چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥١٢٥٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٧
 
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی:
ازجمله ثمرات بارز نوروز تقویت بنیان مهم‌ترین نهاد اجتماعى یعنى خانواده و نیز روابط خویشاندی است
حجت‌الاسلام دکتر جلیلی گفت: نوروز را زمینه‌ساز وحدت و همدلى در خانواده و روابط خویشاوندى‌ دانست و افزود: ازجمله ثمرات بارز نوروز و از آداب و رسوم ثمربخش آن، تقویت بنیان مهم‌ترین نهاد اجتماعى یعنى خانواده و نیز روابط خویشاوندى در جامعه اسلامى است.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر جلیلی، مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با تبریک پیشاپیش عید نوروز به دانشگاهیان گفت: ازجمله عوامل شكل دهنده فرهنگ هر ملتى، آداب و رسوم اجتماعى و باورهایى است كه به‌صورت رفتارهاى اجتماعى و سنت‌ها پذیرفته شده و و مولفه‌هاى فرهنگ ساز هرجامعه‌اى را شكل مى‌دهند. این مولفه‌ها ریشه در اعتقادات دینى، قومیتى، سرزمینى و آداب و رسوم اجتماعى هر قوم و ملیتى خاص دارند كه در اثر تعمیم رفتار به شكل باورها و آداب و رسوم فرهنگى نمایان مى‌شوند.

وی ادامه داد: این آداب و رسوم به‌دلیل ثمرات و نتایج اجتماعى، خانوادگى و فردى مثبت و ثمربخشى كه به همراه دارند، همواره از سوى افراد هرجامعه نكو داشته مى‌شوند. ازجمله آداب و رسوم فرهنگ ایرانى توجه به نو شدن سال جدید و آغاز بهار طبیعت است كه از دیرباز در فرهنگ باستانى ایران به آن توجه شده و به‌عنوان عیدنوروز جشن گرفته مى‌شود و با آداب و رسوم خاصى همچون تمیز كردن خانه، دید و بازدید از اقوام و خویشاوندان، رفتن به دامن طبیعت و توجه به حفظ و نگهدارى آن و مسائلى از قبیل همراه است.

جلیلی افزود: پس از ورود دین مبین اسلام به سرزمین ایران، از آن‌جا كه دین اسلام همواره در جهت تعالى بخشى و هدفمند نمودن باورها و اعتقادات فرهنگى و اجتماعى بوده است، به آداب و رسوم فرهنگ ایرانى كه از ثمرات دینى و منافع معنوى نیز برخوردار بود، نیز توجه نموده و ضمن زدودن باورهاى نادرستى كه از پشتوانه عقلى و دینى برخوردار نبودند، به تحسین باورها و آداب و رسوم شایسته و ثمربخش توجه كرده و حتى آن‌ها را تحسین كردند. این باورها و نتایج ثمربخش، موضوعاتى است كه مى‌توان با توجه به آموزه‌هاى اسلامى بدان نظر داشته و به ارتقاء آن در جامعه اسلامى و بهره‌بردارى از فواید آن براى جامعه و نظام اسلامى اقدام نمود. چنان‌كه مقام معظم رهبرى به این ثمرات مهم توجه داشته و دلیل تداوم و ماندگارى این جشن باستانى در جامعه اسلامى ایران را استفاده از آن براى معرفت، دین، معنویت، اخلاق اسلامى و نزدیكى به خدا معرفى مى فرمایند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با تاکید به ابعاد معرفت بخش و معنوى نوروز با تامل در جلوه‌هاى آفرینش‌ خاطرنشان کرد: واقعه‌اى كه بهانه عید قراردادن نوروز از ابتدا بوده است، نوشدن طبیعت همراه با آغاز فصل بهار و دگرگونى جهان طبیعت و رویش و نوزایش آن است؛ مسأله‌اى كه نشان از قدرت بى‌منتهاى خالق هستى در خلق موجودات و اشاره به حیات دوباره آن‌ها پس از نابودى است. نشانه‌اى عینى از واقعه‌اى كه در عالم معاد باید براى انسان به‌صورت حتمى رخ دهد و انسان بعد از ممات در عرصه عالم آخرت، حیاتى دوباره اما ابدى و لایزال را كسب كند. اما مسأله معاد، موضوعى است كه انسان همواره به‌دلیل قرارگرفتن در عالم مادیات دنیایى، همواره از آن غفلت كرده و توجه نمى‌كند و به‌همین‌دلیل نیز دچار ابتلائات دنیایى مى‌شود.اما توجه به این جلوه از عالم طبیعت این ثمره را به همراه دارد كه انسان را به تفكر در عالم هستى و مبدا و معاد وادار مى‌كند و اگر انسان جویاى حقیقت باشد، با فطرت خداشناسانه خود راه درست و صراط مستقیم را مى‌پیماید.

وی ادامه داد: این همان نشانه‌اى است كه در قرآن بدان توجه داده شده و بهترین شاهد عینى بر اثبات برهان خداشناسانه نظم در عالم خلقت است، چراكه گردش فصول طبیعت و آمدن منظم روزها و شب‌ها پس از دیگرى و جلوه‌هاى زیباى آن، همگى نشان از خالقى حكیم و قادرى متعال دارد. خداوند در قرآن به این نشانه‌هاى زیباى آفرینش اشاره نموده و آن‌را نشانه‌اى از وجود خود عنوان مى‌كند: «وجعلنا اللیل والنهار ءایتین فمحونآ ءایة اللیل وجعلنآ ءایة النهار مبصرة... ولتعلموا عدد السنین والحساب وكل شى ء فصلنه تفصیلا»؛ «ما شب و روز را دو نشانه توحید و عظمت خود قرار دادیم سپس نشانه شب را محو كرده، و نشانه روز را روشنى بخش ساختیم تا در پرتو آن، فضل پروردگارتان را بطلبید و به تلاش زندگى برخیزید ، و عدد سال‌ها و حساب را بدانید و هر چیزى را به‌طور مشخص و آشكار، بیان كردیم.»

دکتر جلیلی تصریح کرد: نوروز كه با سفر و گشت و گزار در عالم طبیعت همراه است، بهترین فرصت براى تامل در آیات و نشانه‌هاى خلقت است تا در وجود انسان تحول به بهترین حالات و احوال كه همان خداشناسى و خودشناسى و معادشناسى است، تحقق یابد و حركتى به‌سوى تعالى معنوى و روحى را فراهم سازد و به حقیقت دعاى آغاز سال نو، اجابت گردد كه از خداوند متعال مى‌خواهیم حول حالنا الى احسن الحال. تحولى كه به فرموده مقام معظم رهبرى لازمه هر حركت بزرگى است و انسان اگر بخواهد در وضعیت جامعه خود، كشور خود و زندگى خود، تحوّل ایجاد كند، باید این تحوّل را در خود آغاز كند - تحوّل اخلاقى، تحوّل درونى، رفتن به‌سوى صفا و انسانیت، عبودیت پروردگار و تسلیم در مقابل اراده خداوند عالم و آفریننده هستى - كه این تحوّل، سعادت انسان‌ها را متضمّن است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی نوروز را زمینه‌ساز وحدت و همدلى در خانواده و روابط خویشاوندى‌ دانست و افزود: ازجمله ثمرات بارز نوروز و از آداب و رسوم ثمربخش آن، تقویت بنیان مهم‌ترین نهاد اجتماعى یعنى خانواده و نیز روابط خویشاوندى در جامعه اسلامى است. از دیرباز در فرهنگ ایرانى و در ایام نوروز، دید و بازدید بزرگترها و افراد فامیل در همه خانواده‌ها جزء سنت‌هاى پسندیده این روز و ایام بوده است. سنتى كه در فرهنگ اسلامى نیز بدان توجه و سفارش شده و شایسته است كه با توجه به ثمرات مثبت و فواید مهمى كه در صله ارحام وجود دارد بدان توجه شده و پاس داشته شود؛ به‌خصوص در جامعه امروز كه به‌دلیل دورشدن خانواده‌ها از یكدیگر، روابط خویشاوندى نیز كمرنگ شده و افراد كمتر با هم ارتباط نزدیك دارند. علاوه‌بر این‌كه خانواده‌ها به‌دلیل مشكلات اقتصادى با مسائل و معضلات مختلفى روبه رو هستند، چه خوب است كه در این ایام هم به دستور صله رحم عمل شود و هم به رفع نیاز خویشاوندانى كه نیازمند كمك و یارى افراد توانمند هستند و در اولویت كمك قرار دارند، پرداخته شود و مشكلات آنان به دست افراد خانواده‌ها برطرف شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو