حجت الاسلام سیدحسین حسینی کارنامی:

باور و اعتقاد به مهدویت نقش فراوانی در زندگی و اخلاق و سبک زندگی افراد دارد

مراسمی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و اربعین شهید فخری زاده با موضوع نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در تحقق عملی وحدت مسلمین برای زمینه سازی جامعه مهدوی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر سید حسین حسینی کارنامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مراسمی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و اربعین شهید فخری زاده با موضوع نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در تحقق عملی وحدت مسلمین برای زمینه سازی جامعه مهدوی گفت: باور و اعتقاد به مهدویت نقش فراوانی در زندگی و اخلاق و سبک زندگی افراد دارد و باید ارتباط گیری و توسلات ما از حالت عادتی و عادی انگاری خارج شود و تبدیل به یک باور و حس قلبی گردد و این موضوع می تواند نقش زیادی رادر اخلاق ایفا کند.

حجت الاسلام استاد کلباسی مدیر مرکز مهدویت در قم؛ موضوع جامعه منتظر و مبحث انتظار را دارای مولفه هایی دانست که باید در نظر داشته باشیم تا بتوانیم موضوع انتظارونگاه به آینده را پیگیری کنیم.

وی سردار سلیمانی را الگوی کامل انسان منتظر برای منتظران و یا کسانی که با مقوله انتظار آشنایی دارند(اعم ازمسلمانان ، مسیحیان و...) و یا می خواهند در مقوله انتظار فعالیت داشته باشند مطرح کرد و با اشاره به روایتی افزود: کسی که منتظر است به معنای واقعی کلمه مانند کسی است که در رکاب پیامبرخدا(ص) می‌جنگد و حتی به شهادت می‌رسد، با توجه به اینکه نه در میدان جنگ شرکت کرده و نه کشته شد ولی اجر و فضیلت او را دارد.

وی مهم‌ترین ویژگی سردارسلیمانی بعنوان الگوی کامل انسان منتظردر عصر انتظاررا مسئله ایمان به غیب معرفی کردند و گفتند خداوند در قرآن کریم(سوره بقره ، آیه۳) می‌فرماید: متقین آن کسانی هستند که ایمان به غیب دارند. امام صادق (ع) در این باره می فرماید: کسی که اقرار به قیام حضرت مهدی(عج) دارد و کسی که حقانیت این قیام را قبول داشته باشد، ایمان به غیب دارد.

وی با اشاره به حدیث دیگری از امام صادق(ع) گفت: مظهر ایمان به غیب را اقرار به بحث انتظار وقیام برای حضرت مهدی(عج) و حرکت درآن مسیربیان کردند، در واقع شهید سلیمانی یک مومن به غیب است همچنان که دیدیم درآخرین مصاحبه خود در مورد جنگ ۳۳ روزه و استقبال از خطر، در عمل اقرار به غیب و امداد غیبی داشتند. از ویژگی های دیگر مومنان ترس و خشیت از خدا هست، یعنی خود را مسئول و پاسخگو می دانند همان ویژگی هایی که پیش تر در شخصیت شهید زین الدین، شهدای اسلام و انقلاب بالاخص حضرت امام خمینی(ره) دیدیم. ویژگی دیگر منتظران حقیقی طالب شهادت بودن است.امام صادق(ع) در این‌باره می‌فرمایند: اصحاب امام زمان(عج) طالب شهادت هستند.

حجت الاسلام کلباسی به نقل از امام صادق(ع) در بیان ویژگی های منتظران گفت: شعار منتظران حقیقی اصحاب حسین(ع)، خونخواهی است. همچنان که وقتی حرکت می کنند رعب و وحشت از آنان در دل دشمن یکماه پیشتر جاری می‌شود. در واقع مشتاقان انتظار بدنبال مبارزه با ظلم و ستم و برافراشتن پرچم عدالت هستند.

وی زاهد بودن، دنبال شهرت و شهوت نرفتن، نگاه وسیع داشتن، با آمادگی کامل حاضرشدن و...را از ویژگی های افراد منتظر بیان کرد و افزود: به جرات می توان گفت سردار سلیمانی تمام ویژگی بیان شده را دارا بودند.

دکتر کلباسی در قسمت پایانی سخنان خود گفت: ویژگی های انسان منتظر فقط مختص میدان جنگ نیست بلکه میدان علم و تولیدات علمی ما را نیز شامل می‌شود. دیدیم که دشمنان ما از علم دانشمندان ما هراس دارند و هر از چندگاهی با جهل خود برای حذف آنان خباثت می ورزند.

کلمات کلیدی