يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٢٥٥٧٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦
 
مردم‌سالاری دینی، مسیر رسیدن ایران اسلامی به سعادت نهایی است
مأوا: مردم‌سالاری دینی، به‌عنوان تفکر برگرفته از اندیشه عرفانی و سیاسی امام خمینی ره، راه سعادت نهایی جامعه اسلامی برای رسیدن به کمال نهایی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)،  حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد رضا فلاح در سومین روز از نشست شش روزه حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان که صبح امروز دوم مرداد ماه 96 در ستاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار شد، بابیان این مطلب گفت: ((انفعال نخبگانی)) در تبیین کامل و صحیح اندیشه سیاسی امام خمینی ره، بیان برخی از ابعاد این اندیشه ناب را با مشکل مواجه کرده است که لازم است اساتید دانشگاهی و حوزوی با تشریح دقیق این تفکر، جایگاه این اندیشه را در همه ابعاد روشن کنند.

این استاد برجسته حوزه و دانشگاه افزود: حضرت امام خمینی ره، حکومت را ابزاری و وسیله‌ای برای اعمال حاکمیت و دستورات دینی نمی‌دانست بلکه ایشان، حکومت را مظهر تجلی حکومت الله در جامعه می‌دانست و بر همین اساس نیز حکومت در نزد ایشان مطلوبیت داشت، با همین تفکر نیز مردم‌سالاری دینی و ارتباط آن با مشروعیت و مقبولیت، با نوعی ((مشروعیت تلفیقی)) مواجه هستیم که این موضوع در اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری نیز قابل دریافت است و می‌توان در سخنان ایشان، این اندیشه را جستجو کرد.

حجت‌الاسلام فلاح افزود: این اندیشه در نوع تفکر ولایت‌فقیه نیز مؤثر است و بر همین اساس است که رهبر حکومت اسلامی خود را موظف می‌داند که آگاه‌ترین افراد به اندیشه و نوع تفکر مردم باشد چون توجه به تفکر عمومی در اندیشه سیاسی ایشان، یک ضرورت است بنابراین ارتباط ایشان با مردم صرفاً یک تواضع نیست بلکه یک ضرورت است.

وی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون نظام اسلامی با تفکر مردم‌سالاری دینی به سمت سعادت در حال حرکت است گفت : اگر در بیان و تشریح اندیشه سیاسی در نظام سیاسی موجود، تعمق و تفکر لازم صورت نگیرد، ممکن است هم تحت تأثیر برخی ادعاهای انقلابی قرار بگیریم که این موضوع را به‌صورت ناخالص و خام در اختیار مردم قرار می‌دهند.

این استاد برجسته حوزه با تأکید بر نقش و جایگاه مردم در اندیشه سیاسی امام و مقام معظم رهبری گفت : فلسفه وجودی ولایت‌فقیه، مردم‌سالاری دینی است و با این دیدگاه باید به اراده مردم همچنین خواستن مردم و نسبت آن با مشروعیت دینی و مسئولیت الهی توجه شود.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو