چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥١٠١٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام عارفی در گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه استانی کرمان:
مرکز تحول در هر جامعه‌ای جوانان هستند
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مرکز تحول در هر جامعه ای جوانان هستند.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام عارفی در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه استانی کرمان، پیرامون تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: باید به روح و محتوای بیانیه و فضایی که این بیانیه در آن صادر شده است توجه شود؛ در فضای توطئه و برنامه ریزی دشمن که دیدن چهل سالگی انقلاب را محال می‌دانست، حضور بی‌سابقه مردم در مراسم ۲۲ بهمن یک آتش تهیه و آمادگی بود برای شلیک نهایی فرمانده این انقلاب، مقام معظم رهبری، با این بیانیه ارزشمند که به نوبه خود نوعی اعجاز محسوب می‌شود.

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ابعاد سیاسی، منطقی و معنوی بیانیه گام دوم انقلاب افزود: از بعد معنوی، این گامِ دوم نشان دهنده یک افق طولانی برای انقلاب است؛ یعنی آنچه از این انقلاب گذشته است تنها یک گام بوده و آنچه در پیشرو داریم یک افق امیدبخش و طولانی است.

حجت‌الاسلام عارفی در ادامه افزود: بر خلاف تصور دشمن مبنی بر پایان انقلاب اسلامی، در واقع شروع انقلاب است و تنها گام تثبیت را پشت سر گذاشته‌ایم و آنچه پیش‌رو داریم مهمتر بوده و مورد توجه جهانیان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: انقلاب ما در حال آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی است؛ نه اینکه این انقلاب را انقلابی محدود در این زمان و در صحنه ایران بدانیم بلکه مقدمه‌ای است برای انقلاب صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) که انقلابی جهانی خواهد بود. صحبت از رهبری دهکده جهانی که به خیال برخی، لیبرالیسم رهبری آن را بر عهده خواهد گرفت نیست، بلکه دهکده‌ای است که فرمانده آن ولایت عظمی خواهد بود و این گامی است به‌سوی آن انقلاب بزرگ و تمدن نوین اسلامی.

حجت‌الاسلام عارفی مهم ترین بخش از روح بیانیه گام دوم انقلاب را نگاه فرابخشی به سیاست و اقتصاد دانست و افزود: نگاه فرابخشی به معنای نگاهی همه‌جانبه و گسترده است که در مقابل نگاه جزئی و بخشی قرار می‌گیرد؛ در نگاه جزئی اگر بخشی صدمه ببیند ایجاد ناامیدی می‌کند و مردم فکر می‌کنند این آسیب جدی بوده و انقلاب را تهدید می‌کند.

وی در ادامه افزود: باید نگاهی کلان به موضوع اقتصاد داشته باشیم و حوزه سیاسی را از حوزه اقتصادی جدا نکنیم؛ در گام اول انقلاب بایدها و نبایدهایی مطرح شده است ولی استحکامش در گام دوم خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به ابعاد دیگری از بیانیه گام دوم انقلاب افزود: باید ببینیم که قبل از انقلاب کجا بوده‌ایم و امروزه به کجا رسیده‌ایم و به کجا باید برسیم؛ قبل از انقلاب، صنعت و آزادی نداشته و در فرهنگ تحت‌الشعاع مسائل فرهنگی غرب بودیم. امروزه در حوزه‌های اقتصادی، نظامی و سیاسی در دنیا جزء برترین‌ها هستیم.

حجت‌الاسلام عارفی با اشاره به مضمون بیانات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب افزود: اگر مدیریت اقتصادی ما صرفاً از طریق فروش نفت میسر شد طبیعی است که دشمن ابتدا با تحریم صادرات نفت مدیریت ما را مختل می‌کند. نباید نگاه مسئولین به مذاکرات یک نگاه دسته دوم باشد بلکه اگر سیاست کلان و نگاه فرابخشی به اقتصادِ سیاست داشته باشند، آن موقع از جایگاه قدرت وارد مذاکره شده و از دشمن امتیاز می‌گیرند.

وی نگاه فرآیندی و پر کردن فاصله واقعیت‌ها با بایدها را دومین مطلب از روح بیانیه گام دوم انقلاب دانسته و افزود: باید بدانیم کجا بوده‌ایم، در کجا قرار داریم و در آینده کجا باید باشیم؛ باید بدانیم خود را با کدام کشورها مقایسه کنیم؛ لذا مقام معظم رهبری امروزِ انقلاب را با اروپا مقایسه نمی‌کنند، چون مقایسه‌ای نادرست است، بلکه چهل سالگی انقلاب را با چهل سالگی انقلاب‌های کشورهای غربی مقایسه می‌کنند و این اعجاب‌انگیز بوده و قابل قیاس نیست، زیرا آنها پس از ۱۰۰ سال به صنعت پیشرفته و امنیت رسیده‌اند، اما انقلاب اسلامی ایران در چهل سالگی خود به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است.

وی در ادامه افزود: ما در همین گام اول، بخش عظیمی از انقلاب خود را به کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین صادر کرده‌ایم که دلیل آن تلاش و درستکاری انقلابیون و شعارهای این انقلاب مانند عدالت و مبارزه با تبعیض نژادی بوده است که مطابق با فطرت انسانی است. امروزه در ایالات متحده آمریکا که ادعای دموکراسی و حقوق بشر دارند برای اقتصادی کردن زندان هایشان، سیاه پوستان را بدون بهانه زندانی می‌کنند و متاسفانه اغلب جوانان آمریکا از تحلیل مسائل سیاسی محرومند.

حجت‌الاسلام عارفی در پاسخ به اینکه وظیفه مردم و مسئولین در قبال بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: نباید با این بیانیه معامله تبلیغاتی کنیم، بلکه باید مردم و مسئولین آن را به خوبی بشناسند.

وی با بیان اینکه نگاه مقام معظم رهبری به این بیانیه یک نگاه آفندی بوده و نه پدافندی افزود: سخن از این نیست که ما در ضعف هستیم و باید از انقلاب خود دفاع کنیم، بلکه انقلابِ چهل ساله یک گام برداشته است و می‌خواهیم گام‌های بیشتری برداریم؛ می‌خواهیم به‌سمت تمدن نوین اسلامی برویم که لازمه آن مدیریت جهادی، سبک زندگی اسلامی، فرهنگ عمومی اسلامی و بایدهایی است که مسئولین باید رعایت کرده و مردم مطالبه کنند. در دنیای آفندی اینطور نیست که سنگری بسازیم و در موقع هجوم دشمن آن را مورد هدف قرار دهیم بلکه قرار است سنگر غرب را که بر مبنای لیبرالیسم شکل گرفته است و فکر می‌کنند که پایان تمدن انسان خواهد بود را بشکنیم.

وی در ادامه افزود: تمدن نوین جهانی نیاز به سربازانی چابک و مطیع رهبر دارد؛ رهبری چنین متفکر که شاید ۲۰۰ سال از سیاستمداران جهانی جلوتر را می‌بیند.

حجت‌الاسلام عارفی در ادامه این گفت و گو، ضرورت حرکت ایران به‌عنوان پایگاه این انقلاب به سمت دستورات مقام معظم رهبری را بیان کرده و افزود: باید این بیانیه در دل سیاست و اقتصاد نظام برود؛ یعنی سیاست خارجی و داخلی، فرهنگ و علم باید با این بیانیه تنظیم شوند تا بتوانیم به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی پیش رفته و مقدمه ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را فراهم کنیم.

وی در پایان با اشاره به مخاطب قرار گرفتن نسل جوان در این بیانیه افزود: مرکز تحول در هر جامعه‌ای جوانانند؛ این نسل جوان هستند که می‌خواهند در گام دوم انقلاب حرکت کرده و نتایج آن را به جوانان در گام‌های بعدی بدهند. لذا جوانان مخاطب ویژه قرار گرفته‌اند و از آنجا که اغلب نسل جوانِ متفکر در دانشگاه و حوزه هستند، پس پایگاه حوزه و دانشگاه مخاطب اصلی این بیانیه‌اند و وظیفه‌ای مضاعف دارند؛ حوزه و دانشگاه باید در مسئله تولید علم، حذف فاصله علم تئوری و صنعت و ارائه مطالب علمی جدید به دنیا تلاش کرده و این نیاز تمدن نوین اسلامی را برطرف سازند که لازمه تحقق این هدف جز تلاش، تحقیق، پژوهش و حضور در صحنه‌های انقلاب نیست.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو