چهارشنبه ٠١ آبان ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٦٣٢٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام حسینی کوهستانی در گفت‌وگو با ماوا:
باور به داشته‎ها و سرمایه‌های داخلی در باب اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه‌ای دارد
حجت‌الاسلام حسینی کوهستانی در گفت‌وگو با مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مقوله عدالت، مبارزه باکانون‌های فساد و باور به داشته‌ها و سرمایه‌های داخلی در باب اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه‌ای دارند.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام حسینی کوهستانی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گلستان انجام داده است که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

۱-دلایل اهمیت این بیانیه با توجه به مسائل روز چیست؟

درباره اهمیت این بیانیه باید گفت:

اولاً؛ صادر کننده این بیانیه امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران جایگاه دینی و سیاسی ممتازی در جهان امروز دارد، از همین رو بیانیه مذکور از هر حیث در نهایت اتقان و استحکام تنظیم گردیده است؛ از سویی در انتخاب الفاظ و چینش واژگان دقت کافی صورت گرفته و از سوی دیگر محتوا و مضامین والایی در آن گنجانده شده است.

ثانیا؛ بلحاظ مقطع صدورآن یعنی چهل سالگی انقلاب که همان سن بلوغ و پختگی در آموزه‌های دینی است: « إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً» (احقاف: ۱۵). کأنَ این انقلاب شکوهمند با آرمان‌هایی برآمده از اسلام ناب محمدی (ص) بمثابه تجسم یک مسلمان مومن مورد نظر بوده است.

ثالثا؛ بلحاظ مخاطبین اصلی آن که جوانان هستند یعنی نیروی محرکه و قلب تپنده این انقلاب در ادامه مسیر و تا عصر ظهور امام عصر (عج).

۲-نگاه رهبری به امور فرهنگی و توصیف وضع فرهنگی کشور چگونه بود؟

با نظر به اهمیت مقوله فرهنگ و ازآنجا که اساسا هدف بنیادین انقلاب اسلامی ایران جایگزین کردن فرهنگ اسلامی به جای فرهنگ طاغوتی بوده، مقام معظم رهبری ابتدائا به فاجعه بار بودن وضعیت فرهنگ پیش از انقلاب پرداخته‌اند و می‌فرمایند: «انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن از نقطه صفر آغاز شد وضع به شدت نابسامان داخلی و عقب افتادگی شرم آور در علم و فناوری و سیاست و معنویت و هر فضیلت دیگر». ایشان دوران پهلوی را به لجنزاری ازآلودگی‌های نشأت گرفته از اخلاق غربی توصیف می‌نمایند و انقلاب اسلامی را تحولی در راستای ارتقاء فرهنگی و معنوی جامعه معرفی می‌کنند که به برکت آن فضای جامعه به سود دین واخلاق دگرگون شده است.

۳-کدام نکته بیانیه در نظر شما مهم جلوه می‌کند؟

همه محورهای این بیانیه مهم و راهبردی هستند و تفکیک میان آنها حقیقتا مشکل است اما به نظر تاکید معظم له بیشتر بر معنویت واخلاق است و اینکه حکومت‌ها باید در رفتار و سیاستگذاری مبارزه با کانونهای ضد معنویت را سرلوحه خویش قرار دهند و با تاکید ویژه بر ابزارهای رسانه‌ای به ارتقاء معنوی جامعه اهتمام ورزند. البته؛ مقوله عدالت، مبارزه باکانون‌های فساد و باور به داشته ها و سرمایه های داخلی در باب اقتصاد مقاومتی نیز اهمیت ویژه ای دارند.

۴- حرف نوی بیانیه چه بود؟

در یک جمله: گذشته چراغ راه آینده و اصلاحگر آن است. ایشان با نظر به تجربیات انقلاب اسلامی در۴۰ سال گذشته از آن به عنوان چراغ راه آینده انقلاب یاد می‌کنند که می‌توان از آن در اصلاح موارد نیازمند به بازنگری نیز بهره برد. البته؛ همین امر باید فرا روی جوانان انقلابی و مسئولین نظام نیز باشدتا جمهوری اسلامی ایران الگوی کامل یک نظام پیشرفته اسلامی گردد.

۵- نقش دانشگاه‌ها و آموزش عالی برای تحقق بخشیدن به فرامین رهبری در این بیانیه چیست؟

مخاطبان اصلی این بیانیه جوانان هستند یعنی یکی از ارکان اصلی آموزش عالی و دانشگاه‌ها، از همین رو:

اولاً؛ آموزش عالی و دانشگاه‌ها در پژوهش و رشد علمی باید نیاز محور بوده و رفع احتیاجات جامعه را در اولویت خویش قرار دهند.

ثانیاً؛ اهتمام در آگاهی بخشی به جامعه، ایجاد روحیه مثبت مطالبه گری در راستای تحقق عدالت و مبارزه بافساد و تلاش در جهت رشد و ارتقاء معنوی جامعه.

۶-شما به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تا کنون چه اقداماتی برای تحقق بخشیدن به موارد درخواستی رهبری را داشته اید؟

اقدامات این دفتر عبارتند از:
۱- برگزاری جلسه شورای فرهنگی دانشگاه ویژه بیانیه گام دوم و راه‌های ترویج و فراگیر نمودن آن در میان اساتید، دانشجویان وکارکنان.
۲- ارسال بیانیه گام دوم برای کلیه اساتید و اعضای هیات علمی.
۳- برگزاری دوجلسه هم اندیشی با موضوع گام دوم ویژه اساتید و اعضای هیات علمی.
۴- استفاده ازظرفیت اساتید گروه معارف اسلامی در راستای تبیین وتحلیل بیانیه در میان دانشجویان.
۵- اضافه کردن سر فصل «بیانیه گام دوم» در فعالیت‌های کلاسی دروس گروه معارف.
۶- برنامه ریزی کرسی‌های آزاد اندیشی در راستای تحقق منویات معظم له در بیانیه گام دوم برای ترم آینده تحصیلی.

۷- باید چه اقداماتی داشت تا برای تحقق این بیانیه دچار شعارزدگی و سطحی‌نگری نشد؟

ابتدا باید سطح آگاهی آحاد جامعه به ویژه نخبگان از محتوای این بیانیه افزایش یابد و در همین راستا رسانه‌های جمعی و به ویژه صدا وسیما نقشی کلیدی باید ایفا نمایند. جامعه دانشگاهی و حوزوی نیز باید برای اجرایی کردن محورهای مختلف این بیانیه راهکارهای عملی ارائه نمایند. قشر جوان می‌بایست از مطالبه گری مشروع خود غفلت نکند و قوه قضائیه نیز باید با مدیران و مسوولینی که در راستای اجرایی کردن این بیانیه مهم مانع تراشی می‌کنند برخورد نماید.

۸-در بیانیه گام دوم به یاری‌رساندن برای برپایی عدالت و گسترش مبازره با فساد تأکید شده است؟نظر شما درباره این محور چیست؟

برقراری عدالت یکی ازمهم ترین اهداف انبیاء الهی است که در نظام جمهوری اسلامی نیز اهمیت ویژه ای برخوردار است و تحقق حکومت حضرت ولی عصر(عج) نیز جز در سایه عدالت محقق نخواهد شد از همین رو تضعیف عدالت محوری و رواج فساد در جامعه موجب تضعیف حکومت‌ها شده و مشروعیت آنها را زیرسئوال می‌برد و لذا؛ برهمه دلسوزان انقلاب اسلامی وجوانان لازم است مبارزه با فساد غیر سیستمی ،چون به فرموده مقام معظم رهبری  فساد در میان کارگزاران جمهوری اسلامی درمقایسه بادیگر کشورها و به خصوص بارژیم طاغوت که سر تا پا فساد وفساد پرور بود بسی کمتر است، را سرلوحه اهداف و برنامه‌های خویش قرار دهند تا موجبات دلگرمی در میان دلباختگان انقلاب اسلامی ایران بیش از پیش فراهم گردد و زبان و قلم یاوه گویان کوتاه گردد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو