سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٦٥٦٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام محمدرضا اسماعیل‌پور در نشست تخصصی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر:
وجود ۱۴۸ موقوفه با متراژ چندهکتاری در استان بوشهر
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با تأکید بر تبیین وقف در جامعه اعلام کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدرضا اسماعیل‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر در نشست تخصصی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با موضوع «وقف و دانشگاه» که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر برگزار شد، گفت: در آیات نورانی قرآن مجید، مباحثی چون باقیات‌الصالحات، انفاق و صدقات مطرح شده که یکی از کارکردهای این مفاهیم، وقف است.

وی یکی از فلسفه‌های وقف را عدالت اجتماعی دانست و با بیان اینکه تبیین وقف در جامعه وظیفه شرعی و الهی است، تصریح کرد: برکات و ثواب وقف برای واقفش همیشه استمرار، قوام و دوام دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر افزود: حضرت محمد(ص) خود نخستین واقف در اسلام بوده است و پس از آن نیز حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و اصحاب رسول خدا بوده‌اند که این یادگار ائمه و پیامبران را در جامعه جاری و ساری نگاه داشته‌اند.

اسماعیل‌پور با بیان اینکه از چالش‌های مهم حوزه وقف، بی‌اطلاعی از فرهنگ غنی سنت حسنه وقف در جامعه است، بیان کرد: در زمینه فرهنگ‌سازی وقف باید همه ارگان‌های استان ورود پیدا کرده و اوقاف را در این امر یاری کنند.

وی با بیان اینکه مردم کشور ما به واسطه فرهنگ غنی و آموزه‌های دینی، از بهترین واقفان در دنیا هستند، اظهار کرد: در ایران اسلامی، از دیرباز مردم به این موضوع اهمیت داده و همواره بهترین ملک و دارایی خود را وقف عام کرده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با بیان اینکه، وقف در استان بوشهر نیز از نظر گستردگی وضعیت مناسبی دارد، خاطرنشان کرد: در استان بوشهر ۱۴۸ موقوفه با موقعیت عالی و متراژ چندهکتاری وقف شده است.

اسماعیل‌پور با تأکید بر اینکه اداره اوقاف و امور خیریه به‌عنوان حافظ موقوفات عمل کرده و نیت واقف را عملی می‌کند، گفت: تمام درآمدهای موقوفات در محل موردنظر واقف هزینه می‌شود و اداره اوقاف در این موارد دخل و تصرف ندارد.

وی با بیان اینکه ۶۴ شناسه فرهنگی در راستای اجرای صحیح نیات واقفان خیر‌اندیش وجود دارد، افزود: طرح‌هایی چون آرامش بهاری، سوگواره بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی و مهر تحصیلی از این قبیل طرح‌ها هستند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو