انسان خاشع این توفیق را پیدا می‌کند که در خلوت‌ها و جلوت‌ها به مراقبت و توجه به خداوند متعال نائل ‌شود

حجت الاسلام عیسی‌زاده:

انسان خاشع این توفیق را پیدا می‌کند که در خلوت‌ها و جلوت‌ها به مراقبت و توجه به خداوند متعال نائل ‌شود

معاون آموزشی نهاد با اشاره به کتاب اسرار الصلاة شهید ثانی افزود: اگر انسان نمازگزار می‌دانست که در حال سجده فرشتگان الهی گرداگرد وی حلقه زده اند و به مقام به این انسان نمازگزار مباهات می‌کنند، هیچوقت سر از سجده بلند نمی‌کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد در جلسه با فعالین فرهنگی، آموزشی، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های آن‌ها و همچنین کارشناسان گفت: در سالی که گذشت، با همت دوستان علیرغم وجود سختی‌ها و مشکلات، شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) در تحف العقول، تصریح کرد: یکی از برکات و نتایج شب زنده داری‌های ماه رجب، درک ماه شعبان و سحرگاهان ماه رمضان، خشوع است. این مقام خشوع ویژگی‌هایی دارد که پیامبر اکرم(ص) چهار مورد مهم و برجسته آن را بیان می‌کنند: اولین ویژگی این است که انسان خاشع این توفیق را پیدا می‌کند که در خلوت‌ها و جلوت‌ها به مراقبت و توجه به خداوند متعال نائل ‌شود.

عیسی‌زاده با اشاره به کتاب اسرار الصلاة شهید ثانی افزود: اگر انسان نمازگزار می‌دانست که در حال سجده فرشتگان الهی گرداگرد وی حلقه زده اند و به مقام به این انسان نمازگزار مباهات می‌کنند، هیچوقت سر از سجده بلند نمی‌کرد.

معاون آموزشی در رابطه با ویژگی‌های دیگر خاشعین گفت: انسان خاشع سوار بر زیبایی هاست. منظور این ویژگی صورت‌های زیبا نیست، بلکه اعمال دلنشین، زیبا و دلچسب اوست. لذا انسان خاشع دیدنی است. سومین ویژگی‌ انسان‌های خاشع این است که فکر آن‌ها از فکر قیامت و آخرت جدا نمی‌شود. هر عملی که بخواهند انجام دهند، در انتهای آن قیامت را می‌بینند. آخرین ویژگی، رسیدن به مقام نجوای با خداوند است.

حجت الاسلام عیسی‌زاده در آخر افزود: انشاالله خداوند همه ما را به این ویژگی‌ها و کرامات نائل بفرماید و در ایام پیش روی ماه شعبان توفیق پیوستن به مقام خاشعین را پیدا کنیم.

کلمات کلیدی

تصاویر

نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها