جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٨٢٧٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام دکتر جلیلی در سالروز واقعه تلخ کشف:
ازجمله وقایع دردناك و عبرت‌انگیز تاریخ ایران واقعه «كشف حجاب» است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام‌نور آذربایجان شرقی گفت: ازجمله وقایع دردناك و عبرت‌انگیز تاریخ ایران كه در كارنامه ننگین رژیم وابسته پهلوى ثبت شده است، واقعه «كشف حجاب» است.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر جلیلی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام‌نور آذربایجان شرقی در سالروز واقعه تلخ کشف حجاب گفت: ازجمله وقایع دردناك و عبرت‌انگیز تاریخ ایران كه در كارنامه ننگین رژیم وابسته پهلوى ثبت شده است، واقعه «كشف حجاب» است.

وی ادامه داد: این واقعه به‌دنبال تصویب قانون كشف حجاب در ۱۷ دى ۱۳۱۴، به دستور رضاخان صورت گرفت و به موجب آن زنان و دختران ایرانى از داشتن حجاب اسلامى منع شدند. بانوان مسلمانى كه با اعتقاد راسخ به ارزش‌هاى اسلامى این زینت الهى و نشانه بانوى مسلمان معتقد به ارزش‌هاى والاى انسانى را براى سال‌هاى متمادى براى خود حفظ نموده و عفاف را در سایه حجاب با بهترین شیوه و رفتار متجلى ساخته بودند تا هرگونه اندیشه و خواست هوس آلودى، فكر و ذهن آنان را دستاویزى براى رسیدن به مطامع دنیایى قرار ندهد و خانواده ایرانى را از گزند حوادث و ابتلائات ناگوار مصون بدارد.

حجت‌الاسلام جلیلی افزود: واقعه كشف حجاب در دوران پهلوى نشان از آن دارد كه زنان مهم‌ترین هدف غرب در اجراى برنامه‌هاى شوم استعمارى و باهدف ایجاد تغییرات بنیادین در مبانى اعتقادى، از آن زمان تاكنون بوده‌اند. چنان‌كه بررسى این واقعه در دوران رضاخان و توسط او كه فردى‌ بى‌اعتنا به ارزش‌هاى اسلامى بود نیز نشان از این دارد كه حكومت پهلوى از ابتداى تشكیل خود موظف شده بود استراتژى اسلام‌زدایى انگلستان در ایران را به‌طرز پیچیده و زمان‌بندى شده به مرحله اجرا درآورد.

وی با اشاره به شیفتگی رضا خان به تفکرات غربی تاکید کرد: رضاخان در مسیر تحقق سیاست‌هاى استعمارى و تشدید روند وابستگى بین‌المللى كه نظام سنتى جامعه ایران بزرگترین مانع در برابر آن بود به تظاهرات نوگرایى روى آورد و در این دوره، توجه به غرب به‌عنوان مظهر پیشرفت تمدن و تكیه بر اقتدار و عظمت ایران پیش از اسلام به‌عنوان ملاك ارزشیابى، چارچوب اصلى حكومت را به‌عنوان یك نظام تشكیل مى‌داد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام‌نور استان آذربایجان شرقی هدف اصلی پهلوی را جدایی دین از سیاست خواند و اظهار کرد: دست‌اندركاران حكومت پهلوى از طریق رواج اندیشه جدایى دین از حكومت (سكولاریسم) و تحقیر نمادهاى دینى و سنت‌هاى ملى، تهاجم به مذهب را آغاز كردند. آن‌ها براى اعمال این سیاست از ابزارى چون نظام آموزشى، كتاب و نشریات استفاده كردند. در واقع، حكومت با استفاده از این ابزارها، چنین وانمود مى‌كرد كه پوشش اسلامى با علم وهنر و پیشرفت زنان در عرصه اجتماعى‌ مغایرت دارد و حجاب‌خواهى با طرد دانش و عقب‌ماندگى و جمود مترادف است.

جلیلی این سیاست را ناموفق دانسته و افزود: كشف حجاب و سایر اعمال ضددینى كه با نداى جلوگیرى از عقب‌ماندگى‌همراه بود، نه تنها درخت دانش و ترقى كشور را بارور نساخت، بلكه باعث بحران‌هاى بزرگ اجتماعى، اقتصادى و سیاسى در كشور شد.

دکتر جلیلی به دعوت مردم به هوشیاری در دنیای امروز تاکید کرد و گفت: ‌راهبرد دین‌ستیزی غرب توسط عوامل داخلی همچنان ادامه دارد و در جامعه كنونى شاهد آن هستیم كه این كشورها براى اجراى برنامه نفوذ و استحاله خود، مقابله با حجاب و عفاف را در دستور كار خود قرار داده و با استفاده از ابزارهاى جدید رسانه‌اى این نقشه را عملیاتى مى‌كنند. چنان‌كه امروزه به اشكال گوناگونى همچون «كمپین دختران خیابان انقلاب»، «چهارشنبه‌هاى سفید» و مواردى از این قبیل، شاهد ترویج آزادى‌هاى غربى هستیم تا از این مسیر مطالبه عمومى در میان بانوان براى بى‌حجابى به‌صورت عمومى شكل گیرد.

وی مراحل اجراى این سناریوى غرب را این‌گونه عنوان کرد:
۱- معرفى حجاب به‌عنوان مانعى براى مشاركت اجتماعى زنان‌

۲- سركوب اعتقادات و باورهاى دینى زنان با عنوان نمودن این باورها به‌عنوان باورهاى نادرست‌

۳- استفاده از اشخاص و شخصیت‌هاى روشنفكر وابسته براى ترویج و اجراى این برنامه‌ها

۴- استفاده از ابزار رسانه و و فضاى مجازى براى سركوب باورهاى دینى و ترویج آزادى‌هاى غیردینى‌

۵- تشكیل كانون‌ها و انجمن‌هاى مروج اندیشه‌هاى غربى با استفاده از زنان غرب‌گرا در دانشگاه‌ها و مجامع علمى و فرهنگى‌

۶- تبدیل ارزش‌هاى غربى به‌عنوان ارزش‌هاى مورد مطالبه زنان در سطح اجتماع‌

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو