شماره خبر :٥٣١٨٦٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩٦
 
حجت الاسلام والمسلمین پورذهبی:
سفر نیکسون به ایران برای پیگیری کودتای 28 مرداد بود/16 آذر نماد مقابله دانشجویان با استکبار جهانی است
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهید بهشتی گفت: 16 آذر نماد مقابله دانشجویان با استکبار جهانی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام والمسلمین پورذهبی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به سالروز 16 آذر و به شهادت رسیدن جمعی از دانشجویان در این روز به علت اعتراضات در سفر معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران گفت: همانطور که می‌دانید سفر نیکسون به ایران به دو علت مهم انجام شد. نخست اینکه نیکسون برای پیگیری کودتای 28 مرداد که با هماهنگی امریکا و به دست شاه خائن انجام شده بود، این سفر انجام شد و دیگر اینکه وی برای پیگیری قرارداد نفتی و محکم‏تر کردن جای پای خود در ایران سهم بیشتری گرفتن از قرارداد کنسرسیوم نفتى وارد ایران شد.

وی افزود: به همین دلیل است که طیف‌های مختلف مردم بخصوص بدنه دانشگاهی در مخالفت با این دخالت‌های آمریکا در کشور اعتراض‌هایی را انجام دادند و در دانشگاه تهران نیز این اعتراض‌ها به شهید شدن سه دانشجوی این دانشگاه منجر شد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهد بهشتی در خصوص ماهیت اعتراض دانشگاه و دانشجویان نسبت به سردمداران آمریکا گفت: بالاخره بر اساس رویه رفتاری سردمداران آمریکا نسبت به کشورهای مختلف و خصوصا درحال توسعه و دخل تصرف در این کشورها در آن زمان و در حال حاضر راس استکبار آمریکا است. بنابراین در آن مقطع زمانی که رئیس جمهور آمریکا وارد ایران می شود دانشجویان و قشر فرهیخته آمدن او را دخالت استکبار که در راس آن آمریکا و متولی آن رئیس جمهور آمریکا هست می دانند و به همین لحاظ اعتراض می‌کنند که منجر به آن اتفاقات در دانشگاه تهران می‌شود و سه نفر از دانشجویان البته با عقاید مختلف به شهادت می رسند و آن اعتراض و آن تحرکات و تظاهراتی که در آن زمان انجام شده است.

پورذهبی اظهار داشت: در واقع جلوه اعتراض به استکبار جهانی هست که در آن موقع رئیس جمهور آمریکا سردمدار آن بوده و او بوده که وارد کشور شده و مورد اعتراض واقع می‌شود.

حجت الاسلام پورذهبی ایستادگی دانشجویان در مقابله با زورگویی و استبداد را از ویژگی‌های دانشگاه دانست و گفت: در طول زمان حداقل در این پنجاه شصت سال گذشته همواره قشر اصلی دانشگاه و عامه ی دانشگاهیان وظیفه ی اصلی آنها این بوده است که در برابر استبداد، زورگویی مقابله کنند و این مساله در آن زمان هم بوده است. حتی بعد از آن هم که گروه های مختلف از چپ و راست شکل گرفتند که اکثرا خواستگاهشان در دانشگاه بوده است.

وی افزود: بعد از انقلاب هم از همین اتفاق افتاده است که حرکت های ضد استبدادی نوعا از داخل دانشگاه و با تفکر و نظر قشر فرهیخته هدایت شده و مردم هم با حرکت آنها همراه شدند مانند موضوع اتفاقاتی که در سال 88 و در مخالفت با رأی مردم شکل گرفت که بخشی با نگاه استبدادی به مقابله با رأی مردم پرداختند و تجمعات و آشوب هایی را در جامعه و بخصوص دانشگاه بوجود آوردند که این بدنه و قشر فرهیخته دانشگاه بود که در مقابل آن ایستاد.

حجت الاسلام پورذهبی ویژگی اصلی جنبش دانشجویی را عدالتخواهی دانست و در خصوص فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی عدالت خواهی در جامعه گفت: رهبر معظم در فرمایشات خود مدت ها قبل فرموده اند که لُب خواسته ما از دانشجویان مسئله عدالتخواهی است، عدالت خواهی هم به هر حال زمینه های مختلفی دارد.

وی تأکید کرد: البته ممکن است عدالت خواهی دچار آسیب‌های قبیله گرایی و حزب گرایی شود که بعضا از اطراف و اکناف هم دیده می‌شود مثلا موضوعات مختلفی که در اجتماع ممکن است به رای و آرای عمومی لطمه بزند ، مثلا رهبر معظم درباره فیش های حقوقی و نجومی فرمودند که این به اعتماد مردم لطمه می زند ، به نظر من در جمهوری اسلامی که پرچم عدالتخواهی را در دنیا بلند کرده است ، هر حرکتی که باعث بشود که این مسئله مخدوش شود و از فضای عدالتخواهی خارج شود، موجب لطمه خوردن این مطالبه مهم انقلاب اسلامی و آرمان دانشگاهیان خواهد شد.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو