جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٣٧٠٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام علیدادی سلیمانی در جلسه هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان:
کرسی‌های نظریه‌پردازی باید به‌صورت جدی توسط استادان پیگیری شود
امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: کرسی‌های نظریه‌پردازی باید به‌صورت جدی توسط استادان پیگیری شود تا هم استادان بتوانند نظرات خود را بیان کنند و هم مدعوین به نتایج مطلوبی برسند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام حسن علیدادی سلیمانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان کرمان در جلسه هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان با موضوع «الگوهای اخلاق و معنویت» گفت: نظرات استادان در حوزه‌های مختلف به‌خصوص موضوعات فرهنگی باید به گوش سایرین برسد و در این زمینه باید بسترسازی مناسب صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: کرسی‌های نظریه‌پردازی باید به‌صورت جدی توسط استادان پیگیری شود تا هم استادان بتوانند نظرات خود را بیان کنند و هم مدعوین به نتایج مطلوبی برسند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تأکید بر اینکه اخلاق علمی مستقل است، عنوان کرد: جامعه علمی سال‌ها بر روی علم اخلاق کار کرده است و معیارهای جداسازی علوم را مشخص کرده‌اند.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: موضوع یکی از معیارهایی است که سبب تمایز بین علوم مختلف می‌شود و اگر به این معیار توجه نشود، عملاً نمی‌توان علم خاصی را مطرح کرد.

وی تأکید کرد: روش هر علمی با علم دیگر کاملاً متفاوت است و برای اثبات پیش‌فرض‌ها در علوم مختلف از روش‌های گوناگون بهره‌گیری می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تأکید بر اینکه هر موضوع و فعالیتی در دنیا دارای هدف است، تشریح کرد: در علوم نیز باید به اهداف آن‌ها دقت کرد؛ چراکه هدف‌گذاری در علوم مختلف با یکدیگر تفاوت‌های جدی دارد.

علیدادی سلیمانی یادآور شد: براساس بررسی این سه محور می‌توان به این نتیجه رسید که اخلاق نیز مانند سایر علوم دارای جایگاه خاص خود است و نیاز به مطالعات کاربردی و عالمانه در زمینه اخلاق برای کسب این علم است.

وی توضیح داد: نگاه به اخلاق در صحنه جهانی دچار تفاوت‌هایی شده است؛ به‌همین دلیل نظریه‌های مختلفی پیرامون علم اخلاق مطرح شده است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تأكيد بر اهميت نقش استادان در ترویج علم اخلاق در جامعه تبیین کرد: استادان به‌دلیل ارتباط مستقیم و مؤثر با جوانان و دانشجویان می‌توانند الگوهای اخلاقی مناسبی باشند.

امام جمعه کرمان گفت: بهتر است افرادی که در زمینه‌های اخلاق مطالعه و پژوهش می‌کنند در سایر علوم ورود پیدا نکنند؛ چراکه موضوع اخلاق از حساسیت و تأثیرگذاری بالایی برخوردار است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حمید انصاریان عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در این جلسه اظهار کرد: در راستای تبیین گام دوم انقلاب اسلامی بیانیه مهمی از سوی مقام معظم رهبری صادر شد که ایشان علم، دانش و پژوهش را پیشران گام دوم انقلاب مطرح کردند.

وی افزود: مقام معظم رهبری بارها علم و پژوهش را لازمه پیشرفت کشور دانسته‌اند و بر این موضوع تأکیدات زیادی داشته‌اند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان با تأکید بر اینکه بدون داشتن دانایی نمی‌توانیم توانایی را برای کشور به ارمغان بیاوریم، تصریح کرد: اگر برای قدرتمند شدن و پیشرفته‌شدن برنامه داریم، باید در حوزه علم و پژوهش با جدیت و شتاب بیشتری حرکت کنیم.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت چشمگیر علمی کشور بوده‌ایم و به‌طور متوسط چندین برابر سرعت دنیا در حوزه‌های علمی و پژوهشی حرکت کرده‌ایم.

انصاریان تشریح کرد: با تمام پیشرفت‌هایی که در کشور شاهد آن بوده‌ایم، اما همچنان در ابتدای مسیر قرار داریم و نباید در این زمینه از کشورهای دنیا عقب بمانیم.

وی تأکید کرد: بحث اخلاق و معنویت نیز در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و بنا به فرمایش ایشان جامعه امروز و دنیای کنونی ما نیاز ضروری و اصلی به اخلاق محوری و معنویت دارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان توضیح داد: در دین مبین اسلام توجه ویژه‌ای به اخلاق و معنویت شده است، به همین دلیل در زمینه‌های خودسازی نفس، دگرسازی و جامعه‌سازی که در نهایت به تمدن‌سازی و ظهور امام زمان(عج) منتهی می‌شود باید توجه بیشتری داشته باشیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو