خداوند متعال در بین خود و انسان‌ها واسطه‌هایی قرار داد که این واسطه‌ زنجیره وصل انسان به ملکوت اعلاء می‌باشند

حجت الاسلام عیسی‌زاده:

خداوند متعال در بین خود و انسان‌ها واسطه‌هایی قرار داد که این واسطه‌ زنجیره وصل انسان به ملکوت اعلاء می‌باشند

معاون آموزشی با اشاره به تعبیری از علامه طباطبایی(ره) در تفسیر المیزان، افزود: خداوند متعال برای اینکه بتواند دست انسان‌های عادی را به ملکوت آسمان‌ها برساند، در بین خود و انسان‌ها واسطه‌هایی قرار داد که این واسطه‌ها زنجیره وصل انسان به ملکوت اعلاء می‌باشند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام دکتر عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد ضمن تبریک ولادت امام جواد(ع) و ایام ماه مبارک رجب با اشاره به زیارت رجبیه گفت: «الْحمْد للّه الّذى أشْهدنا مشْهد أوْلیائه» خدا را سپاس می‌گوییم که ما را در این ماه در مشهد اولیاء و دوستان خاص خودش به شهود می‌رساند.

وی با اشاره به تعبیری از علامه طباطبایی(ره) در تفسیر المیزان، افزود: خداوند متعال برای اینکه بتواند دست انسان‌های عادی را به ملکوت آسمان‌ها برساند، در بین خود و انسان‌ها واسطه‌هایی قرار داد که این واسطه‌ها زنجیره وصل انسان به ملکوت اعلاء می‌باشند.

معاون آموزشی با اشاره به آیه شریفه «وکذلک جعلناکم أمّةً وسطًا لتکونوا شهداء على النّاس ویکون الرّسول علیکم شهیدًا»، تصریح کرد: ما یک شهادت تحمل داریم و یک شهادت گواه. چیزی راکه دیده‌ و به علم و یقین رسیده‌اید، به آن در لسان حقوقی شهادت تحمل گفته می‌شود. بعد از تأیید آن، گواهی می‌دهید که به شهادت گواهی اطلاق می‌شود. بنابراین هر شهادتی دو مقام دارد: مرحله اول  مقام تحمل و رسیدن و مرحله بعد، ابراز آن است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان علامه طباطبایی(ره)، افزود: کسانی که قرار است بین خداوند متعال و انسان‌ها امت وسط باشند، اولیای الهی هستند. این افراد دارای علم و یقین،  به مقامی رسیده‌اند که می‌توانند اعمال و رفتار انسان‌ها را ببینند و در محضر الهی شهادت دهند.

دکتر عیسی‌زاده با اشاره به فراز آخر زیارت جامعه کبیره، تصریح کرد: ائمه بزرگوار شاهدان بر دار دنیا هستند وآنهایی که دستشان را به اولیای الهی دادند، قرار است در این مشهد حاضر شوند. لذا کسانی که از این دیار و دایره شهادت و مشهد بیرون و غافل شوند، بی‌بهره خواهند بود. به همین علت اولین جمله‌ای که اهل مراقبت به خداوند متعال می‌گویند این است: « الحمد لله الذی أشهدنا مشهد أولیائه ». ستایش خداوند را که در ماه رجب ما را در محضر اولیایش حاضر کرد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای نائل شدن و ورود به مشهد اولیاء به نقل از امام جواد(ع)، افزود: سه محور رسیدن به این مشهد عبارتند از:

۱) حواسمان به انجام فرائض و واجبات به ویژه در ایام ماه رجب باشد.
۲) حواسمان به حرمت‌ها و حرام‌های الهی باشد.
۳) از غفلت در دین دورى کنیم.

کلمات کلیدی
نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها