سفر عتبات برگزار می شود و نخستین بسته فرهنگی بعد از قرعه کشی در اختیار زائرین دانشگاهی قرار خواهد گرفت.در طول سفر هم مسابقات،ختم قرآن کریم و برنامه های متنوعی را در نظر گرفته و برنامه ریزی کرده ایم که این برنامه ها کاروان های ستاد را از سایر کاروان ها ممتاز و متمایز خواهد کرد. این سفر یک هفته ای است و تمام می شود اما دانشگاهیان را بعد از سفر رها نمی کنیم و هر هفته پذیرای زائرین در قم هستیم که یاد و خاطره سفر را زنده نگاه داریم.

فقیهی گفت:هتل های دانشگاهیان بسیار مناسب است .در کربلا و نجف دانشگاهیان در یک هتل متمرکز اسکان داده می شوند و سعی کرده ایم بهترین هتل ها در اختیار دانشگاهیان قرار گیرد.انتخاب روحانی و مدیر نیز برای ما سخت و مهم است. تلاش ما این است که روحانی کاروان، دانشگاهی و اهل صبر باشد و بتواند با جوان ارتباط برقرار کند .همچنین مدیران کاروان نیز دانشگاهی هستند.

وی در خصوص همزمانی اعزام دانشجویان با ایام ماه رجب و اعتکاف نیز گفت:در این دوره با برنامه ریزهای انجام شده 500 نفر از دانشجویان در گروهی جداگانه برای اعتکاف در مسجد کوفه اعزام خواهند شد که این بسته زیارتی خارج از کاروان های دیگر است.

فقیهی با اشاره به طرح دعوت نیز گفت: طرح دعوت در طول مدت ثبت نام عتبات دانشگاهیان از 25 آذر تا 5 دی ماه برگزار خواهد شد و امیدواریم دانشگاهیان کشور و متقاضیان ثبت نام، با شرکت در آن و دعوت از دوستان دانشگاهی خود، در این امر فرهنگی و مذهبی سهیم شوند.

گفتنی است؛تشریح جزئیات کامل ثبت نام تا اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات در قالب این موشن گرافیک ارائه شده است که می توانید در ادامه آن را مشاهده بفرمائید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو