دوشنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٥٣٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٨
 
زهتابچیان در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور:
به‌جای تفسیر به رأی، فیلم را ببینند/ فراتر از دولت‌ها و لباس‌ها، فقط تخیل کرده‌ایم
کارگردان فیلم «دیدن این فیلم جرم است»، با اشاره به واکنش‌های مختلف مثبت و منفی از سوی اقشار مختلف جامعه تأکید کرد: ما فراتر از دولت‌ها و لباس‌ها فقط تخیل کرده‌ایم و از همه می‌خواهم به‌جای خواندن فیلم مانند یک مقاله و تفسیر به رأی، فیلم را ببینند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» که از آثار جشنواره فیلم فجر ۹۷ بوده و پس از آن توقیف شده است، عصر روز دوشنبه ۲۱ مردادماه در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور در دانشگاه فردوسی مشهد اکران و با حضور کارگردان آن نقد و بررسی شد.

زهتابچیان، کارگردان فیلم در پاسخ این پرسش که چرا انسداد سیاسی در فیلم موج می‌زند و هیچ روزنه امیدی جز اسلحه باقی نمی‌گذارد، گفت: انسدادی وجود ندارد؛ سردار موسوی در پایان فیلم با عقلانیت خود اتفاقات را مدیریت می‌کند؛ هم جان بچه‌ها را نجات می‌دهد و هم با عامل نفوذی برخورد می‌کند. هر اقدام دیگری اعم از قتل، سیلی یا... توسط سردار منجر به برداشت خودسری او می‌شد، لذا فقط برهم زننده بازی معرفی شد.

وی با اشاره به واکنش‌های مختلف مثبت و منفی از سوی اقشار مختلف جامعه اعم از رسانه‌ها، بسیج، جناح‌های سیاسی، دانشگاهیان و مسئولان، افزود: در حالی که عده‌ای فیلم را ضدنظام می‌دانند، برخی دیگر آن را سفارش اتاق فکر اصولگرایان معرفی می‌کنند. اما قاطعانه می‌گویم که  این فیلم، توصیف و تبیین اوضاع سیاسی کشور نیست، بلکه فراتر از دولت‌ها و لباس‌ها، فقط تخیل کردیم شرایطی را که ممکن است برای تک تک ما در تمام عصرها و نسل‌ها اتفاق بیفتد که در آن هیچ روزنه‌ای نیست و باید بین مرگ و تسلیم یکی را انتخاب کرد.

به‌جای خواندن، فیلم را ببینید
کارگردان «دیدن این فیلم جرم است» با تأکید براینکه به جای خواندن فیلم، باید آن را دید و از قضاوت‌های عجیب پرهیز کرد، درباره پایان نامشخص آن و انتخاب یک ارگان حساس مانند بسیج به عنوان مرکز اتفاقات فیلم، گفت: اصولا تم فیلم، سیاسی است، ولی در بطن آن رویکرد فلسفی اجتماعی داریم؛ موضوع ما خود بسیج نیست بلکه دراماتیزه کردن فیلم است. همچنین قصد تطهیر و تقدیس سپاه یا بسیج را نداریم، چرا که در همه جا شمر و حر می‌تواند باشد. برهمین اساس در میان بسیجیان پایگاه، شاهد حضور همه طیف‌های فکری مذهبی هستیم.

نمی‌توانم بگویم چه کسی از کدام قوه، نامه زده جلوی فیلم را بگیرند
زهتابچیان خاطرنشان کرد: هر جا فیلم اکران شد، موافقان هم در کنار مخالفان بودند، اما مساله این است که زور مخالفان بیشتر است و نمی‌توانم بگویم چه کسی از کدام قوه، نامه زده جلوی فیلم را بگیرند. به گونه‌ای برخورد می‌کنند که گویا وقایع فیلم هیچگاه در کشور اتفاق نیفتاده و کسی نبوده که مورد ظلم واقع شود و حقش ضایع شود.

وی با تأکید براینکه حرف ما فقط مقاومت در مسیر ارزش‌ها است، تصریح کرد: بر همین اساس، کاراکترهای فیلم، لزوما خائن نیستند، اما تشخیص اشتباه دارند. از این رو این فیلم، تجویز نیست بلکه توصیف است و به همین خاطر در یک سکانس، امیر اسلحه را به مهدی می‌دهد و می‌گوید بگو چکار کنم.

کارگردان «دیدن این فیلم جرم است» در پایان تأکید کرد: منظور من از تخیلی بودن فیلم و اینکه به‌جای خواندن فیلم مانند یک مقاله، آن را باید دید، این است که تحلیل‌های من درآوردی و تفسیر به رأی نشود، نه اینکه اصلا تحلیل نشود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو