شماره خبر :٥٤١١٤٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام سيدقريشی در دانشگاه محقق اردبیلی:
نوگرایی در دانشگاه‌ها به جهت مقابله با دشمنان ضروری است
حجت‌الاسلام سيدقریشی گفت: نوگرایی در دانشگاه‌ها به جهت مقابله با دشمنان ضروری است و تشکیل حلقه‌های مطالعاتی و رصد گرایش در استان‌ها باید در اولویت امورات قرار گیرد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نشست علمی و تغییر نوآوری در ادبیات دینی و رویکردها با حضور حجت‌الاسلام ميرمجید سيدقریشی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و کلیه استادان گروه معارف اسلامی دانشگاه‌های استان اردبیل در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

حجت‌الاسلام سيدقریشی گفت: نوگرایی در دانشگاه‌ها به جهت مقابله با دشمنان ضروری است و تشکیل حلقه‌های مطالعاتی و رصد گرایش در استان‌ها باید در اولویت امورات قرار گیرد.

معاون آموزش و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه نوگرایی در دانشگاه‌ها و کسب مهارت‌های مختلف همزمان با گذشت زمان ضرورت دارد، افزود: اگر نتوانیم مخاطب خود را به‌درستی بشناسیم و متناسب با نیازهای مربوطه بحث کنیم، دچار مشکلات فکری و عقیدتی در دانشگاه‌ها خواهیم شد.

وی با نقل مطالبی در خصوص نوآوری از مقام معظم رهبری تاکید کرد: تغییرات در محتوا و اولویت‌بندی‌ها باید با محوریت نیازهای فوری و حیاتی باشد.

حجت‌الاسلام سيدقریشی مهجوریت قرآن، عنوان کردن مشکلات جامعه به پای ولی فقیه، عدم تبیین عبرت‌های عاشورا و عدم تبیین شخصیت‌های دوران حکومت امیرالمؤمنین (ع) را به‌عنوان اولویت‌های امروز مطرح کرد و اظهار داشت: کتاب‌های آینده ما باید به‌صورت موسومی و فصلی به فرموده مقام معظم رهبری بازبینی شوند.

معاون آموزش و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بخش پایانی صحبت‌های خود لزوم بومی سازی دروس را یادآور شد و بر لزوم تشکیل حلقه‌های مطالعاتی و بررسی و رصد گرایش‌ها در استان‌ها تاکید کرد.

در ادامه اين جلسه حجت‌الاسلام عبدالله حسنی مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل اهمیت حضور اساتید گروه معارف اسلامی در دانشگاه‌ها را یادآور شد و افزود: ۱۶ واحد از دروس دوره کارشناسی دانشجویان در اختیار استادان گروه معارف اسلامی است.

وی با بیان اینکه در قرآن تذکیه قبل از علم مطرح شده است، گفت: فقط یک‌بار علم قبل از تذکیه مطرح شده است.

حجت‌الاسلام حسنی ادامه داد: همه اساتید وظیفه پرداختن به مسئله تذکیه را دارند، ولی در این میان مسئولیت گروه معارف اسلامی سنگین‌تر است.

مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل در ادامه صحبت‌های خود با ارائه گزارشی از فعالیت گروه معارف اسلامی در دانشگاه‌های استان اردبیل خاطرنشان کرد: در نیمسال ۹۷-۹۶ ، ۷۷۶ واحد برای گروه معارف اسلامی ارائه شد که ۱۰۱ نفر از اساتید برای این گروه به‌کار گرفته شد.

حجت‌الاسلام حسنی با بیان اینکه متوسط تدریس هر استاد ۸ واحد درسی بوده است، اظهار داشت: خوشبختانه با درایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها صدور مجوز تدریس برای استادان، استانی شده است.

دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست با بیان اینکه بخشی از امورات سنگین رشد و توسعه دانشگاه‌ها برعهده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و گروه معارف اسلامی در دانشگاه‌ها است، گفت: کارکنان دفاتر نهاد و گروه معارف اسلامی سربازان عرصه علمی و فرهنگی کشورند.

وی با تبیین تاریخچه دانشگاه محقق اردبیلی، به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی آن پرداخت و اظهار داشت: مایه افتخار است که ۵۹ رشته دکترای تخصصی در دانشگاه در حال تحصیل و تدریس است و ۴۰ درصد اساتید استادیار و دانشیار هستند.

حبيبی وجود ۱۱ نفر از اعضای هیات علمی را جزء افتخارات دیگر دانشگاه عنوان کرد و گفت: ۲ نفر از دانشمندان یک درصد برتر جهان نیز عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی هستند‌.

دکتر حبیبی در پایان به لزوم همکاری بیشتر گروه معارف اسلامی با دیگر گروه‌های علمی در جهت حل آسیب‌های اجتماعی، تاکید کرد. گفتنی است در پایان این نشست اساتید نقطه نظرات خود را مطرح نمودند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو