دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٢٠٥٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی فلاح‌رفیع در جمع دانشگاهیان:
رجوع و بازخوانی حماسه عاشورا، منبعی بزرگ برای حل همه مشکلات است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت‌مدرس گفت: هیچ راهی برای نجات این ملت جز اصرار بر باورها و ارزشهای بنیادین و رجوع مدام و بازخوانی حماسه عاشورا نیست. این منبع بزرگ قادر است همه مشکلات را حل کند، اما به شرط اینکه ما بتوانیم درست آن را بشناسیم و مطابق زمان خود آن را تفسیر و بازخوانی کنیم.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت‌مدرس در ابتدای جلسه تفسیر قرآن که به مناسبت فرارسیدن ماه محرم‌الحرام در جمع دانشگاهیان برگزار شد، به بیان ویژگی های ماه محرم پرداخت و گفت: اگر دقت کرده و خوب بهره برداری کنیم، ماه محرم و حماسه عاشورا حلّال همه مشکلات ماست؛ چه مشکلات دنیوی و مادی چه گرفتاری های روحی و معنوی.

وی ادامه داد: عاشورا چشمه زلال و مصفایی است که در طول تاریخ کام تشنه لبان را سیراب کرده است. هرچند آفرینندگانش خود با لبانی تشنه به دیدار معبود و محبوب شتافتند اما با این لب تشنگی خود چشمه‌ای جوشان را آفریدند که تا ابد همه جویندگان معرفت و سعادت را در صورت بهره گیری درست از آن سیراب می کند.

حجت‌الاسلام‌ فلاح رفیع گفت: ما همچون بخشی از مسیحیت که نسبت به عیسی مسیح قائلند که آن حضرت به صلیب کشیده شد تا مسیحیان و بشریت نجات پیدا کنند قائل نیستیم که امام حسین و یارانش(ع) شهید شدند تا ما نجات پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: ما می گوییم امام حسین و یارانش(ع) شهید شدند تا ما بیدار شویم. تا پس از بیدار شدن، راه را بشناسیم و سپس به راه بیفتیم و حرکت کنیم. ما می گوییم باید از امام حسین(ع) بیاموزیم و خود نیز در هر شرایطی آماده فداکاری و ایثار باشیم. ما می گوییم امام حسین(ع) به فرموده پیامبر گرامی اسلام، چراغ هدایت و کشتی نجات است.

این استاد دانشگاه افزود: یعنی از آن چراغ باید بهره گرفت و داخل آن کشتی باید شد تا نجات یابی. نه اینکه در هرحال چه خواب باشی چه نباشی، چه راه را بشناسی چه نشناسی، چه حرکت کنی چه نکنی، چه به چراغ توجه کنی چه نکنی، چه در کشتی بنشینی چه ننشینی نجات می یابی. نه این نیست بلکه باید بیدار شوی باید راه را بیابی و حرکت کنی. در طول تاریخ کسانی که این گونه با عاشورا مواجه شده اند، همواره خود تاریخ ساز شده اند و اکنون هم اینگونه است و در آینده هم اینگونه خواهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یک نمونه از این تاریخ سازی حرکت امام خمینی(ره) بود که با الهام از عاشورا و بهره گیری درست از آن، توده ها را چنان بسیج و تهییج کرد که رژیم شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله را سرنگون کرد و جمهوری اسلامی را جای آن در این مملکت بنیان نهاد.

حجت‌الاسلام‌ فلاح‌رفیع افزود: در طول این ۴۰ سال نیز همین منبع جوشان، موتور حرکت انقلاب و نیروبخش به آن بوده است. حمله نظامی و جنگ ۸ ساله و دفاع ۴۰ ساله را همین منبع عظیم و نیروبخش تغذیه کرد و به اینجا رساند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به وضعیت روز کشور گفت: امروز هم اگر مشکلات اقتصادی داریم، اگر با جنگ اقتصادی مواجه شده ایم، اگر جنگ تمام عیار روانی داریم، اگر سلطه گران خارجی و منفعت طلبان داخلی همه دست به دست هم داده اند تا انقلاب را به شکست برسانند، اگر عده ای درصدد شبهه افکنی نسبت به همه باورها و ارزش ها برآمده اند، اگر با بهره گیری از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حتی درصدد تطهیر رژیم منحوس پهلوی بر می آیند، تنها و تنها راه نجات، شناخت درست حماسه کربلا و عاشورای حسینی(ع) است.

وی گفت: هیچ راهی برای نجات این ملت جز اصرار بر باورها و ارزشهای بنیادین و رجوع مدام و بازخوانی حماسه عاشورا نیست. این منبع بزرگ قادر است همه مشکلات را حل کند، اما به شرط اینکه ما بتوانیم درست آن را بشناسیم و مطابق زمان خود آن را تفسیر و بازخوانی کنیم.

حجت‌الاسلام‌ فلاح‌رفیع ادامه داد: اگر ائمه طاهرین(ع) به ما گفته اند که عاشورا را زنده نگه داریم، اگر روایات و حکایات مستند بسیار برآنند که نجات در توجه به زیارت امام حسین(ع) و تعزیه داری، عزاداری و نوحه سرایی و گریه برای امام حسین(ع) است، همه اینها مقدمه شناخت درست عاشورا و حرکت در مسیر آن است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه بعضی با تفسیر انحرافی از عاشورا می پندارند هر چه در طول سال انجام بدهند، هر گناهی را مرتکب بشوند با رسیدن محرم و تعزیه‌داری و اشک ریختن برای امام حسین(ع) گناهان آنان آمرزیده می‌شود. البته گناهان هم فرق می‌کند بعضی صرفا حقوق الهی را زیر پا می گذارند، اما عده ای خون مردم را در شیشه می کنند، ارزاق مردم و ضروریات زندگی آنها را در شرایط سخت اقتصادی احتکار می کنند.

وی گفت: بعضا همین افراد در جریان عاشورا چه بسا در نذورات و تعزیه داری مقدم بر دیگران حرکت کنند. این دسته بدانند که حقوق ضایع شده مردم را هیچ چیزی جبران نمی کند. گناهان شخصی و حقوق الهی ممکن است با این حرکات جبران شود و یا کاهش پیدا کند که می شود اما حق‌الناس‌ها، احتکارها، و اختلاس‌ها به هیچ وجه.

فلاح‌رفیع گفت: امروز نباید همه مشکلات را به تحریم‌ها ربط بدهیم. البته تحریم‌ها موثر بوده است اما بخش عظیمی از مشکلات کنونی ما به وظیفه ناشناسی مسئولان و مدیران برمی گردد؛ به سوء مدیریت‌ها، به منفعت طلبی‌ها، به اشرافی‌گری‌ها، به بده بستان‌های سیاسی و اقتصادی بین قوا بر می‌گردد.

وی ادامه داد: امروز مجلس ما، قوه قضائیه ما، قوه مجریه ما همه مسئول وضع کنونی هستند. ملت این را خوب می فهمند. از مجلس گرفته که در وضع قوانین راهگشا برای مشکلات کشور درست عمل نکرده است و به رسالت نظارتی خود آنگونه که باید اهتمام نورزیده است و بسیاری کم‌کاری‌های دیگر تا قوه قضائیه که به موقع و درست با مجرمان برخورد نمی‌کند و عدالت درست به اجرا در نمی‌آید و تا قوه مجریه که به مدیران نالایق میدان جولان می دهد و دست آنان را در اختلاس و احتکار باز می گذارد همه مسئول‌اند.

حجت‌الاسلام‌ فلاح‌رفیع  اظهار داشت: ملت همه اینها را خوب می‌فهمند. چرا در این کشور باید این همه احتکار در روز روشن صورت بگیرد؟ چرا این همه اختلاس؟ پس قوای سه‌گانه ما کجا هستند؟ پس جلسه سران قوا و نشست‌های پی در پی آنها چه نفعی به حال این مردم داشته است؟

وی ادامه داد: چرا در مجلس قانون شفاف سازی آرا رد می‌شود؟ چرا بخش‌های مختلف درگیر اقتصاد در این کشور دلار را به قیمت دولتی می‌گیرند و بعد از وارد کردن اجناس به چندین برابر آن را می‌فروشند و یا احتکار می‌کنند و کسی جلوی آنها را نمی گیرد؟ چرا این همه رانت‌خواری در کشور وجود دارد؟

این استاد دانشگاه گفت: چرا رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال‌های پیش درباره اقتصاد مقاومتی عمل نشد؟ چرا اکنون رهنمودهای ایشان در بخش‌های مختلف روی زمین می ماند؟ چه کسی باید پاسخ این وضعیت را بدهد؟ آیا با این شرایط ما می توانیم بگوییم که حسینی بوده ایم و حسینی حرکت می‌کنیم؟

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس ادامه داد: امام حسین(ع) از همه هستی خود گذشت. چرا با کسانی که روز و شب در فکر سوداگری و منفعت‌طلبی و اشرافی‌گری هستند برخورد صورت نمی‌گیرد؟ با انحرافات و سوء مدیریت‌ها، نه با وضع قانون درست و نه با اجرای درست قانون و نه با قضاوت عادلانه برخورد نمی‌شود؟ و خیلی جای تعجب دارد انسان نمی‌داند گریه کند یا بخندد که بعضا همین‌ها نیز برای امام حسین(ع) و عاشورا نذر می‌کنند و مجلس روضه برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: مجلس روضه اینها انسان را به یاد مجلس یزید می‌اندازد که از یک سو خود، جنایت و قتل و غارت را در کربلا به پا کرد از سوی دیگر اشک تمساح برای امام حسین(ع) ریخت. انسان را به یاد عمرسعد می‌اندازند که در صحنه کربلا گریست؛ از یک سو مرتکب آن همه جنایت شد و از سوی دیگر برای امام حسین(ع) گریه کرد. این گونه گریه‌ها نجات بخش نیست که هیچ، دقیقا در مقابله و متضاد با اهداف عاشوراست.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع گفت: بنابراین بیاییم حماسه عاشورا را خوب بشناسیم و به روز آن را تحلیل کنیم، بازخوانی کنیم و در مسیر حل مشکلات از این منبع و چشمه جوشان بهره بگیریم. امروز نیز ما چاره‌ای جز رجوع به عاشورا برای حل مشکلات کشور نداریم. امیدواریم که بتوانیم این کار را درست انجام بدهیم.

وی گفت: البته شبهه  شبهه‌افکنان نیز نباید در این شرایط ما را از اصل هدف باز دارد و خدای ناکرده به جای بهره‌گیری از ذخایر غنی و شناخت و بهره‌گیری از آنها عده‌ای بخواهند اصل این ذخایر را نشانه بگیرند که البته درصدد این کار نیز هستند. اما این عده بدانند ملت ما خوب تشخیص می‌دهد که مشکل کجاست و راه حل مشکلات را نیز خوب می‌داند.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع در خاتمه ابراز امیدواری کرد با شناخت دقیق حماسه عاشورا و تمسک به امام حسین(ع) و عاشورا و حماسه کربلا و با هشیاری ملت، توطئه دشمنان به خود آنها برگردد و فرصت‌طلبان داخلی نیز با رسوا شدن نزد ملت نتوانند به مقاصد شوم خود برسند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو