شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٨٢٦١

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٨ دی ١٣٩٧
 
دکتر حمید حبشی در جمع سومین کاروان بیست و دومین طرح ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت:
مدیریت روابط خانواده، راهکاری برای رسیدن به خوشبختی‎
دکتر حبشی مشاور مسائل ازدواج و خانواده گفت: مدیریت روابط خانواده، راهکاری برای اصلاح نگرش‎ها و رسیدن به خوشبختی‎ست.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر حبشی مشاور مسائل ازدواج و خانواده در ویژه برنامه «آشیانه» از مجموعه برنامه‌های فرهنگی آموزشی بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی همسفرتابهشت گفت: برای رسیدن به خوشبختی در زندگی مشترک نیاز است زوج‌های جوان نحوه نگرش و نگاه خود را در حوزه مدیرت خانواده اصلاح کنند و اجازه ندهند در سال‌های نخست زندگی، تعارض‌ها و تعامل‌ها باعث ایجاد تردید و در نتیجه احساس تزلزل و پشیمانی در زندگی زناشویی گردد.

این روانشناس در ادامه سخنرانی خود مسیرهای مدیریتی را به دو قسمت تقسیم کرد و در تشریح مسیر اول بیان کرد: مسیر اول در مدیریت روابط خانواده متاسفانه به دلیل اینکه نیازی به آموزش، شناخت و فراگیری دانش خاصی ندارد، در بین عوام مسیری رایج شده است و زن و مرد صرف داشتن موقعیت سنی و شغلی برای ازدواج، بدون هیچگونه مهارت و آگاهی، در دنیای ناشناخته ازدواج قدم گذاشته و نتیجه آن می‌شود که در بزنگاه‌های زندگی این ضعف آگاهی مقدمه تقابل گردد.

دکتر حبشی در ادامه افزود: نگرش زوجین در مسیر اول بر مبنای مالکیت است و نگاه مالکیت به طرف مقابل باعث می‌شود به‌مرور زمان کنترل‌ها و نظارت‌های دائمی همسر شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه کنترل می‌تواند احساس آزاردهنده اسارت را در طرف مقابل ایجاد کند، ابراز کرد: وقتی احساس اسارت در زوجین به‌وجود می‌آید باید منتظر جرقه تقابل باشند که محصول تقابل درگیری و دعوا بین زن و مرد خواهد بود.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر احتمال وجود سایه سرد طلاق در انتخاب مسیر اول، ضرورت انتخاب مسیر دوم را از سوی زوجین الزامی دانست و بیان کرد: در مسیر دوم که مسیری بسیار سخت و پرهزینه است، باید زوجین حس منیت را خط زده و مهارت از خود گذشتن را بیاموزند. وقتی در سایه چنین مدیریت خوبی، منیت حذف می‌شود نگاه امانتداری جای نگاه مالکیت را می‌گیرد.

وی در اد امه افزود: احساس شیرین رهایی به جای تقابل، ارتباط، همراهی و هماهنگی بین زن ومرد، ثمره این نوع نگاه و نگرش در مدیریت خانواده است.

حبشی در پایان، پیرامون نحوه مدیریت رفتار و واکنش خانواده زوج‌های جوان درباره تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های زن و مرد خاطرنشان کرد: محبت عنصری کلیدی ست، زوج‌ها برای رسیدن به خوشبختی، باید همدیگر را برای محبت کردن به والدیشان ترغیب و تشویق کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو