شماره خبر :٥٤٠٥٢٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٦ تير ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام پناهیان:
برای پیشرفت علمی باید انسان خود را از نظر روحی به تعالی برساند و شجاع نیز باشد
حجت‌الاسلام پناهیان: گرایش‌های ما بر اندیشه‌هایمان تاثیر دارد و تهذیب قلب است که انسان را از گرایش های غلط دور می‌کند.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام پناهیان روز گذشته در افتتاح اردوی آموزشی دینی دانشگاهیان که در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان این نکته که آگاهی‌‌های انسان بر گرایش او تاثیر دارد؛ اما این تاثیر بسیار کمتر از تاثیری است که گرایش و علاقه بر روی آگاهی دارد، گفت: علاقه تعیین کننده در این است که چه آگاهی‌ای را پیدا کنیم و یا در حافظ بسپاریم و چه  استفاده‌ای از آنها کنیم و به چه نتایجی برسیم و این وضعیت برای تمامی انسان‌هاست.

پناهیان ادامه داد: اینکه می‌گویند که علاقه‌ها را نباید بر آگاهی حاکم کنیم، سخن مطلوبی نیست؛ مگر می‌شود که علاقه بر آگاهی تاثیر نداشته باشد.

پناهيان افزود: گرایش‌های ما بر اندیشه‌هایمان تاثیر دارد و تهذیب قلب است که انسان را از گرایش های غلط دور می‌کند. چنانچه روح از علاقه‌های کم‌ارزش جدا شود، آغاز خلاقیت انسان است.

وی خاطرنشان کرد: در روان‌شناسی نیز اثبات شده که کسی که هیجانات خود را کنترل کند، بهتر می‌فهمد و به بالاترین خلاقیت خواهد رسید، حتی اگر از ذهن خوبی نیز برخودار نباشد.

پناهیان اظهار داشت: بعد از ظهور امام زمان(عج) پیشرفت علم به دلایل معنوی افزایش می‌یابد و تهذیب نفس به وجود می‌آید.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این نکته که مناجات با خدا و به خصوص نماز اول وقت نفس را کنترل می‌کند، افزود: نماز اول وقت در دانشگاهیان بیشتر تاثیر دارد تا بازاریان، چون آنان به خاطر خوش‌فهمی خود بیشتر به این مناجات نیاز دارند.

وی بیان کرد: تمایلات غلط و مشکلات روحی بر فهم راهبردی، قدرت برنامه‌ریزی و مدیریتی سیاسیون تاثیر دارد و می‌بینیم مطلبی را که برخی سیاسیون متوجه نمی شوند؛ اما مردم عادی آن را درک می‌کنند.

پناهیان خاطرنشان کرد: طبق نظر سنجی مؤسسات بین المللی ۷۰ درصد از مردم ایران به آمریکا اعتماد ندارند؛ این در حالی است که برخی سیاستمدارن خوش بین به آمریکا هستند و این فهم غلط به خاطر مشکلات روحی است.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: چنانچه می‌دانستیم که تمایلات غلط چه مقدار تاثیر دارد، اجازه نمی‌دادیم که جزو اهل معرفت و عرفان را به عرصه سیاسی  وارد شوند.

وی با تاکید بر این موضوع که سیاسیون باید خوش فهم‌تر باشند و تمایلات خود را کنترل کنند؛ چون که اثر تمایلات بر فهم آنان تاثیر می‌گذارد، افزود: این سخن امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری که «سیاسیون نباید دنبال اشرافی‌گری باشند» واقع‌بینانه است و برخلاف تصورات اخلاقی نیست.

پناهیان بیان کرد: چنانچه سطح علمی در جامعه کاهش پیدا کرد باید گفت که تمایلات در آن جامعه از تعادل و تعالی کافی برخودار نیست.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه  برای پیشرفت علمی باید انسان خود را از نظر روحی به تعالی برساند و شجاع نیز باشد، خاطرنشان کرد: تکبر، ترس، حسادت وبسیاری از این صفات بر اندیشه انسان تاثیر دارد.

وی تصریح کرد: رشد علمی در هر عرصه نیاز به تهذیب نفس دارد؛ اما در علوم انسانی و الهی این نیاز بیشتر احساس می‌شود، چون در این علوم حرف‌هایی گفته می‌شود که با تمایلات ما خیلی درگیر است.

حجت‌الاسلام پناهیان در پایان با بیان اینکه شهدای علمی کشور و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اهل تهذیب نفس بوده‌اند، گفت: افزایش نفوذ ایران در منطقه با وجود اینکه امکانات کمتری نسبت به اسرائیل و آمریکا در اختیار دارد به خاطر وجود رهبران اهل تهذیب و خوش فهم است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو