سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٤٧٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام شمسی در جمع دانشگاهیان دانشگاه مراغه:
تشکیل بسیج توسط حضرت امام یکی از ابتکارات و نوآوری‌های خاص بود
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه گفت: تشکیل بسیج توسط حضرت امام یکی از ابتکارات و نوآوری‌های خاص بود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام  دکتر محمدمهدی شمسی در ویژه‌برنامه گرامیداشت هفته بسیج با حضور اساتید کارکنان و دانشجویان دانشگاه مراغه گفت: تشکیل بسیج توسط حضرت امام یکی از ابتکارات و نوآوری‌های خاص بود.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه در ادامه سخنرانی خود ضمن تبرُّک جویی از کلام امیرالمومنین(ع) که درخطبه ۱۷۸ نهج البلاغه به بیان خصوصیات و ویژگی‌های رزمندگان صدر اسلام بوده اشاره کرد. در این خطبه یکی از خصوصیات بسیجیان صدر اسلام عشق به شهادت و جهاد و انس با قرآن و عبادت و احیای سنتهای الهی و مبارزه با بدعتهای غلط بود. ویژگی بارز دیگر وظیفه گرایی بود.

وی در ادامه گفت: ویژگی های یک بسیجی را میتوان حرکت و واکنش سریع، هدفمند بودن و دارای انگیزه و مردمی بودن نام برد. بعد از این ویژگی‌ها بسیج یک وظیفه اصلی دارد که آن هم این است که نسبت به زمان خود شناخت داشته باشد، لذا به همین خاطر نگاه و دیدگاه به بسیج یک نگاه الهی و توحیدی میباشد.

در ادامه شمسی بیان کرد: اقتضای آن زمان این بود که بسیجیان دلاور در همه پایگاههای اجتماعی فعالیت داشته باشند و در زمان دیگر اقتضا این بود که در دفاع مقدس شرکت کنند. به همین خاطر بسیج تشکل خاصی از طرف خدا بود و تشکیل این شجره طیبه امری الهی بود. این را به یاد داریم در دوران جنگ تحمیلی ایران و عراق کشور عراق برای پانزده میلیون جمعیت یک میلیون نظامی داشت در حالی که کشور اسلامی ایران بالغ برچهل میلیون جمعیت داشت که قوای نظامی هشت هزار نفر بود. باتوجه به همه اینها بسیج نیاز جامعه را درک نمود و به این نتیجه رسید که در دفاع از خودم و باورم و عقایدم باید در جنگ حضور داشته باشم و ما میتوانیم با بودن تفکر بسیجی در ساختار دولت خودکفا باشیم.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه  در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری گفت: تاکید مقام معظم رهبری در بیاینه گام دوم انقلاب بر تشکیل تمدن نوین اسلامی است که تمدن نوین اسلامی دارای چهار رکن است: ۱- علم ۲- عقلانیت ۳- دین ۴- اخلاق

وی همچنین خاطرنشان کرد: برای رسیدن به چنینی تمدنی به پنج مولفه نیاز است که عبارتند از: ۱- انقلاب اسلامی ۲- نظام اسلامی ۳- دولت اسلامی ۴- جامعه اسلامی ۵- تمدن نوین اسلامی

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه در بخش پایانی سخنرانی خود گفت: ما به آن دولت اسلامی مورد نظر مقام معظم رهبری نرسیده‌ایم، پس در این حال نباید نقایص و مشکلات جامعه به پای اسلام و نظام نوشته شود. امروزه اگر به آن مجلس ایده آل نرسیده‌ایم علتش عدم تحقق مجلس اسلامی است. پس بسیج تکمیل مرحله دولت سازی است. بسیج تفکر خود را در پیاده کردن دولت اسلامی باید شکل بدهد. یکی از تفکرات بسیجی تلاش جهادی است.

وی با بیان این پرسش که آیا در بدنه نظام ما تلاش جهادی اتفاق می افتد، گفت: نظر رهبر انقلاب هم تاکید بر تلاش جهادی است. اما تلاش جهادی یعنی چه؟ یعنی شما کار را شروع کردید و موانع هم زیاد است. اگر تفکر بسیج در ساختار دولت وجود داشته باشد شاهد این همه مشکلات نخواهیم بود. اصطلاح: «می‌شود ساخت» تفکر غلط و لیبرالی است. ما به جای می‌شود باید بگوییم می‌توانیم. اگر امروز همه ما به این باور برسیم که «ما میتوانیم»، قطعا موفق می‌شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بهترین نقشه راه بسیج دو اصل مهم است: اولا داشتن تفکر جهادی، ثانیا انتقال گفتمان مقام معظم رهبری که در بیانیه گام دوم به بدنه نظام و جامعه و دانشگاه.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو