دوشنبه ١٢ دی ١٣٧٩

 


شماره خبر :٥٤٤٠٦١

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع در جلسه هفتگی تفسیر نهج‌البلاغه:
امروز اربعین به یک کنگره بین‌المللی عظیم تبدیل شده است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس: امروز اربعین به یک کنگره بین‌المللی عظیم تبدیل شده است. امروز اربعین می‌رود که شیعیان که هیچ، حتی دیگر فرقه‌های اسلامی مثل اهل سنت را نیز در بر بگیرد و نه مسلمانان بلکه پیروان دیگر ادیان را نیز تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در آغاز جلسه هفتگی تفسیر نهج‌البلاغه ضمن اشاره به برگزاری مراسم باشکوه پیاده‌روی اربعین گفت: آنچه مربوط به حضرت اباعبدالله‌ الحسین(ع) است همه اموری ماندگار در تاریخ بوده است و به هیچ اراده‌ای جز اراده خداوند متعال وابسته نیست.

وی افزود: کسی بخواهد یا نخواهد عاشورا و دهه اول محرم به نام امام حسین(ع) رقم خورده است. این حقیقتی است که خداوند خواسته است و به اراده ما بستگی ندارد و پیش می‌رود. هیچ‌کس نیز نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. ممکن است به‌طور موقت کسانی مانع تراشی کنند اما ریشه خود آنها کنده می‌شود. در دوران رضاشاهی مدتی این مانع‌تراشی را کردند اما نتوانستند نور حسینی را خاموش کنند؛ چرا که اراده الهی بر این بود؛ «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ».

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع خاطرنشان کرد: اربعین امام حسین(ع) هم اینگونه است. تا مدت‌ها صدام از این کار جلوگیری کرد ولی نشد. نه‌تنها نشد که گسترده‌تر شد و امروز به‌جایی رسیده است که هیچ قدرتی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. امروز اربعین به یک کنگره بین‌المللی عظیم تبدیل شده است. امروز اربعین می‌رود که شیعیان که هیچ حتی دیگر فرقه‌های اسلامی مثل اهل سنت را نیز در بر بگیرد و نه مسلمانان بلکه پیروان دیگر ادیان را نیز تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در ادامه ضمن تبیین ویژگی‌های اربعین امروز و علل گسترده‌تر شدنش برای فردا و فرداها  اولین ویژگی را خودجوشی برشمرده و افزود: این حرکت عظیم کاملا خودجوش است و هیچ نقشه و طرح و برنامه از قبل تعیین شده برای آن وجود ندارد. ممکن است با نظام اسلامی در ایران تسهیلات و تبلیغات بیشتر باشد یا تشویق و ترغیب شود، اما همه اینها تا جوشش درونی نباشد نمی‌تواند چندان کارساز باشد؛ دست کم در این سطح عظیم. به عبارت دیگر تبلیغات، تشویق‌ها و ترغیب‌ها، بر خودجوشی استوار است. همانگونه که تشویق به دهه اول محرم اینگونه است.

وی از خودگذشتگی را ویژگی دیگر مراسم اربعین دانسته و گفت: در اربعین آنچه به‌خصوص در این سال‌ها  به ظهور و بروز رسیده است، ازخودگذشتگی و ایثار است. این همه فداکاری از جان و مال واقعا مثال‌زدنی است. کجا می‌توان این صحنه‌ها را دید؟ صحنه‌هایی واقعا اعجاب انگیز و بهت‌آفرین. کجا می‌توان مردمانی را یافت که در عین فقر سخاوتمندانه هرآنچه دارند را در طبق اخلاص بگذارند؟

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: کجایند آن رسانه‌هایی که کوچکترین حرکت‌های دلخواه خود را در هرکجای عالم که باشد با بزرگنمایی صدها برابری نمایش می‌دهند؟ چرا وقتی اینان به اربعین می‌رسند با ده‌ها میلیون انسان و با این همه صحنه‌های اعجاب‌انگیز، اصلا گویی از نظر آنها اتفاقی نیفتاده است. آیا اینان به اخلاق حرفه‌ای خود عمل می‌کنند؟! آیا در اینجا نباید کلام حضرت اباعبدالله‌ الحسین را گفت که اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید؟!

مسئول نهاد رهبری دانشگاه گستردگی اعتقادی و فرامرزی بودن را از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد اربعین ارزیابی کرده و افزود: از نظر اعتقادی، این حرکت امروز دامنه‌ای پیدا کرده است که نه‌تنها شیعیان که غیرشیعیان و بلکه غیرمسلمانان را دربرگرفته است. مردان و زنان آزاده جهان از هر گوشه و کنار که باشند سال به سال بیشتر و بیشتر متمایل به اربعین می‌شوند.

حجت الاسلام فلاح رفیع ویژگی های دیگر کنگره عظیم اربعین را اینگونه برشمردند:
۱- ظرفیت تاریخ‌سازی اربعین و تعیین کنندگی در روند تاریخ. اربعین رقم‌زننده آینده تاریخ است. با این وضعیت که امروز ما مظاهری از آن را می‌بینیم و جلوه‌هایی از آن نمایان است. اربعین دارای ظرفیتی است که آینده تاریخ را دست‌کم در جهان اسلام رقم خواهد زد و البته به تبع جهان اسلام تمام نقاط عالم را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

۲- گستردگی از نظر جمعیت و مشارکت. هیچ تجمعی در عالم به عظمت تجمع اربعین حسینی نیست. تجمعی که از نظر وسعت جمعیت اعجاب‌انگیز است.

۳- فوق عادی بودن یا خارق‌العادگی. انسان وقتی فکر می‌کند که ده‌ها میلیون جمعیت را در عرض چند روز و در یک مکان  چگونه می‌توان از نظر مکانی و مسکن و تغذیه رسیدگی کرد، می‌بیند که از نظر عادی و معمول این امری کاملا غیرممکن است. این نیست مگر معجزه حسینی. البته تا چه کسی چشم حقیقت‌بین داشته باشد و ببیند.

۴- پیش‌روندگی و گسترش زمانی. این حرکت آنگونه که آشکار است به‌سرعت گسترده می‌شود، به‌گونه‌ای که آینده آن اصلا قابل پیش‌بینی نیست، نه از نظر تعداد و نه از نظر مذاهب و ادیان. شاید ده سال قبل کسی می‌گفت در آینده میلیون‌ها نفر عازم اربعین می‌شوند کمتر کسی باور می‌کرد. برای مثال همین ده تا پانزده سال گذشته که اربعین از ایران تازه آغاز شده بود، ۵۰ هزار نفر خیلی زیاد به نظر می‌رسید. در آن روز اگر کسی می‌گفت روزی خواهد آمد که بیش از دو میلیون فقط از ایران عازم اربعین می‌شوند آیا کسی باور می‌کرد؟ به همین قیاس نمی‌دانیم ده سال آینده قرار است چند نفر عازم اربعین شوند و چه اتفاقی رخ بدهد؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: اربعین هویتی کاملا مستقل است، حتی مستقل از زیارت حضرت اباعبدالله‌ الحسین(ع)  و اصحاب آن حضرت. اربعین امروزه هویتی صرفا زیارتی ندارد، هرچند زیارت با تمام ثواب‌های آن در اربعین هست اما اربعین چیزی فراتر از زیارت است. زیارتی که در طول سال هست و ثواب بسیار ویژه خود را دارد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو