دوشنبه ١٢ دی ١٣٧٩

 


شماره خبر :٥٤٣٩٧٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢ آبان ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام شمسی در جلسه بسیج اساتید دانشگاه مراغه:
یکی از خصوصیات بسیجی، حضور داشتن در تمام میدان‌های مورد نیاز کشور است
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه مراغه ضمن تاکید بر این نکته که یکی از خصوصیات بسیج و بسیجی، حضور داشتن در همه میدان‌ها و عرصه‌هایی که کشور نیاز دارد است، گفت: حضور برای شهید چمران امری دائمی بود و بسیجی باید در آنجایی که باید حاضر باشد، غایب نباشد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جلسه بسیج اساتید دانشگاه مراغه با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه در محل سالن اجتماعات اوحدی دانشگاه مراغه برگزار شد.

در این جلسه که حدود پنجاه نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه مراغه حضور داشتند، حجت‌الاسلام علی صفرزاده معاون فرهنگی دانشگاه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در ارتباط با لزوم توسعه علمی اشاره کرد و در ادامه سه پیشنهاد ارائه کرد: ۱- اندیشکده‌هایی برای بررسی و تصمیم‌گیری‌های علمی و عملی تشکیل شود. ۲- به همت و تلاش اساتید بسیجی دانشگاه مراغه صندوق حمایت مالی از همکاران و دانشجویان نیازمند تشکیل شود. ۳- در هر ماه یک جلسه بسیج اساتید تشکیل شود.

در ادامه برنامه حجت‌الاسلام شمسی مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه مراغه به سخنرانی پرداخت و ضمن اشاره به مفهوم بسیج و بسیجی بودن، افزود: بسیج اساتید مشخص کننده ترکیب ایمان و علم است و شما اساتید محترم با سبقه خدایی بسیج، مظهر ترکیب علم و ایمان هستید.

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه مراغه در ادامه گفت: وقتی از بسیج اساتید صحبت می‌شود ناخودآگاه فکر و ذهنم به شهید چمران توجه پیدا می‌کند. شهید چمران شهیدی است که به قول مقام معظم رهبری: فردی دانشمند و خوش استعداد بود که ایمانی عاشقانه داشت. شهیدی که نام و نان و مقام و عنوان و آینده دنیایی به ظاهر عاقلانه را رها کرد و در کنار امام موسی صدر در لبنان قرار گرفت و با دعوت و نیازی که از سوی امام خمینی(ره) اتفاق افتاد در ایران حضور یافت و به مناطق عملیاتی پاوه و کردستان و جنگ تحمیلی رفت و در نقش وزیر دفاع ظاهر شد.

حجت‌الاسلام شمسی ضمن تاکید بر این نکته که یکی از خصوصیات بسیج و بسیجی، حضور داشتن در همه میدان‌ها و عرصه‌هایی که کشور نیاز دارد است، گفت: حضور برای شهید چمران امری دائمی بود و بسیجی باید در آنجایی که باید حاضر باشد، غایب نباشد. عرصه حضور بسیج وسیع‌تر از هرچیزی است و یک عرصه عمومی است. نه مختص یک قشر است و نه مختص یک بخش از بخش‌های جغرافیایی و نه یک زمانی دون زمان دیگری است و این معنای بسیج است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه افزود: حالا شما اساتید بسیجی در دانشگاه هستید. به نظر شما چه کار باید کرد؟ دانشگاه به چه چیزهایی احتیاج دارد؟ کشور به چه چیزی نیاز دارد؟ منطقه به چه چیزی نیاز دارد؟ ۱- یکی از نیازهای جامعه، دانشگاه و کشور عزیزمان به وجود علمی شماست که در سایه این پیشرفت‌ها حاصل می‌شود. ۲- در دانشگاه پرورش انسان در تراز شهید چمران لازم است. شما اساتید بسیجی علاوه بر نقش آموزشی نقش پرورشی هم دارید و وجود این همه استاد بسیجی در دانشگاه مراغه مایه فخر و مباهات است. ۳- منصف بودن در بحث‌ها و انتقادها و عملکردها. نمی گوییم که مشکلات نیست، ولی بی‌انصافی است که بعد از گذشت ۴۰ سال بگوییم انقلاب اسلامی چه ثمراتی داشته؟ شما اساتید باید به اینگونه رفتارهای پاسخ بدهید تا دانشجویان قانع شوند که انقلاب برای چه اتفاق افتاد و حالا در مقابل این انقلاب چه دشمنی‌هایی صورت گرفته و صورت می‌گیرد و خواهد گرفت.

وی ادامه داد: امروز باید همه مردم و خصوصا قشر علمی با تمام زوایای موضوع بداند که در چه وضعیتی بودیم و چه شده‌ایم. نظر مقام معظم رهبری در مورد اساتید دانشگاه این است که مهم‌ترین کاری که اساتید باید انجام دهند در مقابل تصیویرسازی غلطی که دشمنان انجام می‌دهند، نشان دادن تصویر درست از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

حجت‌الاسلام شمسی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به جریان شعب ابی‌طالب گفت: راهکار دشمن انحصار و تحریم است، اما همانگونه که رسول خدا(ص) و اصحاب ایشان در زمان ورودشان به مدینه و محاصره اقتصادی و جنگ اقتصادی مقاومت کردند و این جریانات بر پیامبر و اصحاب فشار می‌آورد، ایشان با مقاومت و انحصار اقتصادی مقابله کردند و پیروزی نهایی با پیامبر و اصحاب ایشان بود.

مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه مراغه در پایان سخنرانی خود، دو پیشنهاد برای اساتید بسیجی دانشگاه مراغه داشت: ۱- اردوهای جهادی: هر یک از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه مراغه دارای تخصصی هستند و می‌توانند در قالب اردوهای جهادی به افراد نیازمند کمک کنند. مثلا اساتید رشته عمران می‌توانند برای خانواده‌های نیازمند در طراحی نقشه و بحث‌های فنی ساختمان، کمک کنند. ۲- تشکیل جلسات هم‌اندیشی اساتید: در هر ماه حداقل یک جلسه هم‌اندیشی برای اساتید بسیجی دانشگاه تشکیل شود و از راهکارها و فکر و اندیشه و ایده‌های اساتید محترم استفاده شود.


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو