شماره خبر :٥٤٣٤٠١

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢١ مهر ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام محمد رحیمیان در نشست هیات رئیسه دانشگاه مازندران:
والاترین جایگاه در سطح تفکرات و بینش‌های یک جامعه، متعلق به مجامع علمی و دانشگاهی است
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مازندران با بیان این نکته که والاترین جایگاه در سطح تفکرات و بینش‌هایی که در یک جامعه عرضه می‌شود و جنبه هدایت‌گری و حالت پیشروانی دارد، مجامع علمی و دانشگاه‌ها هستند، افزود: دانشگاه مبین بینش‌ها و باورها و ارزش‌هایی است که آن جامعه دارد و برخاسته از همان باورها، بینش‌ها و اعتقادات است و خط سیر تکاملی و تعالی خویش را به پیش می برد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمد رحیمیان رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مازندران در نشست هیات رئیسه دانشگاه مازندران با اعضای هیات علمی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران، بحث سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها را از دغدغه‌های اصلی خود دانست و گفت: اعتقاد دارم که آن طوری که شایسته و بایسته و حق این سند است، به آن برداخته نشده است.

وی گفت: انتظاراتی که یک نظام اسلامی از دانشگاه دارد، با توجه به موقعیت و جایگاه آن و رسالت عظیمی است که برعهده دانشگاه گزاشته شده است.

رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مازندران با بیان این نکته که والاترین جایگاه در سطح تفکرات و بینش‌هایی که در یک جامعه عرضه می‌شود و جنبه هدایت‌گری و حالت پیشروانی دارد، مجامع علمی و دانشگاه‌ها هستند، افزود: دانشگاه مبین بینش‌ها و باورها و ارزش‌هایی است که آن جامعه دارد و برخاسته از همان باورها، بینش‌ها و اعتقادات است و خط سیر تکاملی و تعالی خویش را به پیش می برد.

حجت‌الاسلام رحیمیان در ادامه با تاکید بر این نکته که این موضوع تنها مختص جامعه ما در نظام اسلامی نیست و در همه جوامع همین‌طور است، خاطرنشان کرد: جوامع مختلف بر اساس اعتقادات و باورهایی که دارند، از دانشگاه و مجامع علمی خود انتظاراتی را دارند. در این نظام اسلامی که با یک رویکرد الهی و جهان‌بینی اسلامی در مراحل مختلف زندگی، رسالت و برنامه‌ای برای خودش قائل است و می خواهد آن تمدن والای اسلامی را، آن هویت را، ایجاد و احیا کند، دانشگاه نقش اولیه را در این عرصه دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بعضی از سرفصل‌های این سند اشاره کرد و افزود: اصول کلی و مبانی که این سند که برای  این جلسه مفید می‌باشد، بحث حاکمیت اصول اعتقادی احکام و اخلاق اسلامی در تمام ابعاد دانشگاه، نهادینه‌سازی اصول معارف شریعت و اخلاق اسلامی و توجه به فرهنگ امامت، ولایت و انتظار در تمامی ابعاد دانشگاه اسلامی است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از خردورزی و عقلانیت به‌عنوان دومین اصل دانشگاه اسلامی یاد کرد و ادامه داد: تقویت اخلاق، عقلانیت و خلاقیت در میان دانشگاهیان در پرتو تعالیم اسلامی و توجه به همسویی مفاهیم وحیانی، عقلانی و تجربی از بخش‌های مهم این مبحث است. سومین اصل، بحث قدسی بودن علم و محیط‌های علمی است که شامل توجه به قداست علم و فضای آموزش عالی، تلقی عبادت از تعلیم و تعلم و تکریم عالم و متعلم است.

وی ادامه داد: نکته بعدی ارتقای اعتماد به نفس ملی و تولید علم نافع و توسعه نهضت نرم‌افزاری و خودباوری علمی، رهایی از وابستگی علمی و تولید و توسعه علم نافع است. همچنین می‌توان به کارآمد و بومی شدن در جهت تامین آرمان‌های نظام. پیشرفت و خودکفایی علمی فناوری و ترویج آزاد اندیشی و تضارب آرا میان دانشگاهیان اشاره نمود.

رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان از تقدم منافع ملی و مصالح عمومی بر منافع فردی و گروهی، تمدن‌سازی در دانشگاه‌ها، عدالت محوری در تمام بخش‌های دانشگاه و اعتلای فضای فرهنگی عمومی دانشگاه به‌عنوان دیگر اصول تحقق دانشگاه اسلامی نام برد و گفت: زیر هر یک از این اصول، راهبردهایی مطرح است. در مجموع این یک سند فاخر است و رسالت و مسئولیت سنگین ما را در ایفای این نقش و تحقق این اهداف نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر این که ما رسالت ایجاد پایه‌های تمدن اسلامی را برعهده داریم، افزود: باید نسلی را تربیت کنیم که رسالت آن نسل، نه فقط در محدوده جامعه خودمان، بلکه در محدوده جهانی بر اساس بینش اسلامی و شیعه‌ای که داریم، به‌عنوان زمینه‌سازان آن حکومت جهانی مطرح باشند. با توجه به اهمیت این رسالت، نوع عملکرد انسان باید یک عملکرد متفاوت باشد و کار باید جدی‌تر از این، تلقی شود. ما تا وصول این هدف، راه قابل عنایتی داریم. نه اینکه دست نیافتنی باشد و یا آرمان‌های غیر قابل تحققی باشد، لکن نیاز به حضور همه عزیزان و صاحب‌نظران و همه اساتید داریم تا بتوانیم آن اهداف بلند و متعالی را تحقق بخشیم.


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو