پنج شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤١٧٤٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧
 
دانشگاه مراغه:
برگزاری دو دوره کارگاه ضیافت اندیشه اساتید
دو دوره کارگاه ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه مراغه با شرکت بیش از پنجاه نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دو دوره کارگاه ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه مراغه از روز شنبه مورخ ۹۷/۶/۳ تا روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۶/۷ با حضور دکتر قاسم پورحسن و شرکت بیش از پنجاه نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه مراغه برگزار شد. این کارگاه از روز شنبه تا دوشنبه، برای گروه اول و از روز دوشنبه تا چهارشنبه برای گروه دوم برگزار شد.

دکتر پورحسن ضمن اشاره به اهمیت موضوع غرب‌شناسی تاکید کرد: غرب اهمیت بنیادین برای ایران دارد و شناخت غرب مهم و اساسی است و اینطور نیست که بدون ارتباط با غرب رخدادها را بررسی کنیم.

وی گفت: در رسانه‌های مکتوب و مجازی تصویری که از غرب به ما می‌دهند درست نیست و ما شناخت کافی از غرب نداریم.

وی افزود آینده ایران در گروه فهم درست از غرب است. در ارتباط با غرب سه دوره را می‌توان مطرح کرد: غرب‌گرایی, غرب‌ستیزی و غرب‌شناسی. آنچه که بسیار مهم است، غرب‌شناسی و فهم درست از واقعیات غرب است.

وی در ادامه به تاریخچه مطالعات مربوط به غرب‌شناسی اشاره کرد و افزود: شروع مطالعات غرب‌شناسی در دنیای اسلام از کشور مصر بوده است و در ایران مربوط به زمان سید جمال‌الدین اسدآبادی می‌باشد. آقای دکتر پورحسن ضمن اشاره به نظرات متفکران غربی در مورد غرب گفت: تمدن غرب به سمت قدرت و سلطه پیش می‌رود و هر علمی و پیشرفتی در غرب اتفاق می‌افتد ذیل همین موضوع می‌باشد.

در طی برگزاری کارگاه‌ها، اساتید شرکت کننده به بیان سؤالات و نظرات خود در مورد موضوع کارگاه و ارتباط ایران با غرب و نقش و تاثیر غرب در منطقه پرداختند. رئوس مطالب ارائه شده در کارگاه عبارت بودند از: ۱- تاریخ غرب و تفکرات رایج در دنیای غرب ۲- مطالعات مربوط به غرب‌شناسی در دنیای اسلام ۳- لزوم شناخت واقعیت‌های دنیای غرب ۴- نقش غرب در منطقه خاورمیانه و به‌وجود آمدن گروه‌های تروریستی

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو