حجت‌الاسلام دکتر حیدرزاده در گفتگو با خبر رادیو:

 ممنوعیت تدریس جزوات متفرقه بدون تأیید کمیسیون محتوا و متن دروس معارف اسلامی

مدیر امور دروس معارف اسلامی معاونت آموزشی با اشاره به ملزم بودن استادان معارف اسلامی به تدریس کتاب‌های دارای تأییدیه کمیسیون تخصصی متون، گفت چنانچه استادان خواستار تدریس جزوه یا کتاب‌هایی که خود به قلم تحریر درآورده‌اند هستند، می‌توانند با ارجاع آثار خود به کمیسیون تخصصی محتوا و متن شورای معارف اسلامی نهاد، در صورت بدست‌آوردن امتیاز تدریس از آن به عنوان منبع تدریس استفاده نمایند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفتگوی حجت الاسلام حیدرزاده، مدیر امور دروس معارف اسلامی معاونت آموزشی با خبر رادیو با موضوع منع تدریس جزوات آموزشی استادان معارف اسلامی بدون تأیید کمیسیون محتوا و متن دروس معارف اسلامی، پخش گردید. حجت الاسلام حیدرزاده در این مصاحبه با اشاره به ملزم بودن استادان معارف اسلامی به تدریس کتاب‌های دارای تأییدیه کمیسیون تخصصی متون، گفت: چنانچه استادان خواستار تدریس جزوه یا کتاب‌هایی که خود به قلم تحریر درآورده‌اند هستند، می‌توانند با ارجاع آثار خود به کمیسیون تخصصی محتوا و متن شورای معارف اسلامی نهاد، در صورت بدست‌آوردن امتیاز تدریس از آن به عنوان منبع تدریس استفاده نمایند.

حجت الاسلام حیدرزاده گفت: پس از تصویب جدول کتب قابل تدریس دروس معارف اسلامی ممنوعیت تدریس این جزوات به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: پس از بررسی‌هایی که صورت گرفت، مشاهده شد که بعضی از استادان که تعداد آن‌ها هم زیاد نیست از جزوات خود برای تدریس دروس معارف اسلامی استفاده می‌کنند. این جزوات از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و در آن‌ها منابعی که باید در یک جزوه درسی به عنوان فایل آموزشی باشد در نظر گرفته نشده بود.

حجت الاسلام حیدرزاده گفت: در پنج گرایش انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، منابع اسلامی، اخلاق اسلامی و گرایش مبانی نظری در اسلام ما تألیفات بسیار خوبی داریم، در این چندسال استادان معتبری کتاب‌هایی را تألیف کردند که تمام استانداردهای لازم را دارند. این کتاب‌ها به عنوان دو واحد آموزشی در نظر گرفته شده‌اند، حجم کتاب کاملاً استاندارد بوده و جزو منابع دست اول است. همچنین فرم آموزشی و موضوعاتی که مورد نیاز یک کتاب درسی بوده در این کتاب‌ها دیده شده است.

مدیر امور دروس معارف اسلامی عنوان کرد: پس از بررسی‌های لازم در کارگروه‌های علمی که در معاونت آموزشی و دانشگاه معارف اسلامی تشکیل شد، به این فهرست از کتاب‌ها رسیدیم و طبیعتاً استادان محترم معارف اسلامی در سطح کشور لازم است فقط از فهرست کتاب‌هایی که مطابق جدول ابلاغ شده تدریس کنند.

وی در آخر افزود: در صورتی که استادان درسنامه یا کتب شاخصی دارند با ارائه به کمیته ارزیابی هر استان و کسب نمره علمی لازم می‌توانند آن را در کلاس‌های خود تدریس نمایند.

کلمات کلیدی
نشریات
مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی
مدیریت در دانشگاه
اسلامی
فرهنگ در دانشگاه
اسلامی
نشریه
معارف
پرسمان
دانشجویی
مطالعات اسلامی
در حوزه سلامت
پیوندها