شماره خبر :٥١٩١٤٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٥
مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع اعضای " طرح توانمندسازی فرهنگی"
دانشجویان همزمان با رشد علمی، به تقویت بنیه‌ی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود بپردازند
مأوا: دکتر طباطبایی در دیدار با اعضای " طرح توانمندسازی فرهنگی"، ضرورت رشد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشجویان توام با پیشرفت علمی آنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: دانشجویی که از رشد همه جانبه در ابعاد وجودی برخوردار باشد نسبت به محیط پیرامون و تحولات آن حساسیت داشته و بی تفاوت نخواهد بود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، مسئول نهاد رهبری در نشستی با دانشجویان "طرح توانمندسازی فرهنگی" ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با این طرح، به گفتگو و دریافت نظرات و دیدگاه های آنان درخصوص آن پرداخت.

در این دیدار دکتر طباطبایی، بر اهمیت علم آموزی در دوران مختلف زندگی افراد تاکید و با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) گفت: علم حقیقی دارای سه ویژگی است که این ویژگی ها عبارت است از: 1-انسان هیچ مالکیتی برای خود قائل نباشد و خود را امانتدار جسم و دارایی هایش بداند 2- تسلیم بودن انسان در برابر امر خداوند و سپردن تدبیر امور به ذات یگانه او 3- اهتمام بنده به انجام کاری است که خدای متعال به او امر نموده است و پرهیز از آنچه که او را نهی کرده است.

وی با بیان اینکه مشخصه‌ی انسان رشد یافته، ارتقای ابعاد وجودی او در حوزه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و... می باشد تاکید کرد: دانشجویان باید علاوه بر کسب آگاهی های علمی در دیگر حوزه های یاد شده نیزفعال بوده و در خصوص تحولات پیرامون خود تامل و تفکرداشته و نسبت به آنها بی تفاوت نباشند
در این دیدار مدیر اجرایی دفتر نهاد رهبری نیز با طرح این پرسش که " تعریف دانشجوی طراز انقلاب از نگاه مقام معظم رهبری در دانشگاه اسلامی چیست؟" نظرات دانشجویان در رابطه با آن را دریافت و سپس ویژگی هایی را از نگاه رهبری در این خصوص بیان کرد.

رحمان پور، انس با خداوند و ادعیه ( بویژه صحیفه سجادیه) را نخستین ویژگی تاکید شده از سوی رهبری عنوان و خاطرنشان کرد: چنانچه بخواهیم به عنوان یک فرد موفق )اعم از دانشجو، کارمند یا استاد( در زندگی مطرح باشیم بایستی یاد خداوند در تمام زندگی ما پررنگ بوده و مظاهر آن بویژه در قالب " نماز" نمود یابد.

وی" آشنایی عمیق با معارف اسلامی" و " مبانی انقلاب اسلامی" را به عنوان دیگر شاخص های دانشجوی طراز انقلاب در نگاه رهبری برشمرد و افزود: مفهوم افسران جنگ نرم که رهبری بارها برآن تاکید داشتند می تواند در قالب همین ویژگی ظهور یابد؛ چراکه جنگ نرم جنگ عقاید است و به کمک این شاخص می توان دشمن شناسی داشت و تفکرات خود را انحراف در برابر شبهات و تردیدهایی که از رسانه های گوناگون مطرح می شود، حفظ کرد

مدیر اجرایی دفتر نهاد به شاخص های" بصیرت داشتن، مطالبه گری و آرمانگرایی و امید به آینده" نیز اشاره کرد و تاکید کرد: برخورداری از شاخص های فوق سبب می شود فرد در شناخت حق از باطل عملکردی درست داشته و نسبت به محیط پیرامون خود بی تفاوت نباشد و تلاش دشمن درجهت مایوس ساختن او ناکام بماند.

وی " حفظ تشکیلات با اصول اسلامی و رعایت ارزش ها و اعتقادات" و  " دفاع مستدل، قوی و منطقی از نظام"  را از دیگر شاخص های مورد تاکید رهبری دانست و اضافه کرد: همه دانشجویانی که در عرصه دانشگاه حضور دارند، به نوعی عضو تشکیلات انقلاب هستند که لازم است همه تلاششان را جهت حفظ این تشکیلات داشته باشند.

در این دیدار، دانشجویان حاضر در "طرح توانمندسازی فرهنگی" نیز نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص طرح بیان کردند.

گفتنی است؛ طرح توانمندسازی فرهنگی دانشجویان، از سال تحصیلی 94-95 به همت دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد که با توجه به نتایج مثبت آن، در سال تحصیلی جاری نیز ادامه یافت و هم اکنون با حضور مجموعا 150 نفر از اعضای طرح در حال برگزاری است

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو